Anadolu Isuzu, Anadolu Savunma markası ile IDEF Fuarı’ndaydı

1
2875
Tugrul_Arikan_Tuncay_ozilhan_Bora_Kocak
Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve Anadolu Grubu Otomotiv Grubu Başkanı Bora Koçak (soldan sağa) IDEF 2019 Fuarı'nda Anadolu Isuzu standında bir araya geldiler.

Ticari taşıt sektörünün önde gelen üreticilerinden Anadolu Isuzu, birikimini ve iddiasını, “Anadolu Savunma” markası ile savunma sanayisine taşıyor. “Anadolu Savunma” markası ile geliştirdiği, askeri kullanıma yönelik ağır kamyonlarını ilk kez 14. IDEF 2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda görücüye çıkaran Anadolu Isuzu, fuarda 8×8 tank taşıyıcı araç, 8×8 taktik tekerlekli araç ve 4×4 taktik tekerlekli araç modellerinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Anadolu Isuzu, ticari taşıt üretimi ve Ar-Ge’deki gücünü, “Anadolu Savunma” markası ile savunma sanayisine taşıyor. Anadolu Isuzu’nun Ar-Ge Merkezi’nde Türk mühendisleri tarafından geliştirilen askeri kullanıma yönelik ilk ağır kamyonlar IDEF 2019’da ilgililerle buluştu. 30 Nisan 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılan 14. IDEF 2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda Anadolu Isuzu, “Anadolu Savunma” markası ile kendi standında Seyit ismini taşıyan 8×8 tank taşıyıcı araç, 8×8 taktik tekerlekli araç ve 4×4 taktik tekerlekli araç modellerini sergiledi. Anadolu Isuzu altyapısıyla geliştirilen 8×8 kurtarıcı araç da MPG standında yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu Isuzu standını ziyaret ederek yerli ve milli Seyit ürün ailesi ile ilgili bilgi aldı.

Seyit-idef-Cumhurbaskani
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Anadolu Isuzu standını ziyaret ederek yerli ve milli Seyit ürün ailesi ile ilgili bilgi aldı.

Anadolu Isuzu yüksek performanslı askeri araçlarıyla sadece yurtiçinde değil yurtdışında da önemli bir pazar payı elde etmeyi hedefliyor. Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, fuarda yaptığı açıklamada, savunma sanayisine yönelik geliştirdikleri yeni ürün ailesi ile ilgili şunları söyledi: “Zırhlı pick-up ve zırhlı midibüs üretimlerimizle yıllardır hizmet verdiğimiz savunma sektörü bizi çok iyi tanıyor. Şimdi, Anadolu Savunma markası altında Seyit ürün ailesine ait araçlarımızla sektöre verdiğimiz hizmetleri daha üst sınıflara doğru genişletiyor ve yerlilik odağımızla bunu ağır kamyonlara da taşıyoruz. Ar-Ge merkezimizde yürüttüğümüz çalışmalarla; yüksek performanslı, güvenilir, idamesi kolay ve maliyet-etkin bir ürün ailesi ortaya koyduk. Yerli ve milli Seyit ürün ailemiz, en başta, standartları çok yüksek bir kullanıcı olan Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, birçok ülkenin silahlı kuvvetinin, tam da aradığı araçlardan oluşuyor. Bu nedenle ürün ailemizin büyük bir ilgi göreceğinden şüphemiz yok.

Midibüs, otobüs ve kamyon modellerini, başta Batı Avrupa olmak üzere Avrupa Kıtası, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetleri’nde bulunan 30’dan fazla ülkeye ihraç eden Anadolu Isuzu, bu ülkelerdeki başarılı servis ve satış sonrası hizmet yapılanması ile de öne çıkıyor. Firma, bu yapılanmaya savunma sanayisi ürünlerini de katarak tüm dünyanın tercih ettiği markalar sıralamasında daha yukarılarda yer almayı hedefliyor.

Tugrul_Arikan_Seyit
Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan fuarda yaptığı açıklamada, savunma sanayisine yönelik geliştirdikleri yeni ürün ailesi ile ilgili bilgi verdi.

Dünyanın tanıdığı ve takdir ettiği mühendislik

Anadolu Isuzu, son yıllarda aldığı kararlarla yüzünü ihracat pazarlarına döndü. 2018’de 109 milyon Dolar ihracat geliri elde eden şirket, 2023 yılına kadar ihracatını iki katına çıkarmayı hedefliyor. Uzun yıllardır edindiği kamyon üretim deneyimini savunma sanayisine de entegre eden Anadolu Isuzu, 8×8 çekiş sistemine sahip bu özel altyapılı kamyonlarda, yerli üretimde tek marka olma özelliğine de sahip.

Geçtiğimiz yıl yaptığı atılımlarla Isuzu dışında, kendi markası AOS’u lanse eden Anadolu Isuzu, bu markasıyla İngiltere, İrlanda, Rusya ve Güney Amerika gibi ülkelerde aktif rol oynamaya başladı. Özellikle Avrupa pazarında bilinirliği gün geçtikçe artan firma, satış sonrası başarılarıyla da ismini duyuran bir iş ortağı olarak dikkat çekiyor. 2018 yılında, yurtdışına 1000’e yakın adet araç satışı gerçekleştiren Anadolu Isuzu, halihazırda 30’dan fazla ülkedeki distribütör yapılanmasını, 2020 yılında 60’a yakın ülkeye genişletmeyi ve böylece daha global bir marka olmayı hedefliyor.

anadolusavunma_Seyit_1
İsmini Çanakkale Zaferi’nin kahramanlarından biri olan Seyit Onbaşı’dan alan Seyit Askeri Kamyon Ürün Ailesi, Anadolu Savunma ile Çek Tatra grubu arasındaki ortaklık sonucunda gün yüzüne çıktı.

Başarının temelinde güçlü Ar-Ge var

Anadolu Isuzu’nun 100’u aşkın Ar-Ge personeli; kamyon, kamyonet, otobüs ve midibüs geliştirme projelerinde görev alıyor. “Anadolu Isuzu” markasını, toplu ulaşım sektöründe ve yük taşıma sınıfında sürekli daha iyi bir konuma getirmek için çalışan bu ekip, çalışmalarında, üniversitelerle de işbirliği yapıyor. 2017 yılında, otomotiv sektörünün en fazla patent başvurusu yapan markası olan Anadolu Isuzu, isteğe özel, terzi usulü araç üretimiyle de adından söz ettiriyor. Güçlü Ar-Ge altyapısı ve araç tasarım deneyimiyle ürettiği birçok aracıyla ödüle layık görülen Anadolu Isuzu; Citiport ve Novociti Life gibi araçlarında, hem tasarım hem de konfor ödülleri alarak Avrupa’nın en çok tercih edilen Türk markalarından biri olarak öne çıktı.

Seyit” oyunun kurallarını değiştirecek

Anadolu Isuzu’nun ilk kez IDEF 2019’da sergilediği ve ismini Çanakkale Zaferi’nin kahramanlarından biri olan Seyit Onbaşı’dan alan Seyit Askeri Kamyon Ürün Ailesi, Anadolu Savunma ile Çek Tatra grubu arasındaki ortaklık sonucunda gün yüzüne çıktı. Altyapıda Tatra’dan destek alınan araçların başta zırhlı kabin olmak üzere tasarımları ise tamamen Türk mühendisleri tarafından, Anadolu Isuzu Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirildi.

anadolusavunma_Seyit_ic_3
Altyapıda Tatra’dan destek alınan araçların başta zırhlı kabin olmak üzere tasarımları ise tamamen Türk mühendisleri tarafından, Anadolu Isuzu Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ağır koşullar altında ve zor coğrafi şartlarda çalışmaya oldukça uygun bir şekilde tasarlanan Seyit serisi araçlar, 8×8’den başlayarak 20×20’ye kadar farklı konfigürasyonlarda ve farklı motor seçenekleriyle üretilebiliyor.

Zırhlı pick-up ve zırhlı midibüs üretimlerini de devam ettiren Anadolu Isuzu, yeni alt markası Anadolu Savunma ile tüm yol şartlarında gidebilen ve Türk mühendisler tarafından geliştirilen kamyon çözümleriyle başta Türk savunma sanayisi olmak üzere, distribütörlerinin bulunduğu tüm yurtdışı pazarlardaki varlığını artırmayı hedefliyor. Anadolu Savunma savunma sanayisinde, her türlü lojistik amaçlı taktik tekerlekli ürün gruplarında yer almayı amaçlıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here