FPT Industrial, sürdürülebilirlikte önder bir rol üstleniyor

0
669
FPT Industrial
FPT Industrial, Agritechnica 2023 ile CO2 nötr kalarak uluslararası bir ticaret fuarına katılmanın mümkün olduğunu gösterdi.
Renault Trucks

FPT Industrial, tüm ürün ve süreçlerinin kapsamlı sürdürülebilirliğini, tüm proje ve faaliyetlerinin temel bir parçası haline getiriyor. Ancak bu sefer, çevreye etkisi düşük güç aktarma organlarının tasarımı, üretimi ve satışına kendini adamış Iveco Group markası daha da fazlasını yapmak istedi. Ve bunu, CO2 nötr kalarak uluslararası bir ticaret fuarına katılmanın mümkün olduğunu göstermek için Agritechnica 2023‘teki katılımcı olarak varlığından yararlanarak tarz bir şekilde yaptı.

Marka Hannover’de içten yanmalı motora (dizel, biyometan ve hidrojen) ve elektriklendirmeye uygulanan en yenilikçi çözümlerden bazılarını sergilemekle kalmadı, aynı zamanda bunu çevresel etkisi tamamen dengelenmiş bir standla yapmayı seçti. Milan Politeknik Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen bir çalışma sayesinde sistemin çevresi, diğer bir deyişle standın yaratım aşamalarının tam sırası tanımlandı. Çevreyi tanımladıktan sonra bireysel aşamalar izole edildi – örneğin malzemelerin temini, standın düzenlenmesi, insanların ve nesnelerin taşınması, etkinlik sırasındaki enerji tüketimi, sökme ve kullanım ömrünün sona ermesi – ve göreceli karbon ayak izine ilişkin bir tahmin yapıldı.

Standı tasarlarken, mümkün olan en az çevresel etkiyi yaratmak amacıyla daha sonra yeniden kullanabilmek veya geri dönüştürebilmek amacıyla malzemelerin optimize edilmesine özellikle odaklanıldı. Stand, üretim, kurulum ve sökme sürelerini kısaltan modüler yapılar kullanılarak oluşturuldu ve üretim fazlalıklarının ve atıkların en aza indirilmesine özellikle odaklanılarak elektrikli veya düşük yayımlı makineler kullanılarak üretilip monte edildi.

IVECO S-Way Doğal Gaz
FPT Industrial standının bileşenleri, Shell tarafından sağlanan biyoLNG ile çalışan FPT Industrial Cursor 13 NG motorlarından güç alan IVECO S-Way Doğal Gaz kamyonlarından oluşan bir filoyla taşındı.
IVECO S-Way Doğal Gaz

Agritechnica 2023 için FPT Industrial standının bileşenleri, üretildikten ve yüzde 100 yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir ambalajla korunduktan sonra Cormano’daki (Milano) Tecnolegno Allestimenti tesislerinden ayrılarak, Shell tarafından sağlanan biyoLNG ile çalışan FPT Industrial Cursor 13 NG motorlarından güç alan IVECO S-Way Doğal Gaz kamyonlarından oluşan bir filoyla Hannover’e doğru yola çıktı. Tüm süreçte “karbon nötrlüğü” taahhüdünü en üst düzeye çıkarmak için gidiş-dönüş yolculuklarının tamamında aynı yakıtla çalışan aynı araçlar kullanıldı. Girişimin son analizi, karbondioksit yayımlarına en büyük katkıyı sağlayan taşımacılık sektörü için net CO2 yayımlarında yüzde 87,5’lik bir azalma ve Agritechnica 2019’daki tüm sergileme süreciyle ilgili olanlar için yüzde 60’lık bir azalma olduğunu kanıtladı. Etkinliğin sonunda nihai bir sayım yapıldı ve kalan yayımlar, sertifikalı karbon kredilerinin satın alınmasıyla dengelenecek.

FPT Industrial Sürdürülebilirlik Başkanı Egle Panzella, konuyla ilgili olarak “Bugün sürdürülebilir olarak akredite olmak için her şeyden önce güvenilir olmamız gerekiyor ve sürdürülebilirliğe bu kadar odaklanan standımızın tüm karbon ayak izi etkenlerini azaltan bu girişimle, sadece güvenilirliğimizi göstermekle kalmayıp, aynı zamanda erdemli bir emsal oluşturmayı da başardığımıza inanıyorum. Bizim gibi sürdürülebilir hareketlilik üreten ve satan kişiler için karbon nötr bir duruş artık istisna olmaktan ziyade kural haline gelmeli.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz