Mercedes-Benz Trucks, küresel yedek parça tedariği için merkezi bir lojistik merkez kuruyor

0
1406
mbt-global-parca-merkezi
Saksonya-Anhalt Eyaleti Ekonomi, Turizm, Tarım ve Orman Bakanı Sven Schulze, Saksonya-Anhalt Eyaleti Başbakanı Dr. Reiner Haseloff, Halberstadt Belediye Başkanı Daniel Szarata, Küresel İletişim ve Dış İlişkilerden sorumlu Daimler Truck AG Genel Temsilcisi Jörg Howe, Mercedes-Benz Trucks Müşteri Hizmetleri ve Parçalar Başkanı Uwe Kazmeier ve Harz bölgesi Bölge Yöneticisi Thomas Balcerowski (soldan saga)

Esnek, verimli ve sürdürülebilir yedek parça lojistiği, Daimler Truck ve dünya çapındaki müşterileri için önemli bir başarı faktörü: Hızlı ve kapsamlı parça tedariği sayesinde, araç filoları mümkün olduğu kadar uzun süre yolda ve gerektiği kadar kısa süre hareketsiz kalabilecek. Daimler Truck, bağımsızlığı sayesinde Mercedes-Benz Trucks için küresel yedek parça tedariğini (satış sonrası lojistik) yeni ve daha da müşteri odaklı bir şekilde kuruyor.

Küresel yedek parça tedariğinin kalbi olarak, Halberstadt, Saxony-Anhalt’ta Global Parça Merkezi adıyla tamamen yeni bir lojistik merkezi inşa ediliyor. Gelecekte parça tedarikleri bu merkezi konumdan yapılacak, ek taşıma yolları ortadan kaldırılacak ve parçaların temin edilmesi için geçen süre kısaltılacak. Tesis, Daimler Truck müşterilerinin gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlandı. Bölgesel bayiler doğrudan tedarik edilebilecek veya gerekirse parçaları kendileri alabilecekler.

Saksonya-Anhalt Eyaleti Başbakanı Reiner Haseloff; Ekonomi, Turizm, Tarım ve Orman Bakanı Sven Schulze; Halberstadt Belediye Başkanı Daniel Szarata; Küresel İletişim ve Dış İlişkilerden sorumlu Daimler Truck AG Genel Temsilcisi Jörg Howe ve Mercedes-Benz Trucks Müşteri Hizmetleri ve Parçalar Başkanı Uwe Kazmeier; federal eyalet, Halberstadt şehri ve Daimler Truck’ın diğer temsilcilerinin de katılımıyla düzenlenen bir törenle Halberstadt’taki merkezi lojistik merkezi için kısa süre önce imzalanan bir sözleşmeyi resmen duyurdu.

Yeni lojistik merkezi, dünya çapında 170’ten fazla ülkedeki yaklaşık 3.000 araç bayisine en küçük vidadan bitmiş bir kamyon kabinine kadar 300.000’e kadar farklı ürünü teslim edecek. Global Parça Merkezi böylece uluslararası mal akışının sağlanmasına önemli bir katkı sağlayacak. En son depolama ve konveyör teknolojisi sayesinde, tüm araç parçaları otomatik bir yüksek raflı depoda ve otomatik bir küçük parça deposunda anında hazır edilebilecek. İnşaatın 2023’te başlaması ve işletmeye alınmasının yaklaşık üç yıl sonra gerçekleşmesi planlanıyor.

Mercedes-Benz Trucks CEO’su Karin Rådström, konuyla ilgili olarak “Halberstadt ve Global Parça Merkezi gelecekte önemli bir rol oynayacak: Yeni lojistik merkezimizden gelen yedek parçalar, müşterilerimizi ve kamyonlarını çalışır durumda tutmaya önemli bir katkı sağlayacak ve böylece ‘Güvenebileceğiniz Kamyonlar’ hedefimizi gerçekleştirecek.” dedi.

Saksonya-Anhalt Eyaleti Başbakanı Reiner Haseloff, şunları söyledi: “Saksonya-Anhalt, şirket yerleşimleri için aranan bir yerleşke. Daimler Truck’ın Halberstadt’a olan bağlılığı da bunun altını çiziyor. Mükemmel bir şekilde geliştirilmiş bir altyapı, Avrupa’nın kalbindeki merkezi konum ve hızlı işleyen yönetimler bizi farklı kılan özellikler. Yatırımcıları, Saksonya-Anhalt’ta son derece sıcak karşılıyoruz. Bölgede çok sayıda istihdam yaratacak Global Parça Merkezi’nin başarılı bir şekilde hayata geçmesini diliyorum.

Küresel İletişim ve Dış İlişkilerden sorumlu Daimler Truck AG Genel Temsilcisi Jörg Howe, şöyle konuştu: “Yeni Global Parça Merkezimiz, şirketimizin tarihindeki en büyük lojistik projesi. Gelecekte Halberstadt tesisi, kamyonlarımızı ve dolayısıyla ekonomimizi ve toplumumuzu çalışır durumda tutmada çok önemli bir rol oynayacak. Kamyonlar olmadan fabrikalar durur ve süpermarket rafları boş kalır.

Saksonya-Anhalt Eyaleti Ekonomi, Turizm, Tarım ve Orman Bakanı Sven Schulze şu açıklamayı yaptı: “Saksonya-Anhalt’ta dünya çapında faaliyet gösteren başka bir şirketin buraya yerleşmesi iş yerleşkesi olarak olumlu bir işaret. Karar, eyaletin ve bölgenin ekonomik kalkınması için yeni bir itici güç. Daimler Truck gibi bir yenilik motoruyla, yerleşke diğer şirketler için daha da çekici hale geliyor.

Halberstadt Belediye Başkanı Daniel Szarata da yaptığı konuşmada “Halberstadt, Daimler Truck’ın Küresel Parça Merkezi’ni sıcak bir şekilde karşılıyor. Harz bölgesindeki ve Saksonya-Anhalt’taki en büyük ekonomik yatırımlardan birinin yerleşkesi olmaktan mutluluk duyuyoruz. Kentin son yıllarda aralıksız yaptığı çalışmalar bu yerleşimle birlikte karşılığını tam olarak alıyor. Kentimiz için motivasyonu yüksek çalışanlar için geleceğe dönük işler yaratılıyor. Halberstadt kenti olarak, şirketin kararında her zaman haklı olduğunu hissetmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Projede yer alan herkese adanmışlıkları ve destekleri için teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

mbt-global-parca-merkezi-tesis
Yeni lojistik merkezi, dünya çapında 170’ten fazla ülkedeki yaklaşık 3.000 araç bayisine en küçük vidadan bitmiş bir kamyon kabinine kadar 300.000’e kadar farklı ürünü teslim edecek.

Halberstadt’taki Küresel Parça Merkezi: Dünya çapında satış sonrası lojistik için Harz bölgesinin kalbinde

Gelecekte yaklaşık 2.600 Mercedes-Benz Trucks tedarikçisi lojistik merkeze kendi parçalarını sağlayacak. Böylece Halberstadt, Mercedes-Benz Trucks için dünya çapındaki yedek parça tedariğinin kalbi haline gelecek. Avrupa’daki Fuso parça tedariği de gelecekte Halberstadt tarafından gerçekleştirilecek. Üç aşamalı bir lojistik süreçte, yeni yerleşke, dünya çapında örneğin çeşitli Avrupa ülkeleri, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya ve Çin’de olmak üzere yaklaşık 20 bölgesel lojistik merkezine hizmet verecek ve bu merkezler de bölgesel bayilere parça tedarik edecek.

Halberstadt, yalnızca Almanya’nın kalbinde değil, aynı zamanda Avrupa’daki birçok Daimler Trucks tedarikçisi ve müşterisi arasında da ideal bir konuma sahip. Bölgedeki federal yollar ve otoyollar üzerinden ulaşım bağlantısı, parçaların hızlı bir şekilde tedarik edilmesini de sağlıyor. Bu konum ayrıca uzun vadede esnek bir şekilde çalışmak için yeterli alana sahip.

Genişlemenin ilk aşamasında, Halberstadt’taki Doğu Endüstri Parkı’ndaki yeni bina, yaklaşık 260.000 metrekare lojistik alanla birlikte yaklaşık 270.000 metrekare brüt taban alanına sahip olacak. Tesiste 450’ye kadar kalifiye iş yaratılacak. Diğer inşaat aşamalarından ve küresel parça lojistiği ile bağlantılı ek faaliyetlerin üstlenilmesinden sonra, sahada 600’e kadar istihdam yaratılacak.

Sürdürülebilir tesis

Yeni lojistik yerleşke en başından itibaren CO₂ nötr operasyon için planlandı; enerji kavramı fosil yakıtlardan tamamen vazgeçiyor. Ne doğal gaza ne de petrole ihtiyaç duyuluyor. Yerden ısıtma sistemleri ile binaya ısı getiren elektrikli ısı pompaları ile tesis ısıtılacak. Endüstriyel zeminlerde ısıtma suyu sıcaklıklarının düşük olması ve depolama etkisi nedeniyle yüksek düzeyde enerji verimliliği elde edilecek.

Ayrıca çatıların yılda 13 milyon kwh elektrik enerjisi üretebilen fotovoltaik sistemlerle donatılması amaçlanıyor. Bu, tesiste tüketilecek olandan daha fazla elektrik demek. Global Parça Merkezi’nden gelen fazla enerji, Almanya’daki diğer Daimler Truck yerleşkelerine aktarılacak. Ek yapıların çatıları yeşillendirilecek.

Çalışanlara e-araçlar ve e-bisikletler için çok sayıda şarj istasyonu sağlanacak. Filoları kademeli olarak elektrikli hale getirilen tedarikçilerin kamyonları için uygun şarj seçenekleri de mevcut olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz