Keolis, İsveç’te ilk yüzde 100 elektrikli otobüs kontratını kazandı

0
58
Stadshuset-vid-Gustav-Adolfs-torg-i-Goteborg_linje25
Keolis, Göteburg'un toplu taşıma otoritesi Västraffik'ın tamamen elektrikli körüklü otobüslerin işletilmesi ve idamesi için 150 milyon € değerindeki on yıllık sözleşmesini kazandı.

Keolis, 16 Nisan 2021’de İsveç’in en büyük ikinci kenti Göteburg’un toplu taşıma otoritesi Västraffik‘ın tamamen elektrikli körüklü otobüslerin işletilmesi ve idamesi için 150 milyon € değerindeki on yıllık sözleşmesini kazandı. Sözleşmenin Haziran 2022’de yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Sözleşme, kentin biyodizel ve biyogazla çalışan otobüslerinin tamamen elektrikli olanlarla değiştirilmesini ve elektrikli araçların idamesi ve şarj edilmesi için üç deponun uyarlanmasını içeriyor. Bu, Västraffik’in şehiriçi otobüs filosunu 2030 yılına kadar elektrikli otobüse dönüştürme hedefinin bir parçası.

Sözleşme, Västraffik’in, Göteburg sakinlerine ve ziyaretçilerine güvenilir, temiz ve konforlu mobilite çözümleri sağlamak için bölge genelinde otobüslerini elektrikli otobüslere dönüştürmede bir ortak olarak Keolis‘e olan güvenini yansıtıyor.

Keolis Group Uluslararası CEO’su Bernard Tabary, konuyla ilgili olarak “2010 yılından beri ortak olduğumuz Västraffik’in, Göteburg’da yüzde 100 e-otobüs ağının işletilmesini ve idamesini bize emanet ettiği için onur duyuyoruz. Toplu taşıma otoritesi ortağımıza elektrikli otobüsleri devreye alma ve Göteburg sakinlerinin günlük yaşamlarını iyileştirecek altyapıda gerekli değişiklikleri yapma konusunda destek vermeyi dört gözle bekliyoruz. Keolis’in elektromobilite konusundaki uzmanlığı kuşkusuz bu projenin başarısında kilit bir faktör olacaktır.” dedi.

Keolis_Avsnitt-Goteborg-centrum
İki hattan oluşan ağda yılda 17 milyon yolcu taşınacak. Elektrikli körüklü otobüslerin yılda 2,9 milyon kilometre yol kat etmesi bekleniyor.

Sürdürülebilir ve sessiz otobüslerle yılda 17 milyon yolcu taşınacak

İki hattan oluşan ağda yılda 17 milyon yolcu taşınacak. Elektrikli körüklü otobüslerin yılda 2,9 milyon kilometre yol kat etmesi bekleniyor.

E-otobüsler, ağda yer alan üç depoda şarj edilecek. Bu depolar, gece şarj olanakları ile uyarlanacak ve donatılacak. Keolis, e-otobüsleri kullanıma sokmak ve altyapıyı uyarlamak için Fransa, Norveç, Hollanda ve ABD’de alternatif enerji filolarının kullanımında öğrenilen derslere ve geliştirdiği en iyi uygulamalara güveniyor.

Bu yüzde 100 elektrikli otobüslerle Keolis, çevreyi korurken daha sessiz ve daha sürdürülebilir bir taşımacılık çözümü sağlayarak yolcu deneyimini geliştirmeyi hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here