Kordsa tarafından desteklenen Kocaeli Üniversitesi Türk Mekatronik Takımı, aracıyla Türkiye tasarım birincisi oldu

0
1590

Üniversite sanayi işbirliğinin öncülerinden Kordsa, Kocaeli Üniversitesi Türk Mekatronik takımının tasarladığı aracın üretimine kompozit malzeme desteği vermişti. Takım, bu araçla TÜBİTAK jürisi tarafından Türkiye tasarım birinciliği ödülüne layık görüldü. Aracın dış kabuk ve iç konsol tasarımı ile yerli elektronik ve mekanik aksamlarının bütünselleşmesi sonucunda gerçekçi bir araç ortaya çıkması ödülün kazanılmasında etkili oldu.

27 Ağustos 2017 tarihinde Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilen TÜBİTAK Alternatif Enerjiler Araç Yarışması için tasarlanan araç Kordsa’nın kompozit teknolojileri ile hem hafifledi hem de daha estetik bir tasarıma kavuştu. Tüm parçaları Türk Mekatronik Takımı tarafından geliştirilen ve üretilen ikinci elektrikli aracın tüm iç tasarımında, kapı içi ve dışında, şasisinde, süspansiyonunda ve gösterge panelinde Kordsa’nın ürettiği karbon fiber kumaşlar kullanıldı.

Yarışma şartlarına uygun bir şekilde geliştirilen elektromobil araç 3.5 metre uzunluğunda, 1.7 m genişliğinde ve 1 m yüksekliğinde tasarlandı. Daha önce 430 kg ağırlığında ve tek motorlu bir elektrikli araç üreten takım, Kordsa‘nın karbon fiber kumaşları ile ürettiği çift motorlu yeni aracın ağırlığını 240 kg’ye kadar düşürerek aracı yüzde 45 hafifletmeyi başarmıştı.

Takım, Kordsa’nın karbon fiber kumaşları ile ürettiği çift motorlu yeni aracın ağırlığını 240 kg’ye kadar düşürerek aracı yüzde 45 hafifletmeyi başarmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz