Mercedes-Benz Türk, uzun yol ve ağır nakliye çekici yelpazesini genişletiyor

0
1285

Aksaray kamyon fabrikasında üretilen Mercedes-Benz Actros çekicilerde motor tünelsiz StreamSpace kabine ek olarak 2.5 metre genişliğindeki BigSpace ve GigaSpace kabin seçenekleri sunuluyor. Actros çekicilere Euro 6 ölçütlerinde sunulan 420 ve 450 beygir gücündeki motorlara ilave olarak 480, 510, 530, 580 ve 630 beygir güçlerinde yeni motorlar ekleniyor. 

Mercedes-Benz Türk’ün 30 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Aksaray kamyon fabrikasında yeni model seçeneklerinin üretimine başlandı. Marka, Mercedes-Benz Actros çekici modelleri için yeni kabin ve güçlü motor seçenekleri sunarak yurtiçi ve yurtdışı nakliye sektöründeki seçenek sayısını artırıyor. Actros çekicilerde, Euro 6 ölçütlerinde 420 ve 450 beygir gücündeki motorlara ilave olarak 480, 510, 530, 580 ve 630 beygir güçlerinde yeni motorlar sunuluyor.

Aksaray kamyon fabrikasında üretilen, motor tünelsiz ve 2.5 metrelik genişliğe sahip StreamSpace kabine ek olarak  1990 mm ve 2130 mm iç yüksekliğe sahip BigSpace ve GigaSpace adlı yeni kabinler de üretilmeye başlandı.

Mercedes-Benz, sunduğu yeni motor ve kabin seçenekleri ile müşterinin ihtiyaçlarına özel, standartların dışında tercih yapma olanakları tanıyor. Yeni dönemde, istenilen güçte bir motor, istenilen herhangi büyüklükteki bir kabin ile sipariş edilebiliyor. Çekici yelpazesindeki Park Kliması, Öngörülü Sürüş Sistemi, İleri Aktif Güvenlik Paketi ve farklı beşinci teker yükseklik seçenekleri gibi tüm ilave donanımlar da Türkiye’deki tüm Mercedes-Benz yetkili bayilerinden talep edilebiliyor.

Euro 6 ölçütlerini karşılayan daha güçlü ve ekonomik motorlar

Türkiye kamyon pazarının önderi Mercedes-Benz Türk, yeni Actros çekici modellerinde, sınıfın ihtiyaçları arasındaki yüksek motor gücü, yüksek tork ve düşük yakıt tüketimi sağlayan Euro 6 ölçütlerinde yeni motor seçenekleri sunmaya başladı. Yeni Actros çekiciler, 12.8 litre ve 15.6 litrelik motor seçenekleriyle 420 beygirden 630 beygire varan geniş bir güç yelpazesine sahip.

Mercedes-Benz Türk, çift çeker ve ağır nakliye çekici sektöründe iddialı

Mercedes-Benz Türk, çift çeker ve ağır nakliye çekici sınıfında geniş ve güçlü ürün yelpazesiyle Türkiye pazarında etkin oluyor. Mercedes-Benz Actros ve Arocs ağır nakliye çekicileri, 4×4’ten 6×2, 6×4 ve 8×4’e; 6×6’dan 8×6 ve 8×8’e kadar her türlü dingil düzeni, 62 tondan 250 tona kadar geniş bir aralıkta katar ağırlığı seçenekleri, çelik makas ve hava körüklü süspansiyon seçenekleri, farklı kabin ve motor gücü seçenekleriyle sektörün her türlü ihtiyacına karşılık veriyor. Sadece Mercedes-Benz tarafından sunulan yüksek teknolojiye sahip 16 ileri PowerShift ağır nakliye şanzımanı ve Turbo Retarder Kavrama donanımlarıyla Mercedes-Benz ağır nakliye çekicileri, yüksek teknik kabiliyet ve düşük işletme giderleriyle ön plana çıkıyor.

Turbo retarder kavrama: Ağır yükte aşınmasız kalkış ve güçlü retarder

Ağır nakliye sınıfında sunulan Turbo retarder kavrama ile hidrodinamik kavrama ve birincil retarder tek bir yapıda birleşiyor. Bu güçlü özellik; ağır nakliye sınıfında hassas kalkışlarda, oldukça düşük hız ve yüksek tonajlardaki manevralarda rakiplere oranla avantaj sağlıyor.

Bir tork konvertörle kıyaslandığında hidrodinamik kavrama sayesinde aşınmasız tork aktarımı ve ısıl denge sağlanarak en ağır yüklerde, sık dur-kalklarda, uzun süren zorlu manevralarda ve aşırı düşük hızlarda dahi azami araç kullanılabilirliği ve yüksek konfor sunuluyor.

Kalkış her zaman hidrolik kavrama ile gerçekleşiyor. Kalkıştan sonra kuru kavrama devreye giriyor ve böylelikle aşınmasız sürüş ile kuru kavramanın ömründe önemli ölçüde artış sağlanıyor. Ağır yüklü araçla rampalarda kalkış esnasında aracın geriye kayması engellenirken, fren pedalı kullanılmadan sadece gaz pedalı ile istenen hassaslıkta ileri ve geri doğru hareket gerçekleştirilebiliyor. Bütünleşik birincil retarder sayesinde, çok düşük süratlerde bile azami frenleme kuvveti ve geri viteste dahi retarder işlevi sağlanıyor. Turbo retarder kavrama ile ayrıca ortalama 1100 devir/dakika ile ağır yüklerde dahi kalkış gerçekleştirilerek önemli ölçüde yakıt verimliliği elde ediliyor.

Mercedes-Benz’e özgü 16 ileri 4 geri ağır nakliye şanzımanı

Actros ve Arocs marka çekicilerde, 16 ileri ve 4 geri PowerShift-3 ağır nakliye şanzımanı sunan Mercedes-Benz; kısa vites geçişleri, azami ağır nakliye performansı ve yakıt verimliliği gibi teknik özellikleriyle sektörde dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz