Mercedes-Benz Econic: Geleceği olan 25 yıllık inovasyon geçmişi

0
1362
Mercedes-Benz Econic
Karlsruhe'de atık toplama aracı olarak Mercedes-Benz Econic 2635
Renault Trucks

Mercedes-Benz Special Trucks, 25 yıldır Mercedes-Benz Econic‘in başarı hikayesinde sürekli olarak yeni sayfalar açıyor: Üretimin başladığı 1998 yılından bu yana, belediye, toplama ve dağıtım taşımacılığı sektörlerinin yüksek ergonomi, güvenlik, ekonomi ve ekoloji gereksinimlerini karşılıyor. O zamandan beri Econic, Avrupa ve denizaşırı ülkelerdeki kentsel operasyonlarını sürekli olarak genişletiyor: Uygulama yelpazesi, belediyelerin atık toplama ve bertaraf aracı olarak kullanımından kentiçi teslimat operasyonlarına ve itfaiye teşkilatları için acil durum aracı ve yol yapım projelerine uzanıyor. Bu arada, tamamen elektrikli eEconic, doğal gaz motorunun yerini aldı ve Wörth’teki geleneksel Econic ile birlikte üretim hattından iniyor.

Econic başarı öyküsündeki kilometre taşları

Econic ilk kez 1998 yılında Entsorga ticaret fuarında yenilikçi alçak tabanlı özel bir araç olarak sunuldu ve o zamandan beri İsviçre’nin Konstanz Gölü kıyısındaki Arbon’daki NAW’de (Nutzfahrzeuggesellschaft Arbon & Wetzikon) üretildi. 2001 yılında Econic ailesi, 6×4 sürümü içerecek şekilde genişledi ve 2004 yılında dört tekerlekten yönlendirmeli ve dört tekerlekten çekişli Econic 8×4/4 eklendi. Doğal gaz motorlu Econic 2002 yılında piyasaya sürüldü. Ertesi yıl, üretim Wörth’teki mevcut Econic tesisine taşındı. 5000’inci Econic, 2005 yılında oradaki üretim hattından indi.

2009 yılında bir yıl içinde ilk kez 1500’den fazla Econic araç teslim edildi ve iki yıl sonra toplam 10.000 Econic araç aşıldı. Bunu 2013 yılında, temel bileşenleri bugün hala kullanımda olan yeni Econic neslinin dünya prömiyeri ve seri üretiminin başlaması izledi. 2022’de sürdürülebilirlik hedefleri için bir kilometre taşına daha ulaşıldı: Tamamen elektrikli eEconic, ürün yelpazesindeki geleneksel Econic’e eklendi.

Bugüne kadar yaklaşık 28.000 Econic kamyon üretildi ve teslim edildi. Bunların yaklaşık yüzde 85’i atık toplama için kullanılırken, yaklaşık yüzde beşi itfaiye tarafından örneğin döner tablalı merdivenli araçlar olarak kullanılıyor. Yüzde 10’luk bir kısım örneğin damperli kamyonlar veya beton mikserleri gibi diğer operasyonlar için, yol inşaatı için veya havaalanlarında yakıt ikmali veya ikram araçları olarak kullanılıyor.

Econic’in Euro VI dizel teknolojisine sahip en son nesli

Günümüzün Econic’i izin verilen azami yüklü ağırlığı 18, 26 ve – dört dingilli sürümde – 32 ton olan iki, üç veya dört dingilli bir araç olarak alınabiliyor. Alçak veya yüksek kabin, 3.450 ila 5.700 milimetre dingil mesafesi ve 200 kW’dan (272 bg) 260 kW’a (354 bg) kadar motor gücü seçenekleriyle sunuluyor. Econic, denenmiş ve test edilmiş altı vitesli Allison tork konvertörlü otomatik şanzımana ek olarak, istek üzerine, kentiçi trafiğe özel olarak uyarlanmış sürüş programlarına sahip olan 12 ileri ve dört geri vitesli, yakıt tasarruflu Mercedes-Benz PowerShift 3 otomatik şanzımanla da donatılabiliyor.

Özel operasyonlar için karmaşık dönüşümlere sahip bireysel çözümler gerekiyorsa, bunlar istek üzerine Mercedes-Benz Custom Tailored Trucks (CTT) tarafından uygulanabiliyor. Gerekirse dingil mesafesi daha da kısaltılabiliyor veya örneğin araç genişliği azaltılabiliyor.

Mercedes-Benz Econic
Magirus döner tablalı merdivenli Mercedes-Benz Econic 1830

Wörth’ten tüm dünyaya: Dizel tahrik teknolojisine sahip Econic’in uluslararası kullanım örnekleri

Geçtiğimiz 25 yılda Mercedes-Benz Econic, hem Almanya’da hem de Avrupa’nın büyük bir bölümünde ve ötesinde çok yönlü bir belediye profesyoneli olduğunu kanıtladı.

Econic, Vatikan’da 2005 yılından beri itfaiye aracı olarak kullanılırken, Hannover İtfaiyesi’nde 16 itfaiye aracı bulunuyor. İskandinav pazarlarında 150’den fazla Econic kamyon görevini yerine getirirken Singapur’da yönlendirilebilir arka dingili ve arkadan yüklemeli üstyapısı olan üç dingilli Econic araçlar, atıkların milyonlarca nüfuslu kentlerde nasıl verimli bir şekilde geri dönüştürülebileceğini gösteriyor.

Büyük Britanya, Econic için önemli bir pazar. 2019 yılında, Birleşik Krallık pazarındaki en büyük atık imha ve geri dönüşüm şirketlerinden biri de birkaç Econic aracını ilk kez kancalı yükleyici ve kayar kasa üstyapılı kamyon olarak kullandı. İnşaat sahası nakliyesi için Econic, örnek teşkil eden güvenlik sistemleri nedeniyle London Cycling Award’a layık görüldü.

Avustralya ve Yeni Zelanda’da Econic Dual Control, iki sabit direksiyon kolonu ve iki direksiyon simidi ile yerel belediye atık imha şirketlerinin gereksinimlerini karşılıyor. Bu sayede sürücü, yandan yüklemeli atık toplama sisteminin çalışmasını izleyebilmek için her zaman sağ tarafta oturabiliyor.

ABD’de Freightliner Econic SD (“Severe Duty”) olarak bilinen Econic, önden yüklemeli atık toplama aracı olarak kullanılıyor. Wörth tesisi tarafından tedarik edilen gövdenin son montajı, Gaffney/Güney Karolina’daki Freightliner Custom Chassis Corporation‘da gerçekleştiriliyor. Burada tamamlanıp Kuzey Amerika pazarına uyarlandı ve Daimler Trucks‘ın Orta Hizmet Motor Platformu’ndan 350 bg’lik altı silindirli eklendi.

Mercedes-Benz Econic
Avustralya’daki atık toplama operasyonları için Mercedes-Benz Econic Dual Control (iki direksiyon kolonu ve direksiyon simidi ile)

Doğal gaz motoru sayesinde yirmi yıldır yollarda çevre dostu 

Econic, 2002’den beri doğal gaz motoruyla sunuluyor olsa da Econic NGT (Doğal Gaz Teknolojisi) Mart 2015’ten itibaren çevresel uyumluluğunu artırabildi. Sıkıştırılmış doğal gazlı (CNG) tahrik sisteminin CO2 yayımları, dizel eşdeğerine göre yüzde 20’ye kadar daha düşük. Yenilenebilir biyogazın kullanılması, Econic NGT’nin CO2 ayak izini daha da iyileştirdi. 7,7 litre hacmindeki 222 kW (302 BG) güce sahip altı silindirli sıralı doğal gaz motoru M 936 G’nin performansı benzer bir dizel motorun değerlerine ulaştı.

Satılan Econic araçlarının yaklaşık yüzde onu çevre dostu NGT tahriğine sahip. 2022’de Econic NGT, aküyle çalışan eEconic‘in üretimine izin vermek için kenara çekildi.

Belediye filoları Econic NGT’nin avantajlarını takdir ediyor

2009 yılında 108 Econic NGT kamyon belediye atıklarının bertaraf edilmesi için Atina’ya teslim edildi. İsveçli bir atık bertaraf şirketi, Stockholm’de 50 Econic NGT kamyon kullanıyor. Econic NGT, Viyana Havalimanı’nda alçak kabini ile ikram aracı olarak kullanılıyor çünkü araç yüksekliğinin düşük olması kanatların altından geçmesine imkan veriyor.

En büyük Econic NGT araç filosu Berlin’de kullanılıyor. Berliner Stadtreinigung (BSR), 20 yıldır doğal gaz motorlu Econic’e güveniyor. Bugün BSR’de 250’den fazla Econic kamyon bulunuyor. Berlin Econic NGT filosu, iklim açısından nötr bir başkente giden yolculuğunda BSR iklim stratejisinin önemli bir parçası. Şehir temizlik departmanı kendi biyogaz tesisini işletiyor ve şimdiden Berlin’deki üç deposunda biyoatıktan kendi ürettiği çöp gazıyla döngüsel bir ekonomi yarattı. Econic NGT’yi çalıştırmak için bu gaz kullanılıyor.

Mercedes-Benz Econic
Mercedes-Benz Econic bir uçağa yakıt ikmali yapıyor

Akü-elektrikli eEconic yolda

2022 sonbaharında seri üretimin başlamasından bu yana Mercedes-Benz eEconic, elektrikli akü tahrikli bir model olarak sunuluyor. Mercedes-Benz Special Trucks, sık sık dur-kalk yapılan belediye hizmetleri için yerel olarak CO2 nötr ve düşük gürültülü bir araçla ürün yelpazesini genişletiyor. Kentiçi trafiğinde sık sık fren yapılması nedeniyle eEconic, geri kazanımdan iyi bir şekilde faydalanabiliyor.

eEconic, entegre tahrik birimine ve iki elektrik motoruna sahip bir e aks ile donatılıyor. 336 kWh kapasiteli üç akü paketi sayesinde, tek bir akü şarjı genellikle tek vardiyada tüm günlük kentiçi güzergahları kapsamak için yeterli. Araç, depoda bir gecede 160 kW’a kadar şarj edilebiliyor. Bu, aküleri koruyor ve daha ucuz elektrik tarifelerinin kullanılmasına izin veriyor.

Tamamen elektrikli eEconic‘te denenmiş ve test edilmiş özellikler de korunuyor. Büyük, ısıtmalı termokontrol ön camı sayesinde geniş trafik görüşü, alçak girişli tasarım sayesinde biniş ve iniş kolaylığı, verimli yardımcı sistemlerin mevcudiyeti ve manevra kabiliyeti, ağır yüklerde bile, çalışan sürüş personeli ve diğer yol kullanıcıları için güvenliği artırmaya yardımcı oluyor. eEconic’in elektrikli aktarma organları sayesinde kabin zemini düz olacak şekilde tasarlandı. Bu da kabine girmeyi ve trafikten uzaktaki tarafa geçmeyi kolaylaştırıyor.

eEconic: belediye operasyonları için yeşil uzman

Dünyanın önde gelen su, atık su, atık ve hammadde yönetimi ticaret fuarı olan IFAT 2022’deki dünya prömiyerinden bu yana, aküyle çalışan Mercedes-Benz eEconic‘i temel alan sessiz, temiz ve güvenli belediye işletme çözümleri talebi sürekli artıyor. İlk seri üretim araç, Danimarka’da atık bertaraf sektöründe faaliyet gösteren Urbaser A/S’ye gitti. CO2 nötr eEconic, şimdiden büyük Alman şehirlerinde yollarda dolaşıyor.

Ren-Main bölgesindeki en büyük atık imha şirketi olan Frankfurter Entsorgungs- und Service GmbH (FES), Mayıs 2023’ten bu yana sekiz eEconic çöp toplama aracı kullanıyor. Gerekli elektrik, FES ve Frankfurt merkezli enerji sağlayıcısı Mainova’ya ait Heddernheim atıktan enerji tesisinde üretiliyor. Stadtreinigung Hamburg (SRH) ve Abfallwirtschaft Stuttgart (AWS) da şu anda filolarını alternatif tahriğe dönüştürmek için atık toplama aracı olarak uygun olup olmadığını belirlemek için aküyle çalışan eEconic’i test ediyor.

Mercedes-Benz Econic
Werra potasyum madeninde malzeme taşıyan Mercedes-Benz Econic 1835

Özel kabin ve yardım sistemleri güvenliği artırıyor

Sürücüyü yoldaki diğer kullanıcılarla aynı hizada tutan alçak oturma konumuyla birleştiğinde, Econic kabinlerin cömert camları doğrudan göz teması ve çevredeki trafiğin ileriye dönük bir değerlendirmesini mümkün kılıyor. Bu, dönüşlerde, kavşaklarda ve yol kenarında yol çalışmaları yapılırken yol güvenliğini artırıyor.

On adede kadar güvenlik destek sistemi içeren kapsamlı bir paket, en yeni nesil araçları kullanan sürücülerin kritik durumlarda bile genel bir görüşü korumalarına yardımcı olur. Econic ve eEconic, yaya algılama özellikli Active Brake Assist 5, Şerit Takip Sistemi ve yağmur ve ışık duyargası gibi kapsamlı güvenlik ve destek sistemlerini standart olarak sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz