IVECO, Plus, dm-drogerie markt ve DSV, Almanya’da otonom kamyon taşımacılığı pilot uygulamasını başlatacak

0
459
Otonom IVECO
Test, PlusDrive teknolojisiyle entegre edilmiş gelişmiş bir IVECO ağır hizmet kamyonuyla gerçekleştirilecek.

Iveco Group‘un ticari araç markası IVECO ve Plus, Avrupa’nın en büyük ev ve kişisel bakım perakende şirketi dm-drogerie markt ve dünyanın önde gelen nakliye ve lojistik sağlayıcılarından DSV ile birlikte Almanya’da yarı otonom kamyonun pilot uygulamasını duyurdu. Birkaç ay süren sıkı test ve doğrulamanın ardından program, Plus’ın sürücü denetimli yüksek düzeyde otonom sürüş yazılımı PlusDrive ile donatılmış IVECO S-Way ağır hizmet kamyonunun yeni üretim amaçlı tasarımını kullanacak. Bu, PlusDrive özellikli IVECO S-Way’i seri üretimin başlangıcına bir adım daha yaklaştırıyor.

Test, Waghäusel’deki dm dağıtım merkezi ile Gernsheim’daki DSV dağıtım merkezi arasındaki güzergahta gerçekleştirilecek. İlk aşamada testi IVECO sürücüleri gerçekleştirecek ve onlara eğitim için DSV sürücüleri eşlik edecek. Bundan sonra eğitimli sürücüler kendi başlarına araç kullanabilecekler.

Program, nakliyeci bir müşteri için ticari yük teslim ederek, PlusDrive özellikli IVECO S-Way‘in operasyonel faydaları hakkında gerçek dünya verilerinin toplanmasını sağlayacak. PlusDrive’ın diğer küresel müşteri dağıtımlarında gösterilen faydaları arasında sürücü yorgunluğunun azalması, yol güvenliğinin artması ve karbon yayımlarının azalmasına yol açan yakıt verimliliğinin artması yer alıyor. Bunlar sonuçta filoların toplam sahip olma maliyetinin azalmasına yol açıyor.

Program aynı zamanda seri üretim ve yüksek performanslı otonom sürüş özelliklerinin sunulması için optimize edilen en yeni nesil PlusDrive özellikli IVECO S-Way‘in hazır olup olmadığını da doğrulayacak. Optimize edilmiş tasarıma gelişmiş sensörler entegre edildi ve PlusDrive üzerindeki görüş merkezli algılama sistemi için lidar opsiyonel. PlusDrive, tamamı sürücünün gözetimi altında şerit ortalama, önüne kırma, şerit birleştirme, sürücü tarafından başlatılan veya sistem tarafından önerilen şerit değişiklikleri, trafik sıkışıklığı asistanı ve yol çizgileri gibi yüksek derecede otomatikleştirilmiş sürüş özelliklerini sunmaya devam ediyor.

DSV ve dm-drogerie markt, 1986’dan bu yana ortaklaşa çalışıyor ve yıllardır tedarik zincirleri kapsamında ortaklaşa ileri çözümler geliştiriyor. 2021’de DSV ve dm, yenilikçi ve sürdürülebilir projeleri daha da teşvik etmek için ortaklaşa bir niyet beyanı imzaladı. Her iki şirket de bu teknolojiyi test ederek, yenilikçilik ve geleceğe yönelik ortak arzu konusunda başarılı ortaklıklarını bir kez daha ortaya koyuyor.

DSV ve dm, Avrupa’daki kamyonlarda yarı otonom sürücü destek çözümünü Almanya’da test eden ilk şirketler.

dm Lojistikten Sorumlu Genel Müdürü Christian Bodi, konuyla ilgili olarak “Bu projenin başlaması, sürücülerin konforuna ve güvenliğine önemli katkı sunacak ve tedarik zincirlerimizin daha sorunsuz ve güvenilir bir şekilde işlemesini sağlayacak. Bu son derece otomatik teknolojiye sahip kamyonla ilk amacımız, bu kamyonların kullanımının dm için operasyonel uygulamada sunduğu potansiyel hakkında fikir sahibi olmak için ortaklarımızla birlikte çalışmak.” dedi.

DSV Kıdemli Direktörü ve Grup İnovasyon ve Kamyon Teknolojisi Başkanı Peter Matthiesen ise şunları söyledi: “Karbonsuzlaştırılmış bir gelecek, farklı kullanım durumları için farklı teknoloji yenilikleri gerektiriyor. IVECO ve Plus’ın son teknolojiye sahip otonom kamyonlarının gelecekteki sürdürülebilir taşımacılık seçenekleri filomuza nasıl uyabileceğini kendi verilerimiz ve operasyonlarımız aracılığıyla değerlendirebilmemiz için pilot uygulamaya başlamaktan heyecan duyuyoruz.

Iveco Group CT&DO’su Marco Liccardo da şu açıklamayı yaptı: “Müşteri pilot uygulamalarından gelen veriler ve geri bildirimler, müşterilerimizin değer verdiği yenilikçi ve sürdürülebilir ürünler yaratmamıza yardımcı olmanın anahtarı. Bu pilot programda dm, DSV ve Plus ile olan işbirliğimiz bizi inovasyon odaklı, güvenliği artırılmış yüksek düzeyde otomasyona sahip ticari araçları gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştırıyor. Bu yeni nesil araçların benzeri görülmemiş potansiyeliyle filolara ve kamyon sürücülerine güç vermekten heyecan duyuyoruz.”

Plus COO’su ve Kurucu Ortağı Shawn Kerrigan ise şu yorumda bulundu: “PlusDrive özellikli S-Way’in üretim amaçlı tasarımının pilot için hazır hale getirilmesine ilişkin bu yeni kilometre taşı, Plus ve IVECO ekipleri arasında süregelen sıkı işbirliğinin bir sonucuydu. DSV ve dm için bu pilot çalışmamızda otonom sürüş yazılımımızın yeteneklerini ve olgunluğunu göstermekten ve seri üretime hazırlanmaya başlamaktan büyük heyecan duyuyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz