PACCAR Parts, bir DAF bayisine ilk güç kaynağı sistemini kurdu

0
1048
PACCAR Parts
PACCAR Parts, bir DAF bayisine ilk güç kaynağı sistemini kurdu.
Renault Trucks

PACCAR Parts Europe; Hollanda’nın Barendrecht şehrindeki DAF Elektrikli Kamyon Merkezi BEST Trucks‘ta sahada güç kaynağı sistemini başarıyla uyguladı. “Mikro şebeke” adı verilen bu sistem; çatıya monte edilmiş 750 adet güneş paneli, bir enerji depolama sistemi ve gelişmiş enerji kontrol sistemlerinden oluşuyor. Mikro şebeke, atölyeden çıkan kamyonları son derece hızlı bir şekilde şarj edebiliyor ve ayrıca halka açık süper hızlı şarj cihazına güç sağlıyor.

BEST Trucks‘a uygun olacak şekilde özel olarak tasarlanmış PACCAR Parts Europe projesi, 480 kWh akü depolama kapasitesine sahip bir adet Enerji Depolama Sistemi (ESS), bir adet Enerji Yönetim Sistemi (EMS) ve maksimum 360 kW çıkışa sahip üç adet süper hızlı şarj cihazı çıkışının kurulumuyla başladı. Bunların hepsi çatıdaki mevcut 750 güneş paneline ve aynı zamanda elektrik şebekesine bağlandı.

Atölyeye kurulan iki şarj cihazı, elektrikli kamyonları bir saat içerisinde şarj etmek için kullanılabiliyor. Üçüncü bir hızlı şarj etme noktası halka açık olarak erişilebilir durumda. “Mikro şebeke” çözümü, BEST Trucks’ın sahibi Ronald Janssen’in şu sözleriyle dile getirdiği isteklerinin tam karşılığı: “Elektrikli araçlar kapasitelerinin en az yüzde 80’ine kadar şarj olmuş bir şekilde atölyemizden ayrılmalı, bu sayede servis işlemlerinden sonra hemen yola çıkabilirler.

PACCAR Parts
PACCAR Parts Avrupa Yenilik ve Stratejik Programlar Müdürü Rob van Erp (solda) ve BEST Trucks’ın sahibi Ronald Janssen (sağda) sahadaki güç kaynağı sisteminin önünde.

Elektrik yönetimi

Güvenilir güç kullanılabilirliği, ESS’nin birçok avantajından biri. Ronald Janssen, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Artan enerji talebi nedeniyle, enerji kaynaklarını güvence altına almak baskı altında olan bir konu. Atölyenin ışıklarını açık tutmak ya da müşterilerinizin elektrikli araçlarını son derece hızlı şarj etmek arasında seçim yapmak istemezsiniz. Bu mikro şebeke, sürekli ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı sağlarken, hızlı şarj etmeyi de kolaylaştırıyor. Olumsuz hava koşullarında veya şebeke elektriğinin yetersiz olduğu dönemlerde bile çalışmaya devam ediyor. Enerji depolamaya her zaman güvenebileceğimizi bilmek güzel.

Akıllı izleme ve alışveriş

Enerji Yönetim Sistemi, beklenen gün ışığı saatinden enerji kullanımına ve elektrik şebekesi talebinin üst sınırına kadar tüm ilgili verileri topluyor ve sistemi en yüksek verimlilik ve en düşük enerji maliyetleri için düzenliyor. Dahası, BEST Trucks enerji alışverişi yapabiliyor, tarifeler düşük olduğunda enerjiyi yerel olarak depolayabiliyor ya da güneş enerjisi fazlası olduğunda, bu fazla enerjiyi kullanabiliyor ya da tarifeler zirve yapmışken talepler de üst sınıra ulaşmışsa kullanıma sunabiliyor.

Daha çevreci bir gelecek

PACCAR Parts Europe İnovasyon ve Stratejik Programlar Müdürü Rob van Erp, “Daha fazla bayi, bu sahada güç kaynağı sistemine ilgi gösteriyor. Bu, müşterilere birinci sınıf hizmet sunmak ve daha çevreci bir gelecek için enerji geçişini kolaylaştırmakla ilgili.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz