Tatlılardan sonra çiğ badem tüketiyor musunuz?

0
71
Çiğ badem
Renault Trucks

Kuruyemişlerin en değerlilerinden bir tanesi olan bademi ne şekilde tüketiyorsunuz? Kavrulmamış olarak tüketmeniz halinde içindeki vitamin ve minerallerden yüksek oranda fayda sağlarsınız. E vitamini, B vitamini, magnezyum, kalsiyum, demir, fosfat, sodyum ve omega 3 içeren badem, lifli dokusu sayesinde tokluk hissi verirken, içerdiği magnezyum sayesinde kan şekerini de düzenler. Ayrıca yapısında barındırdığı antioksidanlar sayesinde gergin olduğunuz anlarda bir avuç badem stresinizi yönetmenize iyi gelir. Beyin sağlığının korunması açısından da etkili olan bu değerli kuruyemişi hamilelik döneminde tüketmek bebeğin beyin gelişimine önemli katkı sunmaktadır. Sabahları aç karnına bir avuç kavrulmamış badem tüketmek de uzun süre acıkmamanızı sağlar. Ayrıca tatlı yedikten sonra 5 – 6 tane kavrulmamış badem tüketmek, tatlının içindeki karbonhidratı nötrleştirdiği için karaciğer yağlanmasının önüne geçer. 

25 gram bademde 0.93 gram karbonhidrat, 4.68 gram protein, 13.53 gram yağ, 3.8 gram lif, 1.25 mg sodyum, 208.75 mg potasyum,  62.5 mg da kalsiyum bulunur.

Ülkemizde yetiştirilen özellikle Datça bademi çok leziz ve besin değeri oldukça yüksek olan bir türdür. Diğer bölgelerimizde de bolca yetiştirilen bu zengin içerikli kuruyemişi sofranızdan eksik etmemeniz dileğimle hoş kalınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz