IVECO, IAA 2018’deki düşük yayımlı standıyla tarih yazdı

1
1033

IVECO, tamamen dizelsiz standında müşterileri, iş ortakları ve üstyapı üreticileriyle işbirliği halinde seçenek yakıtlı ürünleri ve uzun vadeli vizyonuyla sürdürülebilir ve sıfır yayımlı taşımacılık çözümlerini sundu.

IVECO, elektrikli kentiçi otobüslerinden LNG’li uzun yol kamyonlarına kadar geniş bir yelpazede sürdürülebilir çözümlerini ortaya koyan 18 taşıtını sergiledi. Bu taşıtlar arasında “2018 Yılının Vanı” seçilen Daily Blue Power, ”2019 Yılının Sürdürülebilir Kentiçi Otobüsü” seçilen ve Avrupa Hareketlilik Fuarı Yenilik Ödülü’nü kazanan Crealis In-Motion-Charging ve “2018 Yılının Düşük Karbonlu Kamyonu” seçilen Stralis NP 460 gibi birçok ödüllü model de yer aldı.

IVECO, fuarda elektrikli kentiçi otobüslerinden LNG’li uzun yol kamyonlarına kadar geniş bir yelpazede sürdürülebilir çözümlerini ortaya koyan 18 taşıtını sergiledi.

IVECO, aynı zamanda özel bir tasarıma sahip bulunan ve sınırlı sayıda üretilecek olan Daily Limited Edition ile bu modelin uzun yıllara dayanan başarılı geçmişini hatırlatarak Daily‘nin 40’ıncı yılını kutladı.

IVECO Daily Limited Edition CNG

Ticari taşıt sektöründeki en önemli uluslararası etkinlik olan 67’nci IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nda (IAA 2018) tarih yazan IVECO, fuarda bir Düşük Yayım Alanı yaratarak hiçbir dizel taşıtın yer almadığı standında seçenek yakıtlı taşıtlardan oluşan tüm ticari ürün yelpazesini sergiledi. Ayrıca enerji geçişi ve ilgili konuları tartışmak için sektör uzmanları, müşteriler ve teknik ortaklarla işbirliği halinde “Sürdürülebilir bir geleceğe doğru enerji geçişi”ne odaklanan özel bir yuvarlak masa toplantısı ile atölye etkinliklerine de ev sahipliği yaptı.

Fuar sırasında “Sürdürülebilir Bir Geleceğe Doğru Enerji Geçişi” konulu bir panel düzenlendi. Panele IVECO’nun yanı sıra enerji, tedarik ve taşımacılık sektörlerinden temsilciler de katıldı.

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte, fuarın basın gününde gerçekleştirilen basın toplantısında şu açıklamayı yaptı: IVECO, IAA tarihinde sergilediği taşıtlarda ve bu taşıtların üstyapılarında tek bir tane bile dizel motor bulunmayan bir stand sunan ilk üreticidir. Dizel taşıtlar üzerindeki baskı arttıkça ve enerji geçişi hız kazandıkça taşımacılık sektörü değişiyor. Sergimiz gösteriyor ki IVECO‘nun elektrikli, CNG’li ve LNG’li taşıtları bugünden elde edilebiliyor ve yüksek kentsel değerli, düşük enerji yoğunluklu yolcu taşımacılığından uzun mesafeli ağır hizmet taşımacılığına kadar tüm görevlerde dizel taşıtlara uygun bir seçenek sunuyor. Ayrıca doğal gaz, sıfır yayımlara ulaşarak ve negatif yayımlar ve karbon birikimine kadar gidebilecek döngüsel bir ekonomi yaklaşımına kapı açarak, biyometan ve yenilenebilir enerjiye sorunsuz bir geçiş olanağı sunuyor.”

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte

IVECO standında ve konuşmacılar arasında ayrıca IVECO‘nun taşımacılık sektörünün karbondan arındırılmasının bir dizi yakıt ve teknoloji gerektirdiğine olan inancını paylaşan küresel enerji tedarikçisi Shell de yer aldı. Shell, Almanya’da elektrik ve doğal gaz yakıt ikmali ağlarının geliştirilmesini desteklemek için markayla olan işbirliğinin bir parçası olarak fuarda CNG/LNG dolum istasyonu ve elektrik şarj istasyonu da sergiledi.

IVECO Stralis NP 460

IVECO’nun IAA 2018’deki sergisi, farklı görevlerin gereksinimlerine uygun bir enerji karışımı ile sürdürülebilir taşımacılık çözümüne işaret etti. Şirket elektrikli tahriğin, özellikle şehir merkezlerindeki düşük hızlı, düşük enerji yoğunluklu dur kalklı görevlerde olmak üzere yolcu taşımacılığı gibi yüksek değerli görevlerde önemli bir rol oynayacağını değerlendiriyor. Diğer bir önemli enerji kaynağı, insanların ve malların sürdürülebilir bir şekilde taşınmaları için bir çözüm sunan doğal gaz. IVECO, sergilediği taşıtlar ile çoğu kirletici yayımlarda çok önemli düşüşler sağlayan doğal gazın dikkate değer çevresel avantajını da vurguladı: NO2’de yüzde 90 düşüş, parçacık maddede yüzde 99 düşüş, doğal gaz ile yüzde 10, biyometan kullanımında ise yüzde 95’e varan CO2 düşüşü.

IVECO, fuarda Stralis NP serisinin kamyon ve çekici sürümlerini sergiledi.

Biyometan ile organik veya tarımsal atıklardan enerji üretimine dayanan döngüsel bir ekonomi mümkün. Bu, kapıdan toplama, yeşil atıklar, kurumsal yiyecek-içecek ve belediye atıklarından doğal gaz ve gübre üreten bir organik atık arıtma merkezinde yapılabilir. Bu yaklaşım, metan üretimi tarımsal atıklar kullanılarak bir çiftlikteki biyoçürütücüde oluşturulduğunda daha da ileri götürülebilir. Mahsuller, büyüdükçe CO2‘yi emerek karbonhidratlara dönüştürür, bu da karbon sorununu giderir ve atmosfere oksijen salınmasını sağlar. Çiftliğin biyoçürütücüsünde, mahsul kalıntıları biyogaz oluşturan anaerobik bir çürütme işlemiyle ayrıştırılır. Bu, biyometan olacak şekilde saflaştırılarak dolum istasyonlarına taşınabilir ve mal taşımacılığı için doğal gazla çalışan araçlarda yakıt olarak kullanılabilir.

400 beygirlik doğal gazlı (CNG) motorla donatılan 26 tonluk Stralis NP, Carrier Supra CNG teknolojisine sahip soğutuculu kasayla donatılıyor. Bu sayede kamyon tamamen doğal gazla çalışıyor ve dizel yakıta ihtiyaç duyulmuyor. Doğal gazlı Cursor 9 motoru ve doğal gazlı Supra CNG soğutucu birim için gerekli sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) şasinin yan tarafında bulunan CNG tanklarında depolanıyor.

Bu işlem aynı zamanda, besleyici maddeleri toprağa geri döndüren, organik madde içeriğini artıran ve atmosferdeki karbonu ayıran, ayrıca gübre kompostu olarak kullanılan besleyici açısından zengin bir madde de üretir. Sonuç olarak, bu döngüsel ekonomi yaklaşımı, karbonu yerde sabitleyerek havadaki CO2‘yi azalttığından ve karbon döngüsünü negatif hale getirdiğinden kuyudan tekere CO2 yayımlarını azaltmaktan daha fazlasını yapmaktadır.

CIFA elektrikli beton mikseriyle donatılan 400 beygirlik Stralis X-Way Natural Power,sıfır dizel ve sıfır yağ çözümü sunuyor. Kamyon biyoCNG ile çalışıyor ve CIFA tarafından geliştirilen Energya hibrit plug-in beton mikseriyle donatılıyor. Mikser, bir lityum aküden güç alan elektrik motoruyla çalıştırılıyor.

IVECO standına gelen ziyaretçiler, yakıt olarak kent atıklarından üretilen biyometan kullanan bir IVECO CNG’li otobüs filosu işleten Lille şehri; Pot au Pin, Air Liquide ve Carrefour tarafından tarımsal atıklardan elde edilen biyometanı temel alan proje ve Norveç’te Biokraft tarafından dünyanın en büyük biyogaz tesisinin açılması gibi örneklerle bu döngüsel ekonominin şu anda bile bir gerçek olduğunu görme olanağı buldular.

Üc tarafa devrilebilir Meiller damper üstyapılı IVECO Eurocargo CNG

Her işi ve her görevi kapsayan eksiksiz bir sürdürülebilir ürün yelpazesi sergilemek amacıyla 18 taşıtla tamamen dizelsiz bir stand

Hiçbir dizel taşıtın yer almadığı stand, içeriğiyle IVECO‘nun teknoloji ve enerji kaynağı ile görevin gerekliliklerini buluşturduğu sürdürülebilir taşımacılık yaklaşımını vurguladı.

Johnston Engineering tarafından geliştirilen yol süpürme üstyapısı ile donatılan bu modelde kamyonun CNG’li motoru hidrostatik bir transmisyonla üstyapıyla birleştiriliyor. Böylece ikinci bir dizel motorun bulunduğu yol süpürme üstyapısına göre yayımlarda önemli bir düşüş elde ediliyor.

Kent merkezindeki toplu taşımacılık için stand markanın elektrikli çözümlerini sergiledi. Tipik dur kalklı kentiçi görevleri için başarılı bir çözüm sunan ve “2018 Yılının Uluslararası Vanı” ödülüyle taçlandırılan sürdürülebilir Daily Blue Power ailesinin parçası, sıfır yayımlı Daily Electric Minibus; en gelişmiş akü teknolojisini barındıran Heuliez Bus GX ELEC tamamen elektrikli kentiçi otobüsü ve havai elektrik hatlarını dahili akülü enerji depolama ve hareket halinde şarj ile birleştiren ve Paris’teki Avrupa 2018 Hareketlilik Fuarı’nda Kent kategorisinde “2019 Yılının Sürdürülebilir Otobüsü” ödülünü kazanan ve Hareketli Yeşil Enerji-Çevre kategorisinde “Yenilik Ödülü”nü alan yeni nesil IVECO BUS Crealis In-Motion-Charging.

Sıfır yayımlı Daily Electric Minibus

Kent çevresindeki ve banliyölerdeki toplu taşımacılık için sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) tanklarının tavan alanına bütünleştirildiği tasarımı ve 600 km’ye kadar menziliyle öne çıkan “2018 Yılın Sürdürülebilir OtobüsüIVECO BUS Crossway Low Entry Natural Power.

Sergilenen Daily Blue Power modelleri arasında soğutuculu filo kiralamasında Avrupa önderi Le Petit Forestier’nin kiralık filosu için Lecapitaine soğutuculu üstyapıya sahip şasi kabin de yer aldı.

Kent ve kent çevresindeki yük taşımacılığı için IVECO, Daily Blue Power ailesinin parçası olan doğal gazlı Daily Natural Power’ın farklı modellerini sergiledi. Bu modellerden dördü sekiz oranlı tam otomatik Hi-Matic vites kutusu ile donatılıyor. Daily Hi-Matic Natural Power, sektörde sekiz oranlı tam otomatik vites kutusuna sahip 3.0 litrelik CNG motorla donatılan ilk hafif ticari taşıt. Sergilenen Daily Blue Power modelleri arasında soğutuculu filo kiralamasında Avrupa önderi Le Petit Forestier’nin kiralık filosu için Lecapitaine soğutuculu üstyapıya sahip şasi kabin, perdeli üstyapılı ve Junge platformlu 7 tonluk şasi kabin, vinçli ve damperli şasi kabin ve Daily’nin 40’ıncı yılı için sınırlı sayıda üretilen panel van yer aldı.

Daily Hi-Matic Natural Power, sektörde sekiz oranlı tam otomatik vites kutusuna sahip 3.0 litrelik CNG motorla donatılan ilk hafif ticari taşıt.

Kentsel ve bölgesel taşımacılık görevlerinde CNG uzun mesafelerdeki verimli taşımaların ve şehir merkezindeki teslimatların birleşen gerekliliklerini karşılayan bir teknoloji. IVECO, belediye uygulamaları için yasal olarak yürürlüğe girmesinden bir yıl önce Euro 6 Step D yayım ölçütlerini karşılayan iki CNG’li Eurocargo sürümü sergiledi. Sergilenen modellerin birinde Meiller’in üç tarafa devrilebilen damperi bulunuyor.

IVECO Daily 35 NP

Sergilenen ikinci model IVECO‘nun bir teknoloji ortağıyla hem kamyon hem de gövde yayımlarını gidermek üzere yaptığı işbirliğinin sonucu. Johnston Engineering tarafından geliştirilen yol süpürme üstyapısı ile donatılan bu modelde kamyonun CNG’li motoru hidrostatik bir transmisyonla üstyapıyla birleştiriliyor. Böylece ikinci bir dizel motorun bulunduğu yol süpürme üstyapısına göre yayımlarda önemli bir düşüş elde ediliyor.

Havai elektrik hatlarını dahili akülü enerji depolama ve hareket halinde şarj ile birleştiren ve Paris’teki Avrupa 2018 Hareketlilik Fuarı’nda Kent kategorisinde “2019 Yılının Sürdürülebilir Otobüsü” ödülünü kazanan ve Hareketli Yeşil Enerji-Çevre kategorisinde “Yenilik Ödülü”nü alan yeni nesil IVECO BUS Crealis In-Motion-Charging

IVECO ayrıca sektördeki bir ilk için Carrier Transicold ile ortaklık kurdu. 400 beygirlik doğal gazlı (CNG) motorla donatılan 26 tonluk Stralis NP, Carrier Supra CNG teknolojisine sahip soğutuculu kasayla donatılıyor. Bu sayede kamyon tamamen doğal gazla çalışıyor ve dizel yakıta ihtiyaç duyulmuyor. Doğal gazlı Cursor 9 motoru ve doğal gazlı Supra CNG soğutucu birim için gerekli sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) şasinin yan tarafında bulunan CNG tanklarında depolanıyor.

En gelişmiş akü teknolojisini barındıran Heuliez Bus GX ELEC tamamen elektrikli kentiçi otobüsü

Uzun yol görevlerinde IVECO’nun çözümü LNG teknolojisi. Sektörde uzun yol taşımacılığı için özel olarak tasarlanmış ilk doğal gazlı kamyon olan Stralis NP 460 geçen yılın aralık ayında İngiltere’de “Yılın Düşük Karbonlu Kamyonu” seçildi. IVECO, fuarda Stralis NP serisinin kamyon ve çekici sürümlerini sergiledi.

Sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) tanklarının tavan alanına bütünleştirildiği tasarımı ve 600 km’ye kadar menziliyle öne çıkan “2018 Yılının Sürdürülebilir Otobüsü” IVECO BUS Crossway Low Entry Natural Power

IVECO fuarda yine önemli bir ortaklık sonucu ortaya çıkan başka bir ilki de sergiledi. CIFA elektrikli beton mikseriyle donatılan 400 beygirlik Stralis X-Way Natural Power, sıfır dizel ve sıfır yağ çözümü sunuyor. Kamyon biyoCNG ile çalışıyor ve CIFA tarafından geliştirilen Energya hibrit plug-in beton mikseriyle donatılıyor. Mikser, bir lityum aküden güç alan elektrik motoruyla çalıştırılıyor. Ayrıca yavaşlarken kamyonun enerjisini geri kazandıran bir Kinetik Enerji Geri Kazanım Sistemi’ne de sahip bulunuyor.

FPT Industrial, IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’ndaki IVECO standında Hidrojen Yakıt Hücresi Tahrik Kavramı’nı tanıttı.
Geniş bir güç kaynağı yelpazesi sunma stratejisinin bir parçası olarak FPT Industrial’ın Ar-Ge takımı, uzun dönemde ağır ticari taşıtlar için sıfır yayımlı yeni bir taşımacılık çözümü için Hidrojen Yakıt Hücresi teknolojisi geliştirme projesi üzerinde çalışıyor.
CNH Industrial N.V.’nin aktarma organları markası FPT Industrial, Hidrojen Yakıt Hücresi teknolojisinin Depodan-Tekere ve Kuyudan-Tekere sıfır yayımlı ticari taşıtlarda kullanılabileceğine inanıyor. Ayrıca, hidrojen biyometan, rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları vasıtasıyla yerel olarak üretildiği verimli döngünün geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir. FPT Industrial’ın Ar-Ge projesinin amacı, sektörün talep ettiği performans, menzil, verimlilik ve güvenilirlik seviyesini sağlarken uzun yol taşımacılık pazarında hidrojenin sıfır yayımlı seçenek yakıt olarak kullanılma olasılıklarını araştırmak.
Kavram, karbon liflerinden üretilen yüksek dayanımlı yakıt tankı ile tasarlandı. 400 kW’lik motora güç sağlayacak elektriği üretmek için hidrojen bu tanktan doğrudan yakıt hücrelerine akıyor. Elektriğin ve yakıt hücrelerinin birleşimi sıfır yayımlı taşıtları yaratıyor ve hidrojenin sıfır nitrojen oksit, sıfır parçacık madde ve sıfır karbondioksit gerektiren uzun yol ticari taşıtlarında doğal gaz kullanımının gelişmesinde yeni bir evreyi temsil ettiğini gösteriyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here