2016 yılında da ticari taşıt önderliğini sürdüren Ford Otosan, satış gelirlerini 18 milyar TL’ye yükseltti

0
1069
Renault Trucks


Ford Otosan, 2016 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Ford Otosan, 2015 yılında elde ettiği ihracat önderliğine 2016 yılında da devam etti. Toplam satış adetlerinin yüzde 2 daraldığı 2016 yılında satış gelirleri olumlu satış miksi, fiyatlama politikası ve güçlü ihracat sayesinde yüzde 9 artarak 18 milyar TL olan Ford Otosan’ın ihracat gelirleri yüzde 15 artarak 12 milyar TL oldu. Yurtiçi satış gelirleri 6 milyar TL olan Ford Otosan, bir önceki yıla göre yüzde 13 artışla 955 milyon TL net kâr elde etti.

333 bin 749 adetle Türkiye ticari taşıt üretiminin yüzde 62’sini, 257 bin 246 adetle de ticari taşıt ihracatının yüzde 65’ini tek başına gerçekleştiren Ford Otosan, zorlu bir yıl olan 2016’da sığa kullanım oranını yüzde 80 seviyesinde korudu.

Türkiye’nin ticari gücü Ford Otosan’ın ticari taşıt önderliği 2016 yılında da yüzde 30 pazar payıyla devam etti. Türk mühendisliğinin gururu Ford Courier ise pazara sunulduğu günden bu yana elde ettiği başarısını sürdürerek yine yılın en çok satan hafif ticari taşıt modeli oldu. Ford Otosan, toplam otomotiv pazarında 2016’yı üçüncü sırada kapadı.

Ford’un Avrupa ticari taşıt önderliği Ford Otosan ile devam etti

Avrupa ticari taşıt pazarı 2016 yılında yüzde 12 büyürken, Ford Avrupa ise yüzde 13.2 pazar payıyla önderliğini sürdürdü. Ford’un önümüzdeki dönemde önderliğini sürdürme hedefi ve Avrupa’da satılan Transit ürün yelpazesinin yüzde 81’inin Ford Otosan tarafından üretilmesi, şirketi bu büyümeden en fazla faydalanacak konuma getirdi.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün şirketin 2016 yılı sonuçlarıyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Sanayide yaratıcılığın, güvenilir üretimin ve başarının uzun soluklu bir yol olduğunun bilincindeyiz ve ülkemiz için artan oranda katma değer sağlamak için çalışıyoruz. Kur hareketliliği, ÖTV ve toplumsal gelişmelerden dolayı zor bir dönemden geçilen 2016 yılında, Ford Otosan olarak üretime ve değer katmaya odaklandık. İç pazarda ticari taşıtlarda kârlı büyüme stratejimiz ve güçlü ürünlerimizle önderliğimizi sürdürdük ve sonuç olarak yılı güçlü finansal sonuçlarla tamamladık. 2016 yılında Ford Otosan açısından başardığımız önemli dönüm noktalarından biri de Türk mühendisliğinin gururu, fikri ve sınai hakları yüzde yüz Ford Otosan’a ait olan Ecotorq motorumuzu hattan indirmek oldu. Yeni Ford Trucks kamyon ve çekicilerimizi pazara sunduk ve ağır ticari taşıt pazarında tarihimizdeki en yüksek pazar payını elde ettik. Önümüzdeki dönemde de, ‘Türkiye’nin en değerli ve en çok tercih edilen sanayi şirketi’ olma vizyonumuz doğrultusunda dijital dönüşüm ve yenilikçilik odağıyla çalışmalarımıza şevkle devam edeceğiz.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz