Renault Trucks, IAA 2018’de yüzde 100 elektrikli kamyonlarını tanıttı

0
997
RENAULT_TRUCKS_IAA_2018_02
Renault Trucks, IAA 2020 Fuarı'na katılmama kararı aldı.

Renault Trucks, IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’ndaki 1700 m2’lik standında yeni yüzde 100 elektrikli Z.E. serisinin yanı sıra Euro 6 model kamyon ve çekicileri ile en gelişmiş yeni teknolojilerini tanıttı.

Renault Trucks Başkanı Bruno Blin, basın toplantısında elektrohareketliliğin öncüsü olan Renault Trucks’ın bu alandaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Fuarda odak noktasına elektrikli hareketliliği alan Renault Trucks,  şehiriçi kullanım için tasarlanan ikinci nesil yüzde 100 elektrikli Master Z.E. 3.1 hafif ticari taşıtı ve atık toplama üstyapısına sahip 26 tonluk D Wide Z.E. 6×2 kamyonu sergiledi.

Elektrikli motor donanımına sahip atık toplama üstyapılı 26 tonluk D Wide Z.E. 6×2 kamyon. Hızlı alçak akım şarj özelliği sayesinde Renault Trucks D Wide Z.E.’nin lityum-iyon bataryaları bir ile iki saat gibi kısa süreler içinde 150 kW Combo CCS konektör aracılığıyla şarj edilebiliyor. Bu durumda üç fazlı 380V 32A’lık bir endüstriyel elektrik prizi kullanımı tamamen uygun oluyor.
Kullanım ve kaporta ile ilgili azami esneklik sağlamak üzere Renault Trucks D Wide Z.E. güç çıkışı (PTO) ve standart mekanik arayüzle donatılıyor.

Renault Trucks Başkanı Bruno Blin, fuarda düzenlenen basın toplantısında “On yıl önce şehiriçinde hava kirliliğinin azaltılması ve kentsel yaşamın iyileştirilmesi için elektrikli kamyonların kullanımına önderlik ettik. 10 yıldır elektrikli araçlarımızı geliştiriyor ve satış sonrası ağımızı bu araçlar için hazırlıyoruz. Bugün ise performansı kanıtlanmış elektrikli araç serimizi sunuyoruz ve servis ağımızdaki uzmanlar elektrohareketliliğe geçiş konusunda müşterilerimize yardım etmek üzere hazır. Bugün elektrikli kamyonlar, müşteriler için kârlı bir çözüm haline geliyor. On yıl önce öncüydük, şimdi ise gerçek bir uzmanız.” dedi.

Eylül 2018 tarihinde piyasaya sunulan ve kısa mesafeli teslimatlar için uygun bir seçenek sunan Renault Trucks Master Z.E., katı trafik kurallarına sahip şehiriçi bölgelere dahi erişim sağlıyor. Tamamen elektrikle çalışan bu aracın bataryası, altı saat içinde şarj ediliyor.
Bataryalar ön koltukların altına monte edildiği için yük taşıma sığası, geleneksel dizel Renault Master modeli ile aynı oluyor. Master Z.E. serisi, şehiriçi uygulamalarında çalışan profesyonellerin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek üzere tasarlanan altı sürüm (dört panel van ve iki platform kabin) ile sunuluyor.
Öte yandan sürücüyü ve yükü korumak, şehirde güvenli sürüş sağlamak üzere Master Z.E. standart olarak bir arka kamera, arka radar sistemi ve geniş aynalar ile donatılıyor.

Yarış meraklıları Eylül 2018’de piyasaya sürülen sınırlı sayıdaki Renault Trucks T High Renault Sport Racing çekiciyi Renault Trucks standında görebildiler. Sadece 100 araçla sınırlı ve sportif bir görünüme sahip Renault Trucks T High Renault Sport Racing modeli, Renault Sport Racing Formula 1‘in ikonu olan Sirius sarı rengi ile Renault Sport modellerinin grafik kimliğini oluşturan sarı ve siyah çizgilere sahip. Son olarak heyecan arayan ziyaretçiler, sanal gerçeklik kaskları ve silindirlere monte edilmiş koltukları kapsayan iki yeni sürüş simülatörü sayesinde Renault Trucks K direksiyonunda ralli yapma şansına sahip oldular.

13 litrelik Euro 6 motoru ile 4×2 Renault Sport Racing’in sınırlı sayıdaki T 520 High sürümü. Çekici ve sportif bir görünüme sahip sınırlı seri, Renault Sport Racing Formula 1‘in ikonik rengi olan Sirius sarı ile birlikte Renault Sport modellerinin grafik kimliğini oluşturan sarı ve siyah çizgileriyle ön plana çıkıyor.
13 litrelik Euro 6 motoru ile 4×2 T High 520 Maxispace
Renault Trucks, T, C ve K serilerinde sunduğu yeni ses, navigasyon ve eğlence sistemi Roadpad’i de fuarda tanıtıyor. Bir araç üstü yardımcı olarak davranan Roadpad, sürücünün müzik dinlemesini, elllerini kullanmadan telefonunu kullanmasını, güvenli sürüş yapmasını ve navigasyon yardımı almasını sağlıyor.
5 litrelik Euro 6 motoru ile xTL uyumlu, 240 bg’lik D 14
13 litrelik Euro 6 motoru ile C 480 Optitrack+ 4×2
Renault Trucks, araçların çekiş gücünü artırmak ve arazi şartları ne olursa olsun yüksek performansı korumak için tasarlanan Optitrack sistemine yeni özellikler ekledi. Üretici ayrıca çok zorlu şartlarda çalışan müşteriler için yeni hidrolik motorlara sahip Optitrack+ sürümünü de sunuyor.
Optitrack, 2009 yılında Poclain Hydraulics ortaklığıyla Renault Trucks tarafından geliştirildi. Ön tekerlek poryaları içine yerleştirilen iki hidrolik motor sayesinde ek çekiş gücü sağlayan sistem C2.5 serisinde elde edilebiliyor. Sistem, alışılageldik sürekli tüm tekerlerden çekişli araçların yüksek yakıt tüketimi, yüksek yükleme seviyesi, yüksek bakım masrafları ve yüksek ölü ağırlık gibi kısıtlamalarını ortadan kaldırarak gerektiğinde tüm tekerlerden çekiş olanağı sunuyor.
Renault Trucks, sistemin hidrolik basıncını 420’den 450 bara çıkardı. Bu da azami teker torkunda yüzde 7 artış anlamına geliyor. Çekiş gücünü artıran yeni özellik sürücünün daha fazla yük sığası ve daha dik zemin gibi zorlukların üstesinden gelmesini sağlıyor.
Tam araç kontrolünün yanı sıra en zorlu şartlarda azami kalkış gücü sağlamak için Renault Trucks, sisteme “boost’ işlevi ekledi. Bu işlev sürücü tarafından etkinleştirildiğinde, azami kalkış torku elde etmek için ön lastik basıncı azamiye (450 bar) çıkıyor.
Optitrack sistemi, araç hızı 50 km/s’ye çıktığında devreden çıkıyor (Bir önceki sürümde 40 km’s’de devreden çıkıyordu) ve sürücünün müdahalesi gerekmeden 20 km/s’de otomatik olarak yeniden devreye giriyor.
Son olarak bir kendi kendine kalibrasyon aleti, uzun süreli performans sağlamak için Optitrack sisteminin ayarlarını düzeltiyor ve tüm arazi şartlarında en uygun manevra için ek bir geri vites (R2) ekleniyor.
Çok zorlu şartlarda çalışan kamyonlar artık geliştirilmiş Optitrack+ sürümünün özelliklerinden yararlanabiliyor. Optitrack+, ön teker torkunu yüzde 30 artıran yeni hidrolik motorlara sahip.
Geliştirilmiş sürüm yüksek yük sığalarında, dik yokuşlarda ve yumuşak toprakta daha iyi çekiş gücü sağlıyor. Optitrack+, özellikle zorlu koşullardaki hafriyat ve agrega taşımacılığı için öneriliyor.
Renault Trucks, 67. IAA Fuarı’nda yedi aracını sergiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here