Mercedes-Benz Trucks; fütüristik ProCabin’i, daha iyi aerodinamiği ve daha iyi optimize edilmiş destek sistemleri ile yeni Actros L’yi tanıttı

0
681
yeni Actros L
Fütüristik araç tasarımı, optimize edilmiş aerodinamik, çok sayıda konfor özelliği, verimli motorlar, yüksek düzeyde sürüş dinamikleri ve en yeni destek sistemleriyle yeni Actros L, filo operatörlerini ve profesyonel sürücüleri etkilemek için gereken her şeye sahip.

Actros L, Haziran 2021’deki lansmanından bu yana Mercedes-Benz Trucks‘ın ağır dizel motorlu kamyonlarının premium segmentini tanımladı. Şirket şimdi başarılı amiral gemisini yeni bir seviyeye taşıyor: Fütüristik araç tasarımı, optimize edilmiş aerodinamik, çok sayıda konfor özelliği, verimli motorlar, yüksek düzeyde sürüş dinamikleri ve en yeni destek sistemleriyle yeni Actros L, filo operatörlerini ve profesyonel sürücüleri etkilemek için gereken her şeye sahip. Geleneksel dizel motorlu kamyon, 1996 yılında başlayan bu model serisinin başarı öyküsünü devam ettiriyor ve Mercedes-Benz Trucks‘ın müşterilerinin ve sürücülerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılama konusundaki kararlılığını bir kez daha gözler önüne seriyor. Hedef: Geleneksel motorlu kamyonlar için sektördeki öncülerden biri olmaya devam etmek. ProCabin’li yeni Actros L, Nisan 2024’ten itibaren sipariş edilebilecek ve Aralık 2024’te üretime girecek.

Mercedes-Benz Trucks Geliştirme Başkanı Rainer Müller-Finkeldei, yeni Actros L ile ilgili olarak “Müşterilerimize her zaman tüm tahrik teknolojileri için en iyi araç çözümlerini sunmayı hedefliyoruz. Geleneksel dizel motorlu kamyonlar dünyanın çeşitli bölgelerinde vazgeçilmez olmaya devam edecek. Yeni Actros L ile denenmiş ve test edilmiş amiral gemimizi birçok açıdan daha da optimize ettik. Bu, devrim niteliğindeki kabin tasarımına zaten yansıdı.” dedi.

Yeni aerodinamik tasarım yüzde üçe kadar yakıt tasarrufu sağlıyor

İlk bakışta Actros L‘nin tamamen yeni dış görünümü bakışları üzerine çekiyor. İlk kez Ekim 2023’te akü elektrikli eActros 600‘ün dünya prömiyeri sırasında tanıtılan ProCabin‘in tüm şekli, özellikle verimli aerodinamik için tamamen tasarlandı: Güncel tavan spoylerinin önündeki tavandaki ön https://devirsaati.com/mercedes-benz-trucks-seri-uretime-gecmeden-once-eactros-600un-finlandiyadaki-son-kis-denemelerini-basariyla-tamamladi/spoylerden, yan camların etrafındaki A sütunu rüzgar saptırıcı panellere ve kabinin geniş, düz ön kapağından ve soğutma için minimum hava giriş açıklığına sahip optimize edilmiş tampona ve yeni gövde altı panellere kadar. Böylece hava akımı, 80 milimetre uzatılmış, aerodinamik açıdan uygun bir ön kısımla buluşuyor ve aracın etrafında mümkün olan en iyi şekilde yönlendirilmeye devam ediyor. Bu, aerodinamik bir giriş, geliştirilmiş tekerlek davlumbazı kaplaması ve optimize edilmiş yan kaplama ile sağlanıyor. Optimize edilmiş bir hava akışı için neredeyse hiç boşluk veya alan bulunmuyor. Uzatılmış yan rüzgar saptırıcılar, çekici ile bağlı yarı treyler arasında iyi bir geçiş sağlamak için yelken gibi tasarlandı. Motor bölmesini dış hava akışından ayırmak için çeşitli contaların kullanılması aerodinamik kavramı tamamlıyor. Sonuç olarak, bunlar yeni Actros L‘de yüzde üçe kadar yakıt tasarrufu sağlıyor.

yeni Actros L
ProCabin’li yeni Actros L, Nisan 2024’ten itibaren sipariş edilebilecek ve Aralık 2024’te üretime girecek.

Yüksek düzeyde sürücü konforu

Mercedes-Benz Trucks, yeni Actros L ve fütüristik kabin tasarımıyla aynı zamanda verimlilik ve maliyet etkinliğinin yanı sıra çekici dış görünüm ve sürücü kabinindeki konfor gibi unsurların da araç satın alımlarında önemli bir rol oynadığını kabul ediyor. Dışarıdan bakıldığında, bu bağlamda dikkat çeken ayrıntılar arasında Mercedes-Benz logosu ve Koyu Krom harfler dahil olmak üzere tam kabin boyasının yanı sıra alüminyum basamak plakaları gibi özellikler yer alıyor. Aracın içindeki ve çevresindeki tüm aydınlatmalar da LED teknolojisine sahip. Bu, ana farlar ve sinyal lambalarının yanı sıra yan ve arka lambalar için de geçerli. Azami aydınlatma performansı için Matrix LED farlar da opsiyonel olarak sunuluyor.

İç mekanda, Stream, Big veya Giga Space olmak üzere üç modeli bulunan ProCabin, optimize edilmiş koltuk ısıtması, yeni premium düz dokuma koltuk kılıfları veya tam çıtalı çerçeveli ranzalar ve yeni, kalın premium şilte gibi çok sayıda konfor özelliği sunuyor. Ranzaların üzerindeki anahtar panellerinin genişletilmiş işlev yelpazesinin yanı sıra ortam aydınlatması ve ek kaz boynu LED okuma lambaları da yeni. Ayrıca yan duvarlarda ilave USB-C girişleri, iki tonlu tasarımda yüksek kaliteli perde, ikinci bir buzdolabı, 230 voltluk priz veya şu anda iki yeni koltuk kılıfı çeşidi ile sunulan SoloStar Kavramı gibi diğer donanım özellikleri de mevcut. Multimedia Cockpit Interactive 2, Nisan 2025’ten itibaren yenilenmiş menü tasarımı, ses kontrolü, daha da geliştirilmiş bağlantı ve Bağlantılı Trafik Uyarıları gibi yeni uygulamalarla da elde edilebilecek.

OM 471 dizel motorun üçüncü nesli daha fazla yakıt tasarrufu sağlıyor

Mercedes-Benz Trucks, aerodinamik optimizasyon önlemlerinin yanı sıra üçüncü nesil 12,8 litrelik OM 471 dizel motorla birlikte yeni Actros L‘nin verimliliğini daha da artırıyor. Kanıtlanmış OM 470 ve OM 473 dizel motorlarla birlikte sunulan OM 471, performanstan, sürüş dinamiklerinden veya yakıt tasarruflu sürüş, azaltılmış CO2 yayımları, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek getiri anlamında konfor açısından ödün vermeden Toplam Sahip Olma Maliyeti’ni (TCO) sürekli olarak azaltmak için tasarlandı.

OM 471’in üçüncü nesliyle Mercedes-Benz Trucks, müşterilerin farklı ihtiyaçlarına tam olarak uyan iki yeni turboşarjı tanıttı. Uzun mesafe taşımacılığına yönelik sürümde mümkün olan en düşük yakıt tüketimine ulaşılmasına odaklanılıyor. Revize edilen egzoz gazı son işlem sistemiyle birlikte bu egzoz gazı turboşarjı, önceki nesle göre yüzde dörde kadar azami yakıt tasarrufu sağlıyor.

yeni Actros L
İç mekanda, Stream, Big veya Giga Space olmak üzere üç modeli bulunan ProCabin, optimize edilmiş koltuk ısıtması, yeni premium düz dokuma koltuk kılıfları veya tam çıtalı çerçeveli ranzalar ve yeni, kalın premium şilte gibi çok sayıda konfor özelliği sunuyor.

Tüm yol kullanıcılarını korumak için mümkün olan en iyi kaza önleme

Yeni Actros L‘de kullanılan güvenlik özellikleri aynı zamanda üreticinin sektördeki öncülerden biri olma konumunu da güçlendiriyor. Bu sistemler, Temmuz 2024’ten itibaren geçerli olacak ve tüm yol kullanıcıları için yol güvenliğini daha da artırmak amacıyla çok çeşitli sürücü destek sistemlerini zorunlu kılacak olan Genel Güvenlik Yönetmeliği’nin (GSR) katı standartlarını çoğunlukla önemli ölçüde aşıyor. Araçların kamera ve sensörlerle donatılması bu tür sistemlerin etkinliği açısından oldukça önemli. Daimler Truck, kazaların önlenmesine daha fazla katkıda bulunmak amacıyla, radar ve kamera verilerinin birleştirilmesiyle sensör füzyonu adı verilen, ön ve yan tarafların daha da geniş bir şekilde görülebilmesini sağlayan yeni bir elektronik platform geliştirdi. Elektronik platform, 20 kat daha hızlı veri işleme ve toplamda altı adet kurulu sensör sunuyor. Önde ve arkada, hem sağda hem de solda dört adet yanal kısa menzilli radar, önde ortada bir adet uzun menzilli radar ve ön camdaki çok işlevli kamera, artık aracın etrafında 270 derecelik bir açıyı kapsayabiliyor. Önemli ölçüde genişletilmiş görüş açısı sayesinde, kurulu destek sistemleri güçlü yönlerini daha da iyi kullanabiliyor.

Çok şeritli izleme özelliğine sahip Active Brake Assist 6

270 derecelik füzyon teknolojisinin ne kadar verimli olduğunun ve GSR koşullarının ötesine geçmenin ne anlama geldiğinin bir örneği, hâlihazırda altıncı nesil Active Brake Assist (ABA). Daimler Truck‘ın en yeni acil fren asistanı artık yaya geçidinde, karşıdan gelen trafikte veya aynı şeritteki diğer yol kullanıcılarının önünde 60 km/saat’e kadar hızlarda tamamen durana kadar otomatik azami tam frenleme gerçekleştirebiliyor. GSR, yalnızca 1 Temmuz 2026’dan itibaren yeni kamyonlar ve kentiçi ve seyahat otobüsleri için yayalara ve bisikletlilere yönelik genişletilmiş müdahale çağrısında bulunuyor. Sistem, daha önce de olduğu gibi 80 km/saat’e varan hızlarda, azami tam frenlemeyle sabit araçların önünde tepki verebiliyor. ABA 6‘nın bir diğer katma değeri, daha iyi tehlike tespiti için 250 metreye kadar mesafelerde çok şeritli izleme.

yeni Actros L
Aracın içindeki ve çevresindeki tüm aydınlatmalar da LED teknolojisine sahip. Bu, ana farlar ve sinyal lambalarının yanı sıra yan ve arka lambalar için de geçerli.

Sürücü tarafında genişletilmiş işlevselliğe sahip Active Sideguard Assist 2

İkinci nesil Active Sideguard Assist (ASGA), araçların altı sensörle donatılmasının ve buna bağlı artan görüş açısının yol güvenliğini ne ölçüde artırdığını da gösteriyor. ASGA 2, hem sürücü hem de ön yolcu tarafındaki trafiği izliyor ve iki aşamalı uyarı sistemiyle sürücüleri potansiyel tehlikelere karşı uyarabiliyor, böylece zamanında müdahale kritik trafik durumunu hafifletebiliyor. Aktif uyarı bölgesi, aracın 30 metre arkasına ve 7 metre önüne kadar uzanıyor ve 30 km/saat’e kadar hızlarda çalışıyor. Ek olarak sistem, sürücülerin daha erken bir sesli ve görsel uyarıya yanıt vermemesi durumunda, aracı kendi dönüş hızı olan 20 km/saat’e kadar kırmızı uyarı alanı içerisinde tamamen durdurmak için otomatik frenlemeyi başlatabiliyor. Bu işlev aynı zamanda, yalnızca Sideguard Assist’in gerektiğinde bir uyarı vermesini şart koşan GSR gerekliliklerinin de ötesine geçiyor. Ayrıca ASGA 2, aracın şerit içindeki konumunu temel alan akıllı bir şerit değiştirme uyarı kavramına sahip.

Front Guard Assist aracın önündeki trafiği izliyor

Yeni Front Guard Assist, kamyon hareket ettiğinde doğrudan kamyonun önünde olabilecek yayalar veya bisikletlilerin neden olduğu kazaları önlemek için yararlı bir özellik olacak. Yardım sistemi aracın önündeki trafiği izliyor ve araç durduğunda, hareket ederken ve kavşaklarda sürücüyü destekliyor. Sistem, aracın önünde sabit veya hareketli nesneler tespit ederse, iki aşamalı uyarı sisteminin bir parçası olarak uyarı mesajları göndererek 15 km/saat hıza kadar sürüş durumlarında sürücüye destek oluyor. 270 derecelik füzyon teknolojisi, aracın tüm genişliği boyunca aracın önündeki kör noktayı 0,8 metreden yaklaşık dört metreye kadar kapsıyor.

Daimler Truck, tüm destek sistemleriyle tüm ürün yelpazesinde sürücüleri sistem sınırları dahilinde yolculukları sırasında mümkün olduğunca destekleme ve rahatlatma hedefini takip ediyor. Bununla birlikte sistemler ne kadar iyi olsalar bile fiziğin sınırlarını değiştiremiyor. Bu nedenle sürücü, yasaların öngördüğü şekilde aracı her zaman güvenli bir şekilde sürmekten tamamen sorumlu.

yeni Actros L
Yeni aerodinamik tasarım yüzde üçe kadar yakıt tasarrufu sağlıyor

Rahat bir sürüş için uyumlu genel paket

Trafik güvenliği odaklı destek sistemlerine ek olarak, Active Drive Assist 3 (ADA) ve akıllı şanzıman ve hız sabitleme sistemi Predictive Powertrain Control (PPC) gibi özelliklerin iyi koordine edilmiş etkileşimi yeni Actros L‘de dikkat çekiyor. ADA, 2018’den bu yana seri üretim kamyonlarda yarı otomatik sürüşe (SAE Seviye 2) izin veriyor ve şu anda üçüncü nesli ile piyasaya sürülüyor. Haziran 2021’den itibaren ikinci nesil ADA, acil durdurma işleviyle geliştirildi. ADA 3 artık kamyonun hem uzunlamasına hem de yanal yönlendirmesinde sürücülere verilen desteği daha da iyileştiriyor. Diğer yandan öngörülü PPC, mümkün olan en verimli sürüş tarzı için topoğrafyayı, yol düzenini ve trafik işaretlerini otomatik olarak hesaba katarak rahat sürüşe katkıda bulunuyor. Nisan 2025’ten itibaren, yaklaşan rota olaylarının daha iyi algılanabilmesini sağlamak için navigasyon sisteminden gelen rota bilgileri de entegre edilecek. Bu, sürücülerin gereksiz frenleme, hızlanma ve vites değişikliklerinden kaçınmasına olanak tanıyacak.

Daha verimli kullanım için akıllı dijital çözümler

Mercedes-Benz Trucks, filo operatörleri için süreçleri ve iş akışlarını basitleştirmek amacıyla yeni Actros L‘yi çevreleyen kapsamlı bir dijital çözüm ve hizmet yelpazesi sunuyor. TruckLive, Mercedes-Benz Trucks’ın dijital hizmet çözümlerine ücretsiz giriş imkanı sunuyor. Buna MyTruckPoint gibi mevcut platformlarda kullanılabilecek çeşitli bağlantı hizmetleri de dahil. Örneğin, Bakım Yönetimi araç kullanılabilirliğinin iyileştirilmesini sağlarken Canlı Trafik, navigasyon yoluyla gerçek zamanlı trafik verileri sağlayarak rota planlamasına yardımcı oluyor. Over-the-Air Update veya Service24h Connected gibi yeni Bağlantılı Hizmetler bu yıl zaten kullanılabiliyor. Ek bileşenler şu anda planlama aşamasında.

Premium Fleetboard telematik hizmetleri aynı zamanda karlı bir filo yönetim sistemi için yüksek katma değerle de ilişkili. Bunun bir örneği, Actros L’den teknik verileri toplayan ve işleyen Fleetboard Kullanım Analizi’ni içeriyor. Sürüş özellikleri bu verilere dayanarak değerlendirilebiliyor ve optimize edilebiliyor. Bu, tüketimin optimize edilmesine ve aşınmanın azaltılmasına, ayrıca daha yüksek araç kullanımına ve daha iyi bir CO2 ayak izine katkıda bulunuyor. Sonuçta bu, filonun genel ekonomik kullanımını sürdürülebilir bir şekilde artırabiliyor.

Ayrıca Mercedes-Benz Trucks Uptime, akıllı ağ bağlantısıyla yeni Actros L‘nin kullanılabilirliğini artırıyor. Sistem sürekli olarak aracın durumunu teşhis ediyor ve eylem için özel öneriler sunuyor. Bu yaklaşım, arızaları azaltmak için onarım ihtiyaçlarının erken tespit edilmesine olanak tanıyor ve müşterilerin, kendi özel operasyonel planlamalarını göz önünde bulundurarak gerekli işi derhal organize etmelerine destek oluyor. Sonuçlar: Servis ziyaretlerinin daha iyi öngörülebilirliği, artan araç kullanılabilirliği ve daha yüksek düzeyde trafik güvenliği. Mercedes-Benz Trucks aynı zamanda azami araç kullanılabilirliği ve asgari arıza süreleri sağlamak için müşterilerine aylık öngörülebilir maliyetlerle çeşitli servis sözleşmeleri sunuyor. Mercedes-Benz Trucks Complete birinci sınıf bir paket olarak sunuluyor: Kapsamlı servis paketi, aşınan parçalar da dahil olmak üzere tüm atölye çalışmalarını kapsıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz