Mercedes-Benz Trucks, inşaat segmentini elektriklendiriyor ve şantiye teslimatları için eActros LongHaul’u sunuyor

0
1588
mb-eactros-construction
Mercedes-Benz Trucks, bauma'da ilk kez Eylül ayında IAA Transportation'da tanıtılan eActros LongHaul'un damper gibi yarı treylerler için elektrikli PTO'lu kavram prototipini sergiledi.

Mercedes-Benz Trucks, taşımacılığın elektriklendirilmesine öncülük etmeyi tüm hızıyla sürdürüyor. 24-30 Ekim tarihleri arasında Münih’te gerçekleşen dünyanın önde gelen inşaat sektörü ticaret fuarı olan bauma‘da üretici, şantiye uygulamaları için birkaç tamamen akü elektrikli kamyon sundu. Mercedes-Benz Trucks, etkinlikte ilk kez Eylül ayında IAA Transportation’da tanıtılan eActros LongHaul‘un damper gibi yarı treylerler için elektrikli PTO’lu kavram prototipini sergiledi. Bu, e-kamyonu şantiyelere teslimat için uygun hale getiriyor ve hem nakliye hem de PTO açısından önceki dizel tabanlı tahrik çözümlerinin yerini alabiliyor. Mercedes-Benz Trucks, 2021’de seri üretime alınan eActros‘u ağır hizmet dağıtımı için birkaç aydır uygun elektrikli PTO ile donatıyor. Mercedes-Benz Trucks, ortaklarıyla birlikte ilk kez yerden yüksekliği ve arazi yeteneği ile tanımlanan Arocs şantiye kamyonunun bir transmikser olarak akü elektrikli prototipini sundu.

Avrupa’da satılan yaklaşık her beş Mercedes-Benz kamyondan biri, üretici için uzun mesafe taşımacılığından sonra ikinci en önemli pazar segmenti olan şantiye segmentinde yer alıyor. Bu nedenle, kamyon taşımacılığının elektriklendirilmesinde özel bir rol oynuyor. 2030 yılına kadar, sürüş operasyonunda CO2 nötr olan ticari araçlar, AB30 pazarlarındaki Daimler Truck satışlarının yüzde 60’ını oluşturacak.

Mercedes-Benz Trucks CEO’su Karin Rådström, konuyla ilgili olarak “Zorlu inşaat segmenti de dahil olmak üzere tamamen CO2 nötr bir yelpaze üzerinde çalışıyoruz. Özellikle çok yönlü, sağlam ve güçlü kamyonlar burada talep görüyor. Aynı zamanda çok çeşitli uygulamalar nedeniyle elektriklendirme için çok karmaşık bir alan. Bu nedenle, araç üreticileri ve üstyapıcılar arasındaki ortaklıklar, müşterilerimize doğru çözümleri sunmak için çok önemli.” dedi.

Mercedes-Benz Trucks Pazarlama, Satış ve Hizmetler Başkanı Stina Fagerman ise şunları söyledi: “Beton mikserleri gibi şantiye araçları, hem taşınan malzemeler hem de üstyapıların çalışması nedeniyle en enerji yoğun uygulamalar arasında. Tam elektriklendirme ile çok fazla CO2 tasarrufu sağlanabilir. Aynı zamanda, düşük gürültülü e-araçlar, özellikle kentsel alanlardaki şantiyelerde gürültünün azaltılmasına önemli katkı sağlayabilir. Müşterilerimiz üzerindeki büyük bir sosyal ve politik baskı var. Dönüşüm için onların güvenilir ortağı olmak istiyoruz.

mb-eactroslonghaul-construction
Münihli damper üreticisi MEILLER ile işbirliği içinde Mercedes-Benz Trucks, çeşitli treyler türleri için bir elektrikli PTO geliştirdi. Bu, damper yarı treylerler veya yürüyen tabanlı treylerler gibi şantiyelerde kullanım için hidrolik iş ekipmanlarının verimli bir şekilde elektriklendirilmesini mümkün kılıyor.

Yarı treylerler için elektrikli PTO ile ilk kez eActros LongHaul

Münihli damper üreticisi MEILLER ile işbirliği içinde Mercedes-Benz Trucks, çeşitli treyler türleri için bir elektrikli PTO geliştirdi. Bu, damper yarı treylerler veya yürüyen tabanlı treylerler gibi şantiyelerde kullanım için hidrolik iş ekipmanlarının verimli bir şekilde elektriklendirilmesini mümkün kılıyor. eActros LongHaul için geliştirilen ve bauma’da prototip olarak sunulan sistem, sürekli 58 kW güç çıkışına sahip. Seri üretimde, elektrikli PTO’nun önemli ölçüde daha fazla güç üretmesi planlanıyor. Prototipin torku 300 Nm. Elektrikli PTO, sürücü kabininin arkasına takılı bir invertör aracılığıyla eActros LongHaul’un akülerinden gelen doğru akımı alternatif akıma dönüştürüyor. Ek bir elektrik motoru, treyleri çalıştırmak için hidrolik güç veren pompaya tahrik sağlıyor. Önceki dizel tabanlı tahriğe kıyasla bu çözümün avantajları şunlar: Yerel olarak CO2 nötrlük ve büyük ölçüde azaltılmış gürültü, özellikle şehirlerde ve yerleşim alanlarında kullanım için uygun. Sistemin kompaktlığı, eActros LongHaul’un standart bir treyler ile çalıştırılmasına olanak tanıyor. Bu da aracı çok çeşitli uygulamalar için kullanan nakliye şirketleri için büyük bir avantaj.

Seri üretim eActros LongHaul, tek bir akü şarjıyla yaklaşık 500 kilometre menzile sahip olacak ve megavat şarj etme kapasitesine sahip bulunacak. eActros LongHaul’da kullanılan aküler, lityum-demir fosfat hücre teknolojisine (LFP) sahip. Bunlar, her şeyden önce, uzun bir hizmet ömrü ve daha fazla kullanılabilir enerji ile tanımlanıyor. Seri üretim eActros LongHaul aküleri, yaklaşık bir megawatt çıkışlı bir şarj istasyonunda 30 dakikadan daha kısa bir sürede yüzde 20’den yüzde 80’e kadar şarj edilebiliyor.

İlk prototipler şimdiden yoğun testlerden geçiyor ve eActros LongHaul bu yıl halka açık yollarda test edilecek. Önümüzdeki yıl, seriye yakın üretim prototipleri test edilmek üzere müşterilere teslim edilecek. Mercedes-Benz Trucks‘taki geliştirme mühendisleri, eActros LongHaul‘u, aracın ve bileşenlerinin benzer bir geleneksel ağır hizmet uzun mesafe Actros ile aynı dayanıklılık gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarladı. Bu, on yıllık operasyonda 1,2 milyon kilometre anlamına geliyor. Aracın 2024 yılında seri üretime hazır olması planlanıyor.

mb-earocs
Mercedes-Benz Trucks, ortaklarıyla birlikte ilk kez yerden yüksekliği ve arazi yeteneği ile tanımlanan Arocs şantiye kamyonunun bir transmikser olarak akü elektrikli prototipini sundu.

Prototip Akü Elektrikli Arocs” olarak elektrikli Arocs şantiye kamyonu

Arocs, Mercedes-Benz Trucks’ın zorlu işler için tasarlanmış özellikle sağlam ve dayanıklı şantiye kamyonu. Gelecekte akü elektrikli bir araç olarak da satışa sunulacak. İlk adımda bu, Mercedes-Benz Trucks ve Paul Group arasındaki bir işbirliği ile uygulanacak. Merkezi Almanya’nın Passau kentinde bulunan şirket, Mercedes-Benz Trucks tarafından Wörth kamyon fabrikasından tedarik edilen kamyonu elektrikli aktarma organlarıyla elektriklendiriyor. Paul, elektrikli bir merkezi motor çözümünü tercih etti. Bu şekilde, Arocs’un denenmiş ve test edilmiş çift indirgemeli aksları, şantiye kullanımı için gereken yerden yüksekliği ve arazi hareketliliğini sunmaya devam etmek için kullanılabiliyor. Münih’te bauma’da sergilenen “Akü Elektrikli Arocs” prototipi, enerjisini bir elektrikli PTO aracılığıyla Arocs’un akülerinden alan ve dokuz metreküplük kapasiteye sahip LIEBHERR-Mischtechnik‘e ait bir elektrikli kamyon mikser üstyapısı ile donatılmıştı.

Paul Group, aracın elektrikli aktarma organları için 300 kW’ın üzerinde sürekli bir çıkış ve 400 kW’ın üzerinde bir tepe çıkışı tanımlıyor. Akü elektrikli Arocs, her biri 60 kWh kullanılabilir enerjiye sahip altı veya yedi akü paketi ile yapılandırılabiliyor. Paul’e göre 200 kilometrenin üzerinde menziller mümkün. Akü elektrikli Arocs, gelecekte de kullanılabilecek 800 voltluk bir yerleşik elektrik sistemine sahip ve Paul Group‘a göre, altı pil paketi ile 150 kW’lık bir şarj istasyonunda yaklaşık 1,5 saat içinde yüzde 20’den yüzde 80’e kadar şarj edilebiliyor.

2023’ün sonundan itibaren LIEBHERR transmikserler, sabit zeminli ve damperli uygulamalar için küçük serilerde esnek bir şekilde 4 ve 3 akslı konfigürasyonlar mevcut olacak. Paul, satışların yanı sıra kamyonların tüm servis ve bakımını üstlenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz