eActros 300, Kuzey Kutup Dairesi’nden Stuttgart’a yaklaşık 3 bin kilometreyi tamamen elektrikli olarak kat etti

0
1318
eactros-arctic-stuttgart-
Mercedes-Benz Trucks uzmanları, eActros 300'ün çekici sürümünün seriye yakın bir prototipi ile Mart ayında yaklaşık 3 bin kilometre yol kat etti.
Renault Trucks

Akü elektrikli bir ağır hizmet dağıtım kamyonunu Kuzey Kutup Dairesi’nden Stuttgart’a sürmek, deneyimli geliştiriciler için bile özel bir şey. Gelecekte, müşterilerin Mercedes-Benz eActros 300‘ü bu tür uzun yolculuklar için çekici olarak kullanmaları pek olası değil. Bununla birlikte, aracı çok çeşitli iklimsel ve topografik koşullar altında birkaç gün boyunca gerçek kullanımda test edebilmek, geliştiricilerin işlevlerin ve sistemlerin olası optimizasyonu için önlemler almaları için en iyi fırsat. Mercedes-Benz Trucks uzmanları, eActros 300‘ün çekici sürümünün seriye yakın bir prototipi ile Mart ayında yaklaşık 3 bin kilometre yol kat etti. Ağır hizmet dağıtım taşımacılığında esnek kullanım için özel olarak tasarlanan elektrikli kamyon, ticari fuar prömiyerini Hannover’deki IAA Transportation 2022’de kutladı. Üretiminin bu yıl sonbaharda başlaması planlanıyor.

3 bin kilometrelik yolculuktan önce Mercedes-Benz Trucks mühendisleri, Finlandiya’nın Rovaniemi kentinde yapılan testler kapsamında aracı kış koşullarında kapsamlı bir şekilde test etmişti. Eksi 25 dereceye kadar düşen sıcaklıklarda, buzlu ve karlı yollarda yol tutuşa ek olarak, özellikle çalıştırma özelliklerine ve tahrik bileşenlerinin, yazılımın ve arayüzlerin düşük sıcaklıklardan korunmasına odaklanıldı. Dönüş yolculuğunda asıl amaç, gerçek trafikte 25 ton yüklenen eActros‘a yakından bakmaktı.

Mercedes-Benz Trucks Global Test Başkanı Dr. Christof Weber, konuyla ilgili olarak “Rovaniemi’den Stuttgart’a yapılan yolculuk, bir çekici olarak eActros 300’ün bu yıl sonbaharda piyasaya sürülmeden önce tüm zorlukların üstesinden güvenilir bir şekilde geldiğini gösterdi. Bu, enerji verimliliği ve şarjın yanı sıra sürüş konforu ve güvenliği açısından da geçerli.” dedi.

eactros-arctic-stuttgart-charge
Ekipler ortalama olarak günde üç kez iki araçta şarj molası verdi. Şarj işlemi, halka açık yüksek güçlü DC şarj istasyonlarında herhangi bir sorun olmadan gerçekleşti.

Menzil sınırı korkusu olmadan rahat, konforlu ve güvenli seyir

Rovaniemi, Stockholm, Malmö, Kopenhag, Nyborg, Flensburg, Hamburg, ardından A7 otoyolundan Würzburg’a ve oradan A81 otoyolu üzerinden Stuttgart’a geri dönüş: Çekici olarak eActros 300 için gerçek bir maraton, her biri 112 kWh kurulu akü sığasına sahip üç akü paketi, fırsat şarjı olmadan 220 kilometreye kadar menzil sağlıyor.

Test araçlarının işletilmesinden sorumlu ve dönüş yolculuğunu koordine eden ve denetleyen Mercedes-Benz Trucks ekip lideri Marc Schniederjan ise şunları söyledi: “Trafik sıkışıklığında veya dur-kalk trafikte bile planlanan şarj noktalarına sorunsuz gidebilmek için etapları önceden yaklaşık 150 kilometre ile hassas ve çok muhafazakar bir şekilde planladık.

Avrupa yollarının ve ana yolların yanı sıra farklı topografyaya sahip otoyollarda, sürücüler, vites geçişlerinde veya çekişte gözle görülür kesintiler olmaksızın rahat sürüşten etkilendiler. Elektrik motorları, tüm devir aralığı boyunca tam olarak aynı yüksek torku sağlıyor ve güçlü hızlanma, her trafik durumunda fark ediliyor. Kabindeki gürültü seviyesi her zaman konforlu bir seviyede kaldı. Çok düşük sıcaklıklarda bile kabin nispeten hızlı bir şekilde ısındı. Çok fazla akü enerjisi kullanmamak ve dolayısıyla menzili kısaltmamak için araç bir şarj istasyonunda ön şartlandırmaya tabi tutuldu.

eactros-arctic-stuttgart-02
Dönüş yolculuğunda asıl amaç, gerçek trafikte 25 ton yüklenen eActros’a yakından bakmaktı.

Marc Schniederjan, şöyle devam etti: “Yalnızca sıfırın altındaki minimum sıcaklıklarda, ön koşullandırma olmadan bile menzil kaybı sınırlıydı.” Normalde 80 km/s hızla sürerken, bir çekici olarak eActros 300’ün geri kazanım yoluyla enerjisini nasıl kullandığını ve böylece menzili nasıl artırdığını görmek de kolaydı. Ekipler ortalama olarak günde üç kez iki araçta şarj molası verdi. Şarj işlemi, halka açık yüksek güçlü DC şarj istasyonlarında herhangi bir sorun olmadan gerçekleşti.

Bir çekici olarak eActros 300, kısıtlama olmaksızın kar, soğuk ve fırtınalar dahil olmak üzere çok çeşitli hava koşullarının üstesinden gelebildi. İkinci nesil MirrorCam gibi kurulu sürücü destek sistemleri değerlerini kanıtladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz