Pirelli ürün yelpazesi en fazla “AA” değerlendirmesine sahip lastiklerden oluşuyor

0
1209

Pirelli’nin ilk defa 2012 yılında tanıttığı Cinturato P7 Blue, Avrupa lastik etiketleme sistemindeki ‘AA’ değerlendirmesini tüm lastik ölçülerini kapsayacak şekilde yenileyerek yeni bir standarda imza attı. Bu yeni teknoloji ile birlikte Pirelli Cinturato P7 Blue’nün lastik ömrü de yüzde 10 oranında uzuyor.

Pirelli’nin sürdürülebilirlik elçisi Cinturato P7 Blue, Avrupa lastik etiketleme sistemindeki ‘AA’ değerlendirmesini tüm lastik ölçülerini kapsayacak şekilde yenileyerek bir standarda imza attı.

Cinturato P7 Blue, ilk kez 2012 yılında tanıtıldığında enerji verimliliği ve güvenlik açısından Avrupa lastik etiketleme sisteminde en yüksek değeri alan dünyanın ilk lastiği olmuştu.

Cinturato P7 Blue serisi, ürün yelpazesine eklenen yeni ölçüleri ile daha da genişleyerek Avrupa lastik etiket skorlarında en yüksek değerlere sahip oluyor.

Bu önemli sonuç, Cinturato P7 Blue’yu öncü olarak konumlandıran teknik gelişmeler sayesinde elde edildi. Yeni P7 Blue, önceki sürümünün tüm avantajlarından yararlanırken performansın belli unsurlarını, sürdürülebilirliğin giderek daha önemli bir öncelik haline geldiği otomotiv sektöründeki son eğilimler doğrultusunda daha ileri taşıyor.

Yeni Nesil Cinturato P7 Blue Hem Daha Ekonomik Hem de Daha Ekolojik

Yeni nesil Cinturato P7 Blue, yakıt tasarrufunun yanı sıra CO2 yayımlarını düşürerek çevreye yardımcı olurken, yuvarlanma direncini de azaltıyor. Bu iyileştirmenin özünde ise özellikle kuşak bölgesinde yeni üretim süreçleri ve iç yapıda yeni malzemelerin kullanımıyla bir araya gelen özel ‘Düşük Yuvarlanma Teknolojisi Paketi‘ yer alıyor.

Pirelli’nin Settimo Torinese’deki ileri teknolojilerle donatılmış merkezinde geliştirilen bu paket için vulkanizasyonun (pişirme) farklı aşamalarını yöneten yeni bir sistem esas alınıyor. Sistem, ideal termal girdinin farklı malzemelerin tümü için belirli bir şekilde düzenlenmesine olanak veriyor. “Sıfır derece” yapı ve kuşaklar, ayrıca basıncın daha eşit bir şekilde dağıtılması için de uygun hale getiriliyor ve dolayısıyla her türlü koşulda yüksek performans ve frenleme esnasında güvenlik sağlanıyor.

Lastik Ömrü Yüzde 10 Uzadı

Pirelli mühendislerinin elde ettiği en kayda değer sonuçlardan biri, patentli yeni nesil malzemelerin kullanılmasıyla yuvarlanma direncinin azaltılması olduğu ve bu sonuç elde edilirken yüksek düzeyde sürüş güvenliğini garanti etmek için kuru ve ıslak yüzeylerde yol tutuş seviyesinden kesinlikle ödün verilmediği belirtiliyor.

Pirelli Otomobil Lastikleri CEO’su Gian Paolo Gatti Comini, Otomotiv basınınca gerçekleştirilen 14 uluslararası lastik testinden 11’inde ilk üçe giren ve yalnızca geçen yıl üç testi kazanan bir önceki P7 Blue sürümü, orta ve büyük motor sığalı sedan ve coupé araç sahipleri için bir karşılaştırma ölçütü haline geldi. Üstelik yeni teknolojiyle lastik ömrü de yüzde 10 oranında uzadı.” şeklinde konuştu.

İlk kez 2012 yılında sunulduğunda enerji verimliliği ve güvenlik (belirli ölçülerde) açısından Avrupa lastik etiketleme sisteminde en yüksek skoru alan dünyanın ilk lastiği oldu.

Yeni nesil Cinturato P7 Blue, yakıt tasarrufunun yanı sıra CO2 yayımlarını düşürerek çevreye yardımcı olurken, yuvarlanma direncini de azaltıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz