Keolis, Bask Kıyısı’nda ikinci elektrikli Bus Rapid Transit hattını işletmeye başladı

0
71
keolis_ebrt
Keolis, Bask Bölgesi Toplu Taşıma Otoritesi SMPBA adına Fransa'nın güneybatısında Tarnos'u Bayonne'ye bağlayan Chronoplus taşımacılık ağının ikinci yüzde 100 elektrikli Bus Rapid Transit (e-BRT) (Metrobüs) hattını işletmeye başladı.

Keolis, 26 Nisan 2021’de Bask Bölgesi Toplu Taşıma Otoritesi SMPBA adına Fransa’nın güneybatısında Tarnos’u Bayonne’ye bağlayan Chronoplus taşımacılık ağının ikinci yüzde 100 elektrikli Bus Rapid Transit (e-BRT) (Metrobüs) hattını işletmeye başladı. Bayonne’u Biarritz’e bağlayan ilk e-BRT hattı Eyül 2019’da hizmete girdi.

10 km uzunluğundaki yeni hatta 24 istasyon ve ayda yaklaşık 90 bin yolcu taşıyacak yedi yüzde 100 elektrikli araç bulunuyor. Yeni hat, yolcu sayısını yüzde 50 artırma hedefiyle taşımacılık teklifini (daha çok sefer ) yüzde 25 artıracak.

Yüzde 100 elektrikli hattın hizmete girmesi SMPBA ve Keolis’in enerji geçişine olan bağlılığını teyid ediyor. Şu andan itibaren Chronoplus ağındaki yolculukların yüzde 40’ından fazlası elektrikli araçlarla yapılacak.

Chronoplus ağı için yenilikçi ve yapılandırıcı bir taşımacılık modu

Keolis, Chronoplus ağını 2017’den beri işletiyor ve Fransa’nın güneybatısındaki on bir belediyeyi içeren Bask Bölgesi yerleşim bölgesinde 165 bin kişiye mobilite hizmetleri sağlıyor.

İki yüzde 100 elektrikli BRT (Metrobüs) hattına ek olarak ağ, 16 otobüs güzergahını, 19 okul hattını, altı bedava elektrikli mekik hizmetini, kısıtlı hareket kabiliyetine sahip insanlar için bir taşımacılık hizmetini, bir nehir bağlantısını ve iki park et ve devam et noktasını içeriyor.

26 Nisan 2021’de başlatılan ikinci e-BRT hattı, Bayonne merkezini Tarnos merkezine 20 dakikada bağlayan eski otobüs hattı 2 ile aynı güzergahı takip ediyor. Hat, 10 km uzunluğa ve beşi ilk e-BRT hattıyla bağlantılı 24 istasyona sahip. Hat; üç ortaokulu, Bayonne ve Tarnos belediye binalarını, sinemalar ve spor parkları ile alışveriş ve eğlence merkezlerini, Bask Sahili hastane merkezini, Bayonne SNCF tren istasyonunu ve yeni Tarnos park et ve devam et noktasını içeren kentin ana etkinlik merkezlerine hizmet veriyor.

Filodaki yedi araç, uzatılmış bir zaman çizelgesine göre (hafta sonları sabah 6’dan gece yarısına kadar (Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle kısa vadede 23:00) ve yazın her gün 15 dakikalık aralıklarla çalışacak.

keolis-irizar
Irizar tarafından üretilen yüzde 100 elektrikli araçlar, 18 metre uzunluğa ve USB girişleriyle donatılan 38 koltukla birlikte 150 yolcu sığasına sahip.

Artırılmış yolcu deneyimi

Irizar tarafından üretilen yüzde 100 elektrikli araçlar, 18 metre uzunluğa ve USB girişleriyle donatılan 38 koltukla birlikte 150 yolcu sığasına sahip. Havaya kirletici gaz yaymıyorlar ve önemli bir gürültü ve titreşim azalımı sunuyorlar.

Araçlar ikili şarj sisteminden faydalanıyor, terminalde yapıldığında hızlı (ortalama 5 dakika) veya gece depoda yapıldığında yavaş (3 ila 4 saat).

Hattın açılışı, hareket kabiliyeti kısıtlı kişilerin araçlara erişimini kolaylaştırmak, yolcu bilgilendirme terminallerini devreye almak (varış zamanlarını gerçek zamanlı olarak gösteren) ve otomatik bilet makineleri kurmak için 24 istasyonun yenilenmesine denk gelecek şekilde düzenlendi.

Tarnos / Garròs istasyonunda toplu taşıma araçlarının kullanımını teşvik etmek için bir park et ve devam et noktası da oluşturuldu. P + R (Park et + Devam et), Chronoplus ağ kullanıcıları için ücretsiz ve 145’i araç paylaşımına ayrılmış olan 400 alana sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here