Scania, Norveç’teki Verdalskalk AS’ye 66 tonluk elektrikli kamyon teslim etti

0
1320
scania-66t
Scania, Norveç'in en büyük elektrikli kamyonunu Norveç'in Verdal kentindeki Verdalskalk kireçtaşı ocağına teslim etti.
Renault Trucks

Scania, Norveç’in en büyük elektrikli kamyonunu Norveç’in Verdal kentindeki Verdalskalk kireçtaşı ocağına teslim etti. Toplam ağırlığı 66 ton olan kamyon, yılda yaklaşık 120 bin ton kireci taş ocağından sevkiyat limanına taşıyacak. Güzergahtaki önceki fosil yakıt tüketimi 58 bin 800 litre ve CO2 yayımları 156 ton azaltılacak.

Verdalskalk’tan Ketil Aksnes, “Bu alanda öncü olmaktan gurur duyuyoruz. Yeni kamyonun devreye girmesi, 20 kilometrelik taşımacılık güzergahımızda yaşayanlar için de daha az gürültü anlamına gelecek.” dedi.

Elektrik gücüyle ağır nakliye öncüleri

Üç dingilli ve 300 kWh akü kapasiteli bir P 45 olan kamyon, Scania’nın seçilmiş müşterilerle henüz piyasaya sürülmemiş elektrikli taşıma çözümleri konusunda bir işbirliği olan Pilot Ortak programının bir parçası. Scania Pilot Ortak Direktörü Tony Sandberg, “Scania’nın hâlihazırda farklı geliştirme çözümlerine sahip bir dizi ağır aracı var, ancak bu, Norveç’te faaliyete geçirdiğimiz ilk araç.” dedi.

Verdalskalk konfigürasyonu, toplam ağırlığı 66 ton olan en ağır kamyon sınıflarındaki ilk teslimat. Norveç yollarında şimdiden 100’ün üzerinde elektrikli Scania kamyon bulunuyor.

Tony Sandberg, şöyle devam etti: “Norveç, iklim etkisini azaltmaya odaklanan taşımacılık çözümlerinde öncü bir ülke ve eminim ki Norveç’e daha fazla Pilot Ortak aracı teslim edeceğiz.

Uzun dönemli ortaklık

Scania Norveç’ten Rune Wuttudal ise şunları söyledi: “Verdalskalk ile uzun ve güvenilir bir işbirliği sayesinde, taşımacılık ihtiyaçları için bir elektrikli kamyonu test etme fırsatı sunmak için onlarla iletişime geçmek doğal bir sonuçtu. Verdalskalk, bizi her zaman iyi ve alternatif çözümler bulmaya zorladı ve yayımları azaltmak uzun yıllardır gündemde.

scania-66t-abb
Kamyon, Verdalskalk’ın limandaki tesisinde şarj edilecek ve bölge müdürü Annar Indahl’ın çok memnun olduğu Norsk Scania’nın Verdal’daki atölyesinde bakımı yapılacak.

Yarının teknolojisini uygulamak

Kamyon, Verdalskalk’ın limandaki tesisinde şarj edilecek ve bölge müdürü Annar Indahl‘ın çok memnun olduğu Norsk Scania‘nın Verdal’daki atölyesinde bakımı yapılacak. Servis teknisyenleri yeni ürünle ilgili bir kursa katıldı ve gerekli donanım kuruldu, bu nedenle Annar Indahl artık yarının teknolojisini yöneteceklerinden emin. Annar Indahl, şu açıklamayı yaptı: “Bu fırsat verildiği için çok gururluyuz ve bu tür ağır taşımacılık için elektrikli kamyonlarla başlayıp deneyim kazanmayı dört gözle bekliyoruz.

Teknik özellikler:

·        Konfigürasyon: P 45 B6X2/4NB

·        Kabin: CP17N

·        Dingil mesafesi 4550 mm

·        9 Akü 300 kWh akü kapasitesi

·        Elektrik motoru: 450kW, 3500nm sürekli güç

·        6 oranlı vites kutusu

·        Cerli arka dingil

·        31 ton toplam araç ağırlığı (10 + 12.7 + 8.3)

·        74 ton teknik toplam ağırlık

·        Şarj kapasitesi: 130 kW

Üstyapı:

·        Maur Bilpåbygg yana devrilebilir damper treyler

·        Robol hidrolik kanopi tavan

·        4 dingilli damper treyler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz