Mercedes-Benz, 2021 yılında eActros’un seri üretimine başlıyor

0
168
mercedes-eactros-01
Dünyanın ilk ağır sınıf elektrikli kamyonu olan Mercedes-Benz eActros, 2021 yılı itibariyle seri üretime alınıyor.

Şehiriçi dağıtım sektörü için şarj edilebilir aküye sahip tamamen elektrikli Mercedes-Benz eActros’un seri üretimi, diğer içten yanmalı motorlara sahip kamyonlarla aynı hatta gerçekleştirilecek. Belediye hizmetleri kullanımı için özel olarak tasarlanan eEconic, teknik yapı olarak Mercedes-Benz eActros’u esas alıyor ve 2022’den itibaren o da seri üretime giriyor.

Mercedes-Benz Wörth Fabrikası Müdürü Matthias Jurytko, eActros‘un seri üretimine başlanmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Mercedes-Benz eActros’un ilk neslini burada  Wörth’te üretecek olmaktan dolayı çok mutluyum. Gelecek yıl seri üretimin başlaması fabrika ve bölge için önemli bir kilometre taşı. Wörth fabrikasının yelpazesini genişletiyoruz ve karbondioksitsiz taşımacılık yolunda bir başka olumlu adım daha atıyoruz. Sonuç olarak yeni bir dizi görev ve iş profili ortaya çıkacağından, elektromobilite üretim sürecinde çalışanlar için yeni fırsatlar da yaratacak. Tesiste üretimimizi elektrikli tahrik sistemleriyle ilgili taleplere hazır hale getirmek için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Örneğin şu anda otomotiv akülerinin montajı ve elektrikli kamyonların yapımı ile ilgili temel bir uzmanlık alanı olan yüksek voltaj sistemleri alanında gelecekteki uzmanlarımızı eğitiyoruz.

mercedes-worth-director
Wörth Fabrika Müdürü Dr. Matthias Jurytko

Seri üretim eActros ile benzersiz bir performans

Mercedes-Benz Trucks, IAA 2016’da ağır sınıf bir elektrikli kamyonu tanıtan dünyanın ilk üreticisi olmuştu. Marka, 2018 yılının başında Mercedes-Benz eActros’un dünya tanıtımını yaparak önemli bir adım daha atmıştı. 2018 yılının sonbaharından bu yana ise araçların müşteri testleri devam ediyor.

Müşteri testlerinden elde edilen veriler, prototipin ve buna bağlı olarak seri üretim sürümünün geliştirilmesi için kullanılıyor. Bugün gelinen noktada, şarj edilebilir aküye sahip tamamen elektrikli eActros, şehiriçi dağıtım sektörü için sürdürülebilir bir kullanım sunuyor. Kullanılabilirlik ve performans özellikleriyle geleneksel bir dizel kamyondan hiçbir şekilde geri kalmıyor. Prototipin yaklaşık 200 kilometre menzili, yük, rota veya topografyadan bağımsız olarak gerçekçi olduğu kanıtlandı. Sürücüler farklı hız aralıklarında kullanıma sunulan yüksek tork değerinden çok etkileniyor. Ayrıca sessiz ve sakin sürüş deneyiminden de memnun kaldılar. Tüm bunlara ek olarak, Öngörülü Sürüş Sistemi de elektrik enerjisi geri kazanımında avantaj sağlıyor.

mercedes-eactros-02
Seri üretim eActros, menzil, güç ve güvenlik gibi noktalarda prototipe göre çok daha üstün olacak. Seri üretim eActros, taşıma kapasitesi açısından da geleneksel bir Actros ile aynı seviyede olacak. eActros, iki ve üç akslı olarak pazara sunulacak.

Seri üretim eActros, menzil, güç ve güvenlik gibi noktalarda prototipe göre çok daha üstün olacak. Seri üretim eActros, taşıma kapasitesi açısından da geleneksel bir Actros ile aynı seviyede olacak. eActros, iki ve üç akslı olarak pazara sunulacak. Daimler Trucks, eActros’u; rota analizleri, olası sübvansiyonların kontrol edilmesi, operasyonel filo entegrasyonu desteği ve uygun şarj altyapısı çözümlerinin geliştirilmesi olmak üzere, elektrikli ulaşım danışmanlığı dâhil bütünsel bir ekosistem olarak sunacak.

eEconic ile elektrikliye geçişin geleceğine yatırım

eActros dışında şarj edilebilir aküye sahip tamamen elektrikli Mercedes-Benz eEconic’in üretimine 2022 yılı itibariyle başlanacak. Daimler Trucks böylece kamyonların elektrikliye geçişi sürecinde önemli bir adım daha atıyor. eEconic için gerekli teknik mimariyi eActros sağlıyor. Her iki araç da Daimler Trucks & Buses tarafından uygulanan küresel platform stratejisinden yararlanıyor. Böylece elektrikli araçların seri üretimi daha da geliştirilebiliyor. eEconic, ergonomik ve güvenli yapısıyla özellikle şehiriçi trafiğinde, belediye hizmetleri tarafında katı atık toplama aracı olarak tasarlandı. Söz konusu kullanım alanı, yaklaşık 100 km’lik kısa ve planlı rotalar ve çok yüksek dur-kalk oranı nedeniyle şarj edilebilir aküye sahip tamamen elektrikli kamyonlar için çok uygun.

mercedes-eeconic-01
Belediye hizmetleri kullanımı için özel olarak tasarlanan eEconic, teknik yapı olarak Mercedes-Benz eActros’u esas alıyor ve 2022’den itibaren o da seri üretime giriyor.

Daimler Trucks, yerel olarak sıfır karbon yayımlı iş modeli dönüşümünü hız kesmeden sürdürüyor. Mercedes-Benz’in dünya genelindeki üretim ağına yatırımları da devam edecek. Söz konusu yatırımlar özellikle altyapı önlemleri, özel makineler ve teknik tesislere odaklanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here