ZF, “Vision Zero Aracı”nda dikkati dağılan ve ters yönde ilerleyen sürücülere yönelik teknolojilerini sergiliyor

0
2249

ZF, “Vision Zero Aracı” ile yayımsız ve kazasız hareketliliğe yönelik önemli adımlar atıyor. Kavram araçta birçok kazayı önlemeye yardımcı olacak akıllı mekanik sistemler yer alıyor. Günümüzde aşırı hızdan sonra kazaların en büyük sebeplerinden biri dikkatsizlik. ZF, “Dikkat Asistanı” sayesinde dikkatsizliğin önüne geçmeyi amaçlıyor. Sistem, tehlike atlatılana kadar aracın güvenli bir şekilde yol almasını sağlıyor. ZF’nin bir diğer akıllı mekanik sistemi ise aracın ters yönde ilerlemesini ve bundan dolayı oluşabilecek ölümcül kazaları etkin bir şekilde önleyebilen “Ters Yön Önleme Asistanı”. Sürüş emniyeti konusundaki bu tür teknolojik yenilikler, yarı özerk sürüşten tam özerk (otonom) sürüşe geçişin ön adımlarını oluşturuyor. “Vision Zero Aracı” geleceğin kazasız hareketliliğine doğru atılmış önemli bir adım olmanın yanı sıra bütünleşik elektrikli dingil tahriği sayesinde çevreyi de kirletmiyor.

 ZF CEO’su Dr. Stefan Sommer, konuyla ilgili şunları söyledi: “Tamamen elektrikli Vision Zero Aracımız ve bu aracın yenilikçi emniyet sistemleri sayesinde tam özerk sürüşe giden yolda hedeflediğimiz teknolojilere bir adım daha yaklaştık. Yarı özerk sürüşten tam özerk sürüşe geçişte sürücülerin ve yolcuların emniyetini sağlayan gelişmiş ve bütünleşik emniyet sistemleri tasarlıyoruz. “Ters Yön Önleme Asistanı” ve “Dikkat Asistanı” gibi sistemler kazaların önlenmesinde önemli bir rol oynuyor. ZF, araçların görmesini, düşünmesini ve harekete geçmesini sağlayan akıllı ve ağ bağlantılı mekanik sistemler üretiyor.

Gözü sürücünün üzerinde

Araştırmalar, sürüş sırasındaki dikkat kaybının kazalardaki en önemli sebeplerden biri olduğunu gösteriyor. Allianz Zentrum für Technik tarafından yapılan yol güvenliği araştırmalarına göre yollardaki her 10 ölümcül kazadan biri dikkatsizlikten kaynaklanıyor. 2016 yılında dikkat kaybı Almanya’da 350 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Bu, 94 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan alkollü araç kullanımına kıyasla çok daha yüksek bir rakam. ABD rakamları ise sadece 2015 yılında dikkat kaybının 3 bin 477 kişinin ölümüne neden olduğunu gösteriyor. Virginia Tech Transportation Institute tarafından geçen sene yapılan bir araştırma direksiyon başındaki kişilerin direksiyon başında geçirilen sürenin yarısından fazlasında dikkat kaybı yaşadıklarını ortaya koyuyor. Sürücüler, direksiyon başında geçirdikleri sürenin yüzde 6.4’ünden fazlasını cep telefonlarını kullanarak geçiriyor. Bu da kaza riskini 10 kat daha artırıyor.

ZF Araştırma ve Geliştirme Bölümü Başkanı Dr. Harald Naunheimer, konuyla ilgili şunları söyledi: Dikkat Asistanı’ dikkat kaybının fark edilmesine, sürücünün uyarılmasına ve gerektiğinde potansiyel bir tehlike atlatılana kadar aracın kontrol edilmesine yardımcı oluyor.

Dikkat Asistanı” teknolojisi öğrenme özelliğine sahip lazer tabanlı bir kamera kullanıyor. Kamera, sürücünün baş konumunu üç boyutlu olarak izliyor ve dijital video sistemlerinin aksine çok az ışıklandırmanın olduğu ortamlarda bile etkili oluyor. Sistem, sürücü gözünü yoldan ayırdığında hemen tepki verecek şekilde tasarlanıyor ve tehlike anında gösterge panosunda optik bir uyarı, ses sinyali ve emniyet kemerini sıkılaştırma gibi yöntemlerle sürücüyü uyarıyor. Tüm bunlara ilave olarak virajlarda direksiyon hakimiyetini de sağlayabiliyor. Eğer sürücü halen tepki vermezse yardımcı sistem, bu sefer sabit bir şekilde tahrik torkunu düşürüyor. Son olarak sürücü tüm uyarıları görmezden gelmeye devam ederse gaz tepkisini de keserek aracı emniyetli bir şekilde durduruyor.

Dikkat Asistanı, dikkat kaybının fark edilmesine, sürücünün uyarılmasına ve gerektiğinde potansiyel bir tehlike atlatılana kadar aracın kontrol edilmesine yardımcı oluyor.

Ters yönde ilerlemeyi etkin şekilde önlüyor

ZF’nin yeniliklerinden biri olan “Ters Yön Önleme Asistanı” ölümcül sonuçları doğurabilecek ters yönde ilerlemeyi etkin bir şekilde önlemek üzere tasarlanıyor. ABD Ulusal Taşımacılık Emniyet İdaresi, ortalama 360 kişinin her yıl ABD yollarında (2004-2009 yılları arasında yapılan araştırmaya göre) ters yönde ilerlemeden dolayı hayatını kaybettiğini bildirdi. 2016 yılında Almanya’da, ters yön olaylarındaki 2200 radyo trafik duyuruları arasında toplamda 12 ölümlü kaza gerçekleşti (Almanya Otomobil Kulübü ADAC verilerine göre). Dr. Naunheimer, sözlerine şöyle devam etti: “Ters Yön Önleme Asistanı’ sayesinde ters yönde ilerleme sonucu oluşabilecek trafik kazalarının önlenmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Sürücü dikkat, yön veya görüş mesafesi kaynaklı hatalardan dolayı yanlışlıkla ters yöne girecek olursa sistem bunu farkedip sürücüyü uyarıyor. Örneğin, sürücü yol girişi yerine otoban çıkışına doğru ilerlerse sistem ilk olarak sesli bir sinyal, emniyet kemeri titreşimi ve ardından gösterge panosu ekranında optik bir sinyal ile uyarı veriyor. Buna ek olarak sistem sürücünün direksiyonu kırmasına engel olacak seviyede yüksek direksiyon direnci uygulayarak sürücüyü yanlış tarafa dönmek üzere olduğuna dair uyarıyor. Sürücü halen yanlış yöne gitmeye devam ederse sistem aracı şeridin dışında tutarak ilk başta yürüme hızına daha sonra da durma hızına kadar frenliyor. Buna ek olarak karşıdan gelen araçları uyarmak için ön farları ve flaşörleri etkin hale getiriyor. Son olarak yol kenarında emniyetli bir alan varsa veya araç geri vitese takılıysa sürücünün tehlikeli alanın dışını kullanarak uzaklaşmasına izin veriyor.

Vision Zero Aracı, bulut sistemi üzerinden sürekli güncellenen harita ve ön kamera sistemlerini kullanabiliyor, trafik levhaları ve yol işaretlerini fark edip yorumlayabiliyor ve bu sayede hangi yolun ve yönün doğru olduğuna karar verebiliyor.

Ters Yön Önleme Asistanı, ölümcül sonuçları doğurabilecek ters yönde ilerlemeyi etkin bir şekilde önlemek üzere tasarlanıyor.

Sıfır yayım

ZF’nin Vision Zero Aracı, kazasız ve yayımsız bir geleceğe doğru emin adımlarla gidilen yolda önemli bir rol oynuyor. Araçta, dinamik hızlanmayı sağlayan 150 kW’lık elektrikli bir dingil tahrik sistemi bulunuyor. Kompakt tahrik biriminde elektrikle çalışan motorun yanı sıra iki aşamalı tek vitesli düz dişli bir tahrik, bir diferansiyel ve güç elektronikleri bulunuyor. Vision Zero Aracı, mSTARS (Modüler Yarı Arka Aks Taşıyıcı Arka Süspansiyon) adında yenilikçi ve daha az yer kaplayan ZF’nin modüler arka dingil sistemine sahip. Bu sistem, elektrikli araçların seri üretiminde önemli bir rol oynuyor. ZF, mSTARS sayesinde araç üreticilerine birden fazla araç sınıfı için geniş bir yelpaze sunmuş oluyor. Bu sistem, hibrit ve elektrikli araç modellerine ilave olarak dört çeker modüller ve Aktif Kinematik Kontrol özelliğine sahip diğer arka dingil sürüş sistemleriyle de bütünleşik çalışabiliyor.

ZF’nin Vision Zero Aracı’nda dinamik hızlanmayı sağlayan 150 kW’lık elektrikli bir dingil tahrik sistemi bulunuyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz