Mercedes-Benz Trucks, Wörth fabrikasına elektrikli teslimat yapıyor

0
1463
mb-etruck-worth
Elektrikle çalışan kamyonların pratikliğini ve çok yönlülüğünü bir kez daha kanıtlayan Mercedes-Benz Trucks, kendi tedarik zincirinde e-kamyonlara güveniyor.
Renault Trucks
Volvo Trucks

Mercedes-Benz Trucks, taşımacılık endüstrisinin CO2 nötr sürüş sistemlerine doğru dönüşümüne öncülük ediyor ve kendi tedarik zincirinde de e-kamyonlara odaklanıyor. Mercedes-Benz Trucks, kendine 2026’nın sonuna kadar en büyük kamyon fabrikasına teslimat trafiğini yüzde 100 elektriklendirmek ve doğrudan tedarik zincirinin önemli bir bölümünü CO2 nötr hale getirmek gibi iddialı bir hedef belirledi. Şirket, en büyük Mercedes-Benz Trucks tesisine günlük tedarik sağlayan lojistik hizmet sağlayıcıları ve freight forwarderler ile birlikte elektrikli kamyonları filolarına giderek daha fazla entegre etmek için çalışıyor. Son yıllarda müşterilerle yapılan kapsamlı pratik denemelerin ardından Mercedes-Benz eActros‘un 2021’de seri üretiminin başarılı bir şekilde başlamasını takiben Mercedes-Benz Trucks, farklı gereksinimlerini karşılayarak e-kamyonların taşımacılık endüstrisindeki pratikliğine dair daha fazla kanıt sağlıyor. Planlar, Wörth fabrikasında hem tedarikçilerin hem de şirketin araçlarının kullanımına açık olacak bir şarj altyapısının kurulmasını içeriyor.

2023’te devreye girmesi planlanan pilot aşamaya çok sayıda freight forwarder katılacak. Önümüzdeki yıl, kardeş fabrikaların yanı sıra Wörth’teki Mercedes-Benz fabrikasına ilk tam elektrikli teslimatlar yapılacak. Pilot aşamada elektrikle çalışan Mercedes-Benz eActros 300 çekiciler kullanılacak. Daha sonra eActros LongHaul ve diğer modeller eklenecek. Böylece Mercedes-Benz Trucks, şirketin kendi nakliye lojistiğinde gerçek dünya koşullarında bu iki e-kamyon modelinin geniş uygulama yelpazesini gösteriyor olacak.

Analizden uygulamaya bütünsel taşımacılık çözümü

Mercedes-Benz Trucks CEO’su Karin Rådström, konuyla ilgili olarak “Taşımacılık endüstrisinde elektromobilite, bugün çok sayıda uygulama alanında çalışıyor. Sektörümüzün dönüşümünü hızlı bir şekilde ilerletmek istiyoruz, bu nedenle elektriklendirmenin her seviyesinde etkiniz. Bundan dolayı araç geliştirme, üretim ve beraberindeki hizmetleri sunmanın ötesine geçiyoruz. Kendi doğrudan tedarik zincirlerimizin elektriklendirmesi için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Burada büyük bir potansiyel var. Bu yolda güçlü bir şekilde desteklediğimiz ortaklarımızın ilgisi de büyük.” dedi.

Mercedes-Benz Trucks‘ın akü elektrikli uzun mesafe taşımacılığı kavramının özünde müşterilere araç teknolojisi, danışmanlık, şarj altyapısı ve hizmetlerden oluşan bütünsel bir taşımacılık çözümü sunmak yer alıyor. Wörth tesisine sıfır yayımlı teslimat lojistiği için hedeflenen bir kavram geliştirmek için ilk adım, düzenli güzergahları analiz etmek için freight forwarderler ile çalışmak. Bu, teslimat yerleri arasındaki seyahat süreleri ve mesafeler, şarj seçenekleri ve bireysel kamyon menzilleri hakkında bilgi sağlıyor. Ayrıca uygun şirket içi şarj altyapısının kurulmasına ilişkin tavsiyeler de dahil olmak üzere e-kamyonları mevcut filolarına entegre etme ve lojistik merkezlerini yeniden düzenleme konusunda destek alıyorlar. Bir sonraki adımda, bu sürecin Mercedes-Benz Trucks üretim ağındaki diğer fabrikalara genişletilmesi planlanıyor.

Wörth fabrikasında planlanan yaklaşık 50 şarj noktası

Yayımsız teslimat trafiği için Mercedes-Benz Trucks‘ın gelecekteki tedarik lojistiği kavramının ayrılmaz bir parçası, Wörth tesisinde bir şarj altyapısının kurulmasını içeriyor. Wörth tesisindeki üretimin hemen yakınındaki teslimat trafiği için kilit noktalarda, yüksek performanslı akü şarjı için megawatt şarj istasyonları da dahil olmak üzere yaklaşık 50 şarj sütunu planlanıyor. Üretimde kullanılan parçalar montaj hattına tam zamanında teslim ediliyor. Gelecekte, e-kamyonun yükünün boşaltıldığı süre, aracın aküsünün şarj edilmesi için kullanılacak. Bu şekilde, araç ideal olarak daha fazla duruş süresi planlamak zorunda kalmıyor ve parça teslimatından hemen sonra yoluna devam edebiliyor. Buna ek olarak, fabrikanın yakınındaki yeni bir konsolidasyon merkezinde taşımacılık ağındaki yeniden paketleme ve böylece teslimat akışlarını optimize etme olasılığı şu anda inceleniyor.

mb-eactros
Mercedes-Benz Trucks, kendine 2026’nın sonuna kadar en büyük kamyon fabrikasına teslimat trafiğini yüzde 100 elektrikli hale getirme gibi iddialı bir hedef belirledi.

eActros 300 çekicinin seri üretimi 2023 için planlanıyor

Uzun yol sınıfı için önemli olan eActros LongHaul‘un 2024 yılında seri üretime hazır olması planlanıyor. Seri üretim araç, tek bir akü şarjı ile yaklaşık 500 kilometre menzile ve yüksek performanslı veya diğer adıyla megawatt şarj yeteneğine sahip olacak. Yakın zamanda esnek ağır dağıtım taşımacılığı için bir yarı treyler çekici sürümü olarak sunulan Mercedes-Benz eActros 300‘ün seri üretiminin önümüzdeki yıl başlaması planlanıyor. 2030 gibi erken bir tarihte, sürüş modunda CO2 nötr olan ticari taşıtların AB30 pazarlarındaki Daimler Truck satışlarının yüzde 60’ını oluşturması bekleniyor.

Daimler Truck, “Uzun Mesafe Kamyon Taşımacılığında Yüksek Performanslı Şarj” (HoLa) projesine de katılıyor. Alman Otomotiv Endüstrisi Derneği’nin himayesinde, bu girişimin amacı, uzun mesafeli akü elektrikli kamyon taşımacılığı için seçkin bir yüksek performanslı şarj altyapısı planlamak, inşa etmek ve işletmek. Almanya’daki dört yerleşkenin her birine iki adet yüksek performanslı Megawatt Şarj Sistemi (MCS) donanımlı şarj noktası kurulacak ve gerçek dünya uygulamasında test edilecek. Projeye endüstri ve araştırmadan çeşitli diğer konsorsiyum ortakları da katılıyor.

Mercedes-Benz Wörth fabrikası

Mercedes-Benz Trucks’ın en büyük kamyon montaj fabrikası 1963 yılında Wörth am Rhein’da kuruldu ve Mercedes-Benz Arocs ve Atego kamyonların yanı sıra 20 yılı aşkın süredir dünyanın en başarılı ağır hizmet kamyonu olan Actros‘u üretiyor. Mercedes-Benz özel kamyonları Econic, Unimog ve Zetros da burada üretiliyor. 2021’de aküyle çalışan Mercedes-Benz eActros‘un seri üretimi başlatıldı. Bunu 2022 yılında seri üretim ikinci e-kamyon Mercedes-Benz eEconic izledi. 150’den fazla ülkedeki müşteriler “Wörth’te üretilen kalite“ye büyük değer veriyor. Ren Nehri’ndeki tesis aynı zamanda küresel Mercedes-Benz Trucks üretim ağının yetkinlik merkezi konumunda. Yaklaşık 10.000 çalışanıyla Mercedes-Benz Wörth fabrikası, Rheinland-Palatinate eyaletindeki en büyük ikinci işveren durumunda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here