Singapur ilk Scania elektrikli atık kamyonunu aldı

0
1502
Scania elektrikli atık kamyonu
İlk Scania elektrikli atık kamyonu Singapur sokaklarına çıktı.
Renault Trucks

İlk Scania elektrikli atık kamyonu Singapur sokaklarına çıktı. 14 Haziran’da ALBA W&H Smart City geri dönüşüm ve çevre hizmetleri şirketi, şirketin günlük atık toplama hizmetlerinde önemli miktarda CO2 azaltımı sağlayacak 15 adet L serisi akü elektrikli kamyonun ilkini teslim aldı.

İlk kamyonun teslimatı, ALBA ve Scania temsilcilerinin yanı sıra Singapur Sürdürülebilirlik ve Çevreden Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Amy Khor’un da katıldığı ada şehir eyaletinde özel bir törenle gerçekleşti.

Singapur Hükümeti, elektrikli araç pazarında, özellikle atık toplama alanında, erken kullanıcıları teşvik etmek amacıyla sürdürülebilir taşımacılık konusunda oldukça ilerici bir yaklaşım benimsemiş durumda. Örneğin ülke, Sıfır Atık Ana Planı da dahil olmak üzere ulusal sürdürülebilirlik hedefini ortaya koyarken, atık toplama ihalesine katılmak isteyen herhangi bir şirketin en az yüzde 30 oranında elektrikli bir filoya sahip olması gerekiyor.

Bu kamu ihale düzenlemesi ile ALBA‘nın kendi sürdürülebilirlik hedeflerinin birleşimi, şirketi şehrin Woodlands-Yishun bölgesindeki günlük atık toplamaları için doğru kamyonu aramaya yöneltti.

ALBA, diğer kamyon üreticilerinin çözümleri yerine Scania‘yı seçti, çünkü Scania’nın alçak girişli kabini, arkadan yüklemeli üstyapısı ve 297kWh kurulu kapasiteli dokuz aküsü, onu şirketin mevcut dizel araçları için bire bir en iyi alternatif haline getirdi.

Kamyonların yılda 2.700 kg CO2 yayımı düşüşü sağlaması bekleniyor

Scania‘nın sunabileceği satış sonrası ürün, atölye ve analitik yetenekler de sözleşmeyi kazanmanın anahtarlarından biri olsa da özellikle öne çıkan şey elektrikli aracın çevresel etkileri azaltmasıydı.

ALBA‘nın mevcut filosu günde ortalama 200 litre dizel kullanıyor ve bu da günde 500 kg CO2 yayımına karşılık geliyor. ALBA, 15 kamyonu elektrikli hale getirerek yılda 2.700 kg CO2 yayımı tasarrufu sağlayacak ve şirket, bir yıllık kullanım sırasında CO2 yayımlarında yüzde 20’lik etkileyici bir azalma elde etmeyi bekliyor.

Scania Güneydoğu Asya Genel Müdürü Heba El Tarifi, konuyla ilgili olarak “Akü elektrikli kamyonlarımızı, Scania’nın sürdürülebilir taşımacılık konusundaki güçlü kararlılığını paylaşan bir şirket olan ALBA W&H Smart City’ye sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu anlaşmanın imzalanması bir yıl sürdü ve bu ilk elektrikli kamyon teslimatı, Singapur ve daha geniş bölgedeki Scania için gerçek bir dönüm noktası. Ek işlerin varlığı ve diğer müşterilerden gelen ilginin artmasıyla artık taşımacılığın elektriklendirilmesine doğru gerçek bir ivme görüyoruz.” dedi.

Singapur merkezli üstyapı imalatçıları Zenith ve Megafab tarafından atık toplamaya yönelik özel modifikasyonlar yapıldıktan sonra, 2023’ün üçüncü çeyreğinde toplam 15 adet Scania akü elektrikli kamyon teslim edilecek. ALBA’nın depo şarj tesisleri EVone Charging tarafından üretildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here