Scania, Meksika’da ilk elektrikli kamyon anlaşmasını perçinledi

0
1342
Scania elektrikli kamyon
Meksikalı çok uluslu gıda devi Grupo Bimbo, Latin Amerika'daki ilk Scania elektrikli kamyon filosu olacak yedi elektrikli kamyon sipariş etti.
Renault Trucks

Meksikalı çok uluslu gıda devi Grupo Bimbo, Latin Amerika’daki ilk Scania elektrikli kamyon filosu olacak yedi elektrikli kamyon sipariş etti.

Meksika, Scania elektrikli kamyonlar için ülkenin ilk siparişinin duyurulmasıyla, Scania’nın sürdürülebilir elektrik devriminin en son üyesi oldu.

Dünyanın en büyük fırıncılık şirketi Grupo Bimbo, Scania México‘dan yedi adet 2024 model 25P B4x2 elektrikli kamyon satın almak için anlaştı. Kentiçi yollarda kullanılacak yüzde 100 elektrikli araçlar, 11,5 ton yük kapasitesine sahip olacak ve Gelişmiş Sürücü Destek Sistemi (ADAS) 2.0 ile donatılacak. Latin Amerika’daki ilk Scania elektrikli kamyon filosunun azami kullanılabilirliğini sağlamak için her araç aynı zamanda Scania bakım sözleşmeleri kapsamında olacak.

Grupo Bimbo‘nun siparişi, şirketin Scania ile sürdürülebilir taşımacılığa geçme konusundaki ortak amacının bir parçası olarak, 25P B4x2 elektrikli kamyonun başarılı bir deneme süresini tamamlamasının ardından geldi. 2022 yılında başlayan deneme, menzil ve performans açısından olumlu sonuçlar verdi.

Scania México için anlaşma, her yıl yeni bir elektrikli kamyonu piyasaya sürme taahhüdünün altını çiziyor; şirket elektrikli araçların 2025 yılına kadar araç teklifinin yüzde 10’unu temsil etmesini istiyor ve 2050 yılına kadar yüzde 100’ü hedefliyor. Yeni Scania elektrikli kamyonlar ayrıca Grupo Bimbo’nun kendi karbon yayımlarını azaltma yönünde ilerleme kaydetmesine yardımcı olacak ve tükettiği elektriğin yüzde 80’den fazlası artık yenilenebilir kaynaklardan geliyor.

Scania México CEO’su Alejandro Mondragón, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bilime Dayalı Hedefler girişimi taahhüdümüzle uyumlu olarak, her iki şirket de araçlarımızın çevreyi kirleten yayımlarını 2025 yılına kadar 2015 seviyelerinin yüzde 20’sine indirme ve sıfır karbon yayımına ulaşana kadar devam etme ortak hedefimize kademeli olarak yaklaşıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here