Doğal gazlı IVECO Daily Hi-Matic, “Yılın Sürdürülebilir Kamyonu” seçildi

0
1959

IVECO’nun Daily Hi-Matic Natural Power modeli resmi tanıtımından yalnızca birkaç gün sonra panel van kategorisinde “2018 Yılının Sürdürülebilir Kamyonu” ödülünü kazandı. IVECO Daily, Daily Hi-Matic Natural Power ile bu ödülü ikinci kez kazanmış oldu. LifeGate ortaklığıyla “Vado e Torno” dergisinin verdiği ödül, kullanılan malzemeler ve enerji geri kazanımından sürdürülebilir gelişime kadar geri dönüşüm ekonomisi sektöründeki önemli oyunculara yönelik olan Ecomondo 2017 Ticaret Fuarı’nda sunuldu.

Daily Hi-Matic Natural Power tamamen yeni Daily Blue Power ailesinin bir üyesi. Bu araç ailesi, operatörlerin şehir merkezlerine olan sınırlı erişim kısıtlamalarından kurtulmasını sağlayan bir dizi üründen oluşuyor. Bu yeni aile, her biri yüksek performans ve verimlilik sunan üç teknolojik seçenek sunuyor:

Daily Hi-Matic Natural Power: Hafif ticari taşıt sektöründe sekiz oranlı otomatik şanzımana sahip olan ve sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ile çalışan ilk araç. Şehiriçinde düşük yayım ve ideal sürdürülebilirliğin en uygun birleşimini sunuyor. Biyometanla çalıştığında CO2 yayımlarını sıfıra oldukça yakın bir oran olan yüzde 95’e kadar azaltıyor.

Daily Euro 6 RDE 2020 Ready: Hollanda Uygulamalı Bilimler Araştırma Organizasyonu (TNO) tarafından onaylanan, 2020 Gerçek Sürüş Yayımları yönetmeliklerine hazır olan ilk hafif ticari taşıt. Şu anda piyasada eşdeğeri bulunmuyor.

Daily Electric: En katı trafik sınırlamalarına sahip şehirlerde bile ulaşımı sağlayan sıfır yayımlı araç.

Daily Hi-Matic Natural Power, van kategorisinde prestijli 2018 Yılının Sürdürülebilir Kamyonu unvanını kazandı. Ödül, Milano Üniversitesi ortaklığıyla İtalyan dergisi “Vado and Torno” tarafından, 2017 yılında ticari taşıt sektöründe mevcut olan yeni teknolojileri vurgulamak amacıyla veriliyor.

Karar süreci, LifeGate ortaklığında geliştirilen “Mobility Revolution Truck” derecelendirmesine dayanıyor. Bu derecelendirme, herhangi bir yük taşıma aracının çevresel etkisini değerlendirmek ve özetlemek için kullanılabilecek sayısal bir sınıflandırma sistemi. Ödül, bu ikinci yılında üç kategoride verilmeye devam ediyor.

IVECO Daily Natural Power Hi-Matic

Daily Hi-Matic Natural Power, yeni Daily Blue Power ürün ailesinin bir parçası. IVECO, bu ürün ailesinin tanıtımını, yeni fabrika satış mağazası ve Daily’nin yuvasına geçiş kapısı olan Yeni Daily Center’ın Suzzara’daki 4 Ekim günü gerçekleşen açılışında yapmıştı.

Bu yeni satış mağazası, birçok ödül kazanmış olan Daily ürün ailesini en iyi haliyle göstermek ve benzersiz bir müşteri deneyimi sunmak üzere açıldı. Ziyaretçiler, Daily’nin yeniliklerden ve başarılardan oluşan uzun geçmişinin yanı sıra bu olağanüstü ürün ailesinin öne çıkmasını sağlayan özellikleriyle gelişmiş teknolojilerini keşfedebiliyorlar. Müşteriler ayrıca fabrikada Daily’nin montaj sürecini görerek montaj hattından çıkan araçların tutarlı bir şekilde oldukça kaliteli olmasını garanti eden gelişmiş üretim teknolojilerini ve süreçlerini doğrudan deneyimleyebiliyorlar.

Suzzara’da üretilen yeni Daily Blue Power ailesi, operatörleri, şehirlerde giderek katılaşan trafik ve erişim kısıtlamalarından kurtararak sınırları olmayan taşımacılık kavramının yolunu açıyor. Bu şekilde, şehir taşımacılığı yapan operatörler için sürdürülebilir bir iş ortağı olmayı hedefliyor.

Yılın Sürdürülebilir Kamyonu ödülünü kazanan Daily Hi-Matic Natural Power, IVECO’nun doğal gazla çalışan motor teknolojisinin sürdürülebilirliği ile sınıfına özgü sekiz vitesli Hi-Matic otomatik vitesin mutlak sürüş keyfini bir araya getirerek aracın şehiriçi taşımacılık uygulamaları için en iyi çözüm haline gelmesini sağlıyor. Bu araç, Daily’nin bilinen özellikleri olan sağlamlık, performans ve güvenilirliğin yanı sıra daha fazla rahatlık ve yakıt tüketiminde, çevreyi kirleten maddelerin yayımında ve CO2 oranında büyük ölçüde azalma ile sınıfının en iyi sürdürülebilirlik özelliklerini sunuyor.

Daily Hi-Matic Natural Power, IVECO’nun doğal gaz teknolojilerinde 20 yıldan daha uzun süredir devam eden öncü çalışmasının sağladığı kapsamlı deneyimle üretildi. Araç, sınıfının en iyisi olan 350 Nm azami torku sunmak için 136 beygir gücündeki 3.0 litre hacmindeki F1C motoru ile donatılıyor. Endüstriyel kökenli olan bu motor, daha dayanıklı olmasının yanı sıra otomobil kökenli sıradan CNG’li motorlara göre daha fazla tork ve sürdürülebilirlik garantisi vererek yüksek performans sağlıyor.

Daily Hi-Matic Natural Power, yüksek bir çevresel performans sunuyor. Motor, IVECO’nun oranları zaten son derece düşük düzeylerde olan 3.0 litrelik Euro 6 dizel motoruna göre yüzde 76 daha az parçacık madde ve yüzde 12 daha düşük NOx yayımı ile Euro 6/D standartlarını karşılıyor. Gerçek sürüş koşullarında ve şehirlerde CNG motorunun CO2 yayımları, eşdeğer dizel modele göre, yüzde 3 daha düşük. Hi-Matic vitesin CNG motora uygulanması, bu farkı yüzde 5’e çıkararak aracın performansını daha da yükseltiyor. CNG motoru çalıştırmak için biyometan kullanıldığında CO2 yayımları neredeyse sıfır olacak şekilde yüzde 95 oranında azalıyor.

Biyometanın kullanılması aynı zamanda başka avantajlar da sağlıyor. Biyometan yerel çevreden elde edilebildiğinden yakıtın nakliyesine bağlı olan CO2 yayımlarında büyük ölçüde düşüş sağlanıyor.

Daily Hi-Matic Natural Power ekonomik olarak da daha sürdürülebilir. Yüzde 2.5 daha az yakıt tüketimi (şehiriçi ortamında kullanılan CNG düz vites ile kıyaslandığında) ve dizelle kıyaslandığında CNG’nin daha düşük pompa fiyatı, km başına çok daha az maliyet anlamına geliyor. Motor verimliliği ve enerji değeri gibi etkenler dikkate alındığında doğal gaz, dizele kıyasla yüzde 35’e kadar maliyet tasarrufu sağlayabiliyor.

Aynı zamanda Daily Hi-Matic Natural Power, dizel eşdeğeriyle kıyaslandığında oldukça sessiz. Bu özelliği onu şehirlerde gece teslimatları için ideal hale getiriyor.

Araçla birlikte sağlanan yerleşik teknolojiye BUSINESS UP uygulaması da dahil. Bu uygulama, araç içi bağlanabilirliği ile aracı gerçek bir profesyonel çalışma alanına dönüştürerek müşteriye değerli iş desteğinin yanı sıra sürüş yardımı da sağlıyor.

Jüri, Daily Hi-Matic Natural Power’ı ödüle layık görmesinin nedenini şöyle açıkladı: “Aracın dördüncü neslinin geçen yıl satışa sunulmuş olmasına karşın Daily, hem küçük hem de büyük ölçekte sürekli yapılan güncellemeler ve iyileştirmelerle daha fazla sürdürülebilirliğe doğru ilerlemeyi sürdürüyor.

Blue Power serisinin tanıtımıyla birlikte 3.0 litrelik doğal gazlı model artık ZF tarafından üretilen sekiz oranlı Hi-Matic otomatik vitesle de donatılıyor. Kalitedeki artış, sürüş konforunu büyük ölçüde artırmanın yanı sıra hem performans hem de yakıt tüketimi açısından genel deneyimi iyileştiriyor.

Daily Hi-Matic Natural Power, son gelişmeyle şehir merkezlerindeki dizel araçların yerini almaya daha da uygun bir aday hâline geldi. Bunun nedeni, manuel modele kıyasla daha da düşük yayımlar (düşük yakıt tüketimi), düşük gürültü seviyeleri (Eco işleviyle iyileştirilmiş) ve performans kaybı olmaması. Bu araç serisi, yeterli özelliklerden çok daha fazlasını sağlıyor.”

Ödül, bu yıl 7 – 10 Kasım tarihleri arasında Rimini’de düzenlenen 21’inci Ecomondo 2017 fuarında Italian Exhibition Group Marka Başkanı Mauro Delle Fratte tarafından IVECO İtalya Pazarı İş Direktörü Mihai Daderlat’a sunuldu.

Ödül, bu yıl 7 – 10 Kasım tarihleri arasında Rimini’de düzenlenen ve Avrupa’nın önde gelen yeşil ve çevreci ekonomi ticaret fuarı olan 21’inci Ecomondo 2017 fuarında Italian Exhibition Group Marka Başkanı Mauro Delle Fratte tarafından IVECO İtalya Pazarı İş Direktörü Mihai Daderlat’a sunuldu.

“Vado e Torno” dergisinin Genel Müdürü Maurizio Cervetto, Daily Hi-Matic Natural Power’a verilen ödülle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “IVECO, Daily Hi-Matic Natural Power ile sürdürülebilirliğe yeni bir kararlı adım daha attı. Dizel eşdeğeri ile aynı torku sağlayan motor, mümkün olan en sorunsuz çalışmayı garanti eden mükemmel bir vitesle birleşerek konforu yükseltti ve gazla çalışan Daily’nin avantajlarını artırdı. Bu model, dizel modele göre 4 desibel daha düşük bir gürültü seviyesine sahip. Ayrıca daha düşük çevre kirletici madde yayımı ve neredeyse sıfır parçacık madde yayımı var. Diğer yandan dizel eşdeğerinden daha fazla sığa sunuyor. Dahası, kısıtlı trafik alanları ve şehir merkezlerindeki gece görevleri artık engel teşkil etmiyor. Yelpaze tamamlandı.”

Ödül, IVECO için önemli olan bir yılın sonunda kazanıldı. 2017 yılı boyunca markanın ürünleri, sürdürülebilir taşımacılık çözümlerinin gelişimine yaptıkları katkılar sayesinde geniş ölçüde tanındı. Gerçekten de yalnızca bu yıl için marka, hem sıkıştırılmış (CNG) hem de sıvılaştırılmış (LNG) doğal gaz sektörüne olan bağlılığının tanınmasıyla ve bu pazarın gelişip iyileşmesine yardımcı olmak amacıyla gösterdiği çabalarla ulusal ve uluslararası alanda birçok ödül kazandı. Şirkete verilen bu son ödül, IVECO markasının profilini daha da iyileştirdi. Yüzde 80’i 91 ülkeye ihraç edilecek şekilde üretim planı yapılan Daily, marka için mükemmel bir elçi konumunda.

IVECO, “sürdürülebilir taşımacılık ortağınız” olmak için kendini adamış durumda. Düşük çevresel ve ekonomik etkiye sahip yeni teknolojilerin gelişimine olan aralıksız bağlılığıyla marka, Avrupa’da giderek hız kazanan enerji dönüşümü sürecini teşvik etmede ve desteklemede kilit oyuncu olarak tanınırlık kazandı.

IVECO’nun ürün stratejisi, müşterilerini daha fazla çevresel farkındalığa ve ekonomik açılardan daha bilinçli bir yaklaşıma teşvik ederek onlara daha sürdürülebilir olmalarını mümkün kılacak araçlar sunmak. IVECO, hafif ticari taşıtlardan ağır uzun yol kamyonlarına ve otobüslere kadar doğal gazla çalışan tam bir yelpazeye sahip tek üretici konumunda.

Daily Hi-Matic Natural Power, hafif ticari taşıt sektöründe sekiz oranlı otomatik şanzımana sahip olan ve sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ile çalışan ilk araç.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz