İlk tam elektrikli yarış kamyonunun dünya prömiyeri

0
1658
elektrikli yarış kamyonu
Dünyanın ilk tamamen elektrikli yarış kamyonunun piyasaya sunulması, Goodyear FIA ETRC'nin sürdürülebilirlik dönüşümünde bir başka önemli kilometre taşını işaret ediyor.

Haziran 2022’nin sonunda FIA Dünya Motor Sporları Konseyi, mevcut nesil içten yanmalı motorlu yarış kamyonlarının yanı sıra tamamen elektrikli ve hibrit aktarma organlarına izin veren Goodyear FIA ETRC 2023‘ün teknik düzenlemelerini onayladı.

Bir yıldan biraz daha uzun bir sürenin ardından, dünyanın ilk tamamen elektrikli yarış kamyonu, sezonun en önemli etkinliği olan Nürburgring’deki ADAC Truck Grand Prix’sinin muhteşem ortamında tanıtıldı.

Altı kez Goodyear FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonu olan Jochen Hahn, ekibi ve ortaklarıyla birlikte eTruck’ı hazırlamak için son 9 ay boyunca gece gündüz çalıştı. Jochen Hahn, şunları söyledi: “2022’deki son yarıştan sonra kamyonu sıfırdan tasarlamaya başladık. Gövde tasarlandı, şasiyi ve tabii ki altında yatan teknolojiyi biz inşa ettik.

Dünyanın ilk tamamen elektrikli yarış kamyonunun sunumu, kamyon yarışlarını daha da sürdürülebilir hale getirmek ve serinin karbon ayak izini azaltmak için Goodyear FIA ETRC‘nin sürdürülebilirlik dönüşümündeki bir diğer önemli adım.

Jochen Hahn eTruck
Altı kez Goodyear FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonu olan Jochen Hahn, ekibi ve ortaklarıyla birlikte eTruck’ı hazırlamak için son 9 ay boyunca gece gündüz çalıştı.

ETRA Genel Müdürü Georg Fuchs ise şöyle konuştu: “Öncelikle eTruck projesinde yer alan Jochen’e, tüm ekibine ve ortaklarına bu zorluğun üstesinden başarıyla geldikleri için tebrikler. IVECO, uzun süreli değerli ortaklarımızdan biri ve aynı zamanda bir üretici ve onların sadece taşımacılık endüstrisinde değil, aynı zamanda motor sporlarında da sürdürülebilirlik dönüşümünü yönlendirme konusundaki güçlü kararlılıklarını görmek harika.

FIA ile birlikte ETRA, kamyon yarışlarında alternatif güç aktarma organlarının önünü açmak için birkaç yıldır çalışıyor ve sentetik yakıt, hibrit veya elektrik olsun her teknoloji ve enerji formunun aynı pistte rekabet etmesine izin veriyor. FIA uzmanları, yeni nesil yarış kamyonlarına yeterli ve hızlı bir şekilde güç sağlamak için yarış pistlerinde gerekli enerji tedariğini sağlamaya çalışıyor.

Goodyear FIA ETRC, sektördeki teknik gelişmeleri karşılamak için önder bir yaklaşım izlemeye devam edecek. Georg Fuchs, şöyle devam etti: “Ticari araç endüstrisinin itibarını olumlu bir şekilde şekillendirmek ve kamyonların sürdürülebilir taşımacılık aracı olduğu fikrini insanların zihnine yerleştirmek için eşsiz bir fırsata sahibiz. Yeni gelişmelerin ve teknolojilerin motor sporlarının zorlu koşullarında güvenilir bir şekilde çalıştığını gösterebilirsek, bu, günlük yol kullanımında yeni teknolojileri anlamamıza ve kabul etmemize yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz