Mercedes-Benz eEconic, Wörth fabrikasındaki üretim hattından çıkıyor

0
708
mb-eeconic
Daimler Truck, kentiçi belediye uygulamaları için Mercedes-Benz eEconic'in seri üretimine başladı.

Daimler Truck, araç filosunun elektriklendirilmesini hızlandırıyor: Belediye kullanımına yönelik Mercedes-Benz eEconic, güney Rheinland-Pfalz’daki Wörth tesisinde seri üretime giriyor. Kısa bir süre içinde, akü elektrikli Mercedes-Benz kamyonların ikinci modeli, Ekim 2021’de kentsel dağıtım taşımacılığı için eActros‘un seri lansmanını takiben Wörth’deki üretim hattından çıkacak. Müşterilerle birlikte geliştirilen eEconic, yoğun test serilerinin ardından Mayıs 2022’den beri müşteri denemelerinde kullanılıyor. İlk seri üretim araç, Danimarka’da atık bertarafı sektöründe faaliyet gösteren Urbaser A/S‘ye teslim edilecek. Diğer müşteriler zaten seri üretim eEconic’i tercih etti. Araçlar yıl boyunca art arda teslim edilecek.

Mercedes-Benz Special Trucks Başkanı Dr. Ralf Forcher, konuyla ilgili olarak “Taslaktan bitmiş araca, prototipten üretim kamyonuna – şimdi zaman geldi: eEconic ile ilk elektrikle çalışan ve seri üretilen Mercedes-Benz Özel Kamyonu yola çıkarıyoruz. Müşterilerimizle yaptığımız görüşmeler şunu gösterdi: kentler ve belediyeler filoları için CO2 nötr araçlar istiyor. Özellikle büyük kentler açısından sessiz, temiz ve güvenli lojistik ve atık bertaraf çözümlerine ihtiyaç var. Ve bunun için tam da doğru kamyonu sunuyoruz.

Üretim Başkanı ve Wörth Fabrika Müdürü Dr. Andreas Bachhofer ise şunları söyledi: “2021 sonbaharında, eActros ile burada Wörth fabrikasında elektrikli kamyonlarımızın seri üretimine öncülük ediyorduk ve şimdi eEconic ile devam ediyoruz. Bu, esnek üretimimiz ve eEconic’i hat üretimine çok kısa sürede entegre eden ve müşterilerimizin yüksek kalite taleplerini karşılamak için el ele çalışan sahadaki yüksek motivasyonlu ekibimizle mümkün oldu. Burada, Wörth’te ikinci elektrikli kamyonun üretimine başlanması, tesiste yeni tahrik sistemlerine geçişin ortasında olduğumuzu bir kez daha gösteriyor.

mb-eeconic-production
eEconic, eActros ile aynı araç mimarisine dayanıyor. Special Truck üretiminde esnek bir şekilde üretiliyor ve Future Truck Center’da elektrikli hale getiriliyor.

Future Truck Center’da elektrikli kamyonların seri üretimi

eEconic, mevcut Mercedes-Benz Special Trucks montaj hattında, içten yanmalı motorlara sahip kamyonların yanında paralel ve esnek bir şekilde üretilecek. Araç büyük ölçüde monte edildikten sonra, eEconic’in elektriklendirilmesi, tıpkı eActros’ta olduğu gibi elektrikli tahrik bileşenleriyle donatıldığı Future Truck Center’da devam ediyor. Çeşitli üretim adımlarında, diğer şeylerin yanı sıra yüksek voltajlı aküler ve şarj birimi yerleştiriliyor. Tüm yüksek voltajlı bileşenler monte edildikten sonra tüm sistem devreye alınabiliyor ve kamyon sürüşe hazır hale geliyor.

CO2 nötr taşımaya geçiş sürecinde, Wörth tesisi, diğer şeylerin yanı sıra, yeni tahrik sistemlerine sahip kamyon üretimi için işgücünü sürekli olarak geliştirmeyi kendisine hedef olarak belirledi. Bu, aynı zamanda eEconic gibi yüksek voltajlı araçlarda çalışan çalışanların özel eğitim ve gelişimden geçmesini sağlamayı da içeriyor. 2018’den beri Wörth tesisindeki çalışanlar elektrikli kamyon üretimi için kalifiye oldu. Bugüne kadar, yaklaşık 2.700 çalışan, tesisin kendi eğitim merkezinde yüksek voltajlı araçlar ve bileşenleri üzerinde çalışmak için eğitildi. Böylece gerekli bilgiyi edindiler ve üretimdeki yeni gereksinimler için en uygun şekilde hazırlandılar.

Tamamen elektrikli belediye uygulaması

eEconic‘in temel teknik özellikleri, eActros‘unkilerle büyük ölçüde aynı. Bir atık toplama aracı olarak eEconic, tek bir vardiyada ara şarj olmadan, bir Econic‘in tipik atık toplama güzergahlarının büyük çoğunluğunu kapsayacak şekilde tasarlandı. Elektrikli aktarma organları, düz bir kabin zemininin uygulanmasına olanak tanıyor. Bu, kabin içinde hareket etmeyi kolaylaştırıyor ve sürücü, aracı yolcu tarafındaki katlanır kapıdan yani trafiğin olmadığı taraftan terk etmek istediğinde avantaj sağlıyor. Modern ve sezgisel multimedya kokpit, alışılageldik Econic’e göre önemli bir iyileşme, Diğer bir donanım özelliği de alçak panoramik ön cam. Kaplamalı ve ısıtmalı Thermocontrol ön cam, ön camın hava koşullarına bağlı buğulanmasını önleyerek trafik alanının net görüşünü artırıyor. Ön cam ayrıca güneş ışığının neden olduğu iç mekanın ısınmasını da azaltıyor. Standart olarak sunulan dönüş yardımcısı S1R ve beşinci nesil Active Brake Assist acil fren yardımıcısı eEconic‘e kent trafiğinde önemli bir güvenlik avantajı sağlıyor.

Daimler Truck: 2039 yılına kadar yayımsız araç filosu

eEconic‘in üretiminin başlaması, Daimler Truck‘ın CO2-nötr taşımacılık yolunda bir başka kilometre taşı: ticari araç endüstrisinin karbonsuzlaştırılmasına katkıda bulunmak için şirket, 2050 yılına kadar CO2-nötr taşımacılığı yollara çıkarma hedefini sürdürüyor. Bu nedenle Grup, 2039’dan itibaren Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya’daki ana satış bölgelerinde yalnızca CO2 nötr araçlar satmayı hedefliyor. Çift yollu strateji, aküler ve hidrojen yakıt hücreleri olmak üzere araç tahriğine güç sağlayacak birbirini tamamlayan iki teknolojiye odaklanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here