Otonom araçlarda önderliği hedefleyen Ford, Argo AI’ya 1 milyar dolar yatırım yapacak

1
1178
Renault Trucks


Ford, otonom araç geliştirme uzmanlığını, Argo AI’nın robotik deneyimi ve yapay zeka yazılım gücüyle birleştirecek ve önümüzdeki beş yıl boyunca Argo AI’ya 1 milyar dolar yatırım yapacak.

Google ve Uber’in eski yöneticileri tarafından kurulan Argo AI, Ford’un 2021’de sunacağı tamamen otonom sürüşe sahip araç projesi için Ford’un içinden ve dışından mühendisler ve robotlarla çalışıp yeni yazılım platformu oluşturacak.

Ford’un Argo AI’ya yaptığı yatırım, özerk araç öncülüğünü güçlendirecek ve Ford, geliştirilecek bu teknolojiyi gelecekte başka şirketlere de lisanslayabilecek.

Robot teknolojisi ve yapay zeka konularında uzman kişilerin önderliğini Argo AI kurucuları olan şirket CEO’su Bryan Salesky ve COO Peter Rander yürütecek. Brayn Salesky ve Peter Rander, Carnegie Mellon Ulusal Robot Teknolojisi Mühendisliği Merkezi mezunu ve sırasıyla Google ve Uber’in otonom sürüş takımlarının eski önderleri olma özelliğine sahipler.

Ford Başkan ve CEO’su Mark Fields, “Önümüzdeki on yıl otomobillerin otonom olmasıyla tanımlanacak ve otonom araçların toplumdaki etkisi, Ford’un hareketli montaj hattının 100 yıl önce yaptığı gibi olacak.” dedi.

Fields, sözlerine şöyle devam etti: “Ford bir yandan otomotiv ve hareketlilik şirketi olarak büyürken, pazara otonom araç sunma konusundaki öncülüğümüzü de güçlendirecek ve aynı zamanda bu teknolojiyi başkalarına da lisanslamamızı sağlayacak olan Argo AI’ya yaptığımız yatırımın paydaşlarımız için önemli bir değer yaratacağına inanıyoruz.”

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz