IVECO ve FPT, Nikola Motor Company ile birlikte Nikola TRE’nin Almanya Ulm’de üretileceğini açıkladı

0
9109
NIKOLA-TRE-EXTERIORS-18
IVECO ve FPT Industrial ile Nikola Motor Company, Avrupa Ortak Girişimi kapsamında Nikola TRE’yi IVECO’nun Almanya Ulm’deki fabrikasında üretecek.

IVECO’nun Almanya Ulm’deki fabrikası, Nikola TRE akü elektrikli ve yakıt hücreli elektrikli ağır hizmet kamyon modellerinin üretim merkezi olacak.

CNH Industrial N.V.’nin ticari taşıt ve aktarma organları markaları olan IVECO ve FPT Industrial ile Nikola Motor Company, Avrupa Ortak Girişimi kapsamında Nikola TRE’yi IVECO’nun Almanya Ulm’deki fabrikasında üretecek.

Bu stratejik ve özel Ağır Hizmet Kamyonu ortaklığı kapsamında CNH Industrial, önder Seri D yatırımcısı olarak Nikola’nın 250 milyon Dolar’lık hissesini aldı. Eylül 2019’da CNH Industrial Capital Markets Day sırasında ortaklığın açıklanmasının ardından hızlı bir şekilde aralık ayında yakıt hücreli elektrikli (FCEV – Fuel Cell Electric Vehicle) modele doğru ilk adım olarak bir akü elektrikli ağır hizmet kamyonu (BEV – Battery Electric Vehicle) olan Nikola TRE tanıtıldı.

Nikola-TRE
Üretime ilk girecek modeller, 720 kWh’ye kadar sığaya sahip modüler ve ölçeklenebilir aküler ve 480 kW sürekli güç çıkışı üreten elektrikli aktarma organları ile donatılan 4×2 ve 6×2 akü elektrikli çekiciler olacak.

Bugün, Baden-Württemberg eyaletinin kalbinde yer alan ve IVECO’nun şasi mühendisliği merkezi konumunda bulunan Ulm fabrikası, yetenekli işgücü ve araştırma laboratuvarları sayesinde yakıt hücreli hareketlilik için önder bir merkeze dönüşmeye çalışıyor. Stratejik proje ortaklıkları ile güçlü bir otomotiv sanayine sahip bölge, araştırma ve geliştirme projelerini finanse etmek için önemli yatırımlar yaptı. Bu da Ulm fabrikasının önemli tedarikçilere olan yakınlıktan faydalanacağı anlamına geliyor.

Diğer yandan Alman Federal Hükümeti, şirketlerin hidrojen teknolojisindeki öncü rolünü genişletmek amacıyla kısa bir süre önce Ulusal Hidrojen Stratejisi’ni duyurdu. Bu stratejide, gerekli dağıtım altyapısının gelişimi de dahil olmak üzere hidrojen yenilikçilik programına iki milyar Euro’luk fon sağlanması vaat ediliyor.

CNHI_Board_Of_Directors_Hubertus_M_Muhlhaeuser_High
CNH Industrial CEO’su Hubertus Mühlhäuser

CNH Industrial CEO’su Hubertus Mühlhäuser, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “NIKOLA ile Avrupa ortak girişimimiz ve bugünkü açıklama, Avrupalı uzun yol taşımacıları ve vatandaşlar için somut faydalar sağlayacak sıfır yayımlı uzun yol taşımacılığının bir gerçege dönüştüğünün gerçek bir kanıtıdır. Bir ağır hizmet kamyonu mühendisliği mükemmellik merkezi olan Ulm’de Nikola TRE’yi üretme kararı, Almanya’nın yakıt hücresi teknolojisi kümelenmesinin kalbinde yer alan fabrikanın stratejik konumunun altını çiziyor.” dedi.

Projenin ilk evresinde aracın son montajına odaklanacak üretim tesisinin iyileştirilmesi için ortak girişim şirketi tarafından 40 milyon Euro’luk yatırım yapılacak. Üretimin 2021 yılının ilk çeyreğinde, Nikola TRE teslimatlarının ise aynı yıl başlaması öngörülüyor.

trevor_milton
Nikola Corporation CEO’su Trevor Milton

Nikola Motor Company CEO’su Trevor Milton ise şunları söyledi: “Nikola TRE dünyadaki en gelişmiş çekici ve bugün ve gelecekte sıfır yayımlı araçlarda ölçütleri belirlemeye devam edecek. Ulm kentinde TRE’nin yüksek hacimli üretim kararı; nasıl yeni iş yaratılacağının, yenilikçiliğin nasıl teşvik edileceğinin, yeni sıfır yayımlı parça tedarikçilerine nasıl kesinlik sağlanacağının ve diğer OEM’lere bir örnek olarak nasıl sunulacağının uygun bir örneği. Dünya sıfır yayımlı yük taşımacılığına hazır ve Nikola ve IVECO arasındaki ortak girişim ilk teslim edilecek olan. İlk üretilen araçların hattan çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

Üretime ilk girecek modeller, 720 kWh’ye kadar sığaya sahip modüler ve ölçeklenebilir aküler ve 480 kW sürekli güç çıkışı üreten elektrikli aktarma organları ile donatılan 4×2 ve 6×2 akü elektrikli çekiciler olacak.

IVECO-S-WAY-NP-(Natural-Power)
Şu anda geliştirilmekte olan Nikola TRE, yeni IVECO S-WAY platformunu temel alıyor ve Nikola’nın kamyon teknolojisini, kontrollerini ve bilgi-eğlence sistemini içeriyor.

Ulm fabrikasına modüller IVECO’nun İspanya’daki Valladolid ve Madrid fabrikalarından gönderilecek. Aynı platform üzerine üretilecek yakıt hücreli elektrikli sürümler, AB tarafından fonlanan H2Haul projesi kapsamında 2021 yılı boyunca test edilecek ve pazara 2023 yılında sunulacak.

Şu anda geliştirilmekte olan Nikola TRE, yeni IVECO S-WAY platformunu temel alıyor ve Nikola’nın kamyon teknolojisini, kontrollerini ve bilgi-eğlence sistemini içeriyor. Test sürecinin bu yılın eylül ayında Almanya Hannover’deki IAA 2020 ticari taşıtlar fuarında sergilenecek prototipler ile 2020’nin ortasında başlaması bekleniyor.

Gerrit-Marx
CNH Industrial Ticari ve Özel Araçlar Başkanı Gerrit Marx

CNH Industrial Ticari ve Özel Taşıtlar Başkanı Gerrit Marx da şu yorumda bulundu: “IVECO S-Way’in üretildiği İspanya’daki Madrid ve Valladolid fabrikalarının sahip olduğu Dünya Sınıfında Üretim’deki Altın seviyemizden yararlanarak, 2021’de zamanında pazara sunmak için, Nikola TRE’nin son montajını, aktarma organları entegrasyonunu ve en yüksek kalitede özelleştirilmesini hızlandırabiliriz.

Bu ortak girişim, yakıt hücresi teknolojisinin kullanılmasıyla Kuzey Amerika ve Avrupa’da 8 Sınıfı ağır hizmet kamyonlarının yayımsızlaştırılması yolundaki sanayi dönüşümünü hızlandırmak için Nikola ile kurulan kapsamlı ortaklığın bir parçasını oluşturuyor. Bu işbirliğinin ana odağı, sıfır yayımlı ağır hizmet kamyonlarını hizmete sokmak ve tamamen yeni bir iş modeliyle sanayide ezberleri bozmak için her bir ortağın kendi uzmanlığını kaldıraç olarak kullanmak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here