Mercedes-Benz Special Trucks savunma yelpazesini genişletiyor

0
286
Zetros 8x8
Mercedes-Benz Special Trucks, dört dingilli ve tüm tekerlerden çekişli (8x8) Zetros arazi kamyonunu 2025'ten itibaren iki farklı sürümle satışa sunacak.

Mercedes-Benz Special Trucks, dört dingilli ve tüm tekerlerden çekişli (8×8) Zetros arazi kamyonunu 2025’ten itibaren iki farklı sürümle satışa sunacak. Böylece Zetros iki dingilliden dört dingilli modele kadar çeşitli konfigürasyonlarda satışa sunulacak. Mercedes-Benz Special Trucks’ın Eurosatory‘de sergileyeceği Zetros 8×8, Kanada Savunma Bakanlığı’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde 1500’den fazla Zetros aracının teslim edilmesini öngören büyük bir siparişinin sonucu. Mercedes-Benz Special Trucks ayrıca Eurosatory’de zırhlı kabinli bir Zetros’u da tanıtacak. Artık zırhlı kabinli bir araç doğrudan Wörth fabrikasından teslim edilebiliyor. Diğer yandan Mercedes-Benz Special Trucks, 4×4’ten 8×8’e kadar yüksek arazi kabiliyetli Zetros‘un tüm ürün yelpazesini zırhlı kabinli ve zırhsız kabinli olarak tek kaynaktan sunabilecek. Eurosatory’de Mercedes-Benz Special Trucks standını ziyaret edenler ayrıca askeri kullanıma yönelik başka araçlar da bulacaklar: asker taşıyıcı olarak düz kasalı ve brandalı bir Unimog U5000, zırhlı çekici olarak çift vinçli bir Arocs 6×6, bir Zetros 4×4 ve zırhlı personel taşıyıcıları (ZPT) için taktik şasi olarak değişken FGA şasi.

Mercedes-Benz Special Trucks Başkanı Franziska Cusumano, konuyla ilgili olarak “Yelpazemizin genişlemesiyle artık müşterilerimize Zetros yüksek arazi kabiliyetli kamyon serisinin tüm ürün yelpazesini sunabiliyoruz. Yeni Zetros 8×8 ile müşteriler, askeri kullanıma yönelik, büyük taşıma kapasitesine sahip, sağlam ve son derece mobil bir lojistik araca sahip oluyor. Gelecekte, zırhlı kabinli Zetros’u tek elden alabilmenin avantajından da yararlanacaklar. Ve bunların hepsi elbette Almanya’da yapıldı.” dedi.

Yeni Zetros 8×8 daha fazla taşıma kapasitesi ve daha geniş üstyapı alanıyla geliyor

Yeni 8×8 araç sürümü, alışılagelmiş yüksek arazi kapasitesiyle birlikte 25 tona kadar önemli ölçüde artırılmış taşıma kapasitesi sunuyor. Aynı zamanda daha uzun araç şasisi sayesinde mevcut üstyapı alanı da artırılıyor. Zetros bu nedenle daha geniş bir yelpazedeki taktik ve lojistik gereksinimler için kullanılabiliyor.

Her durumda, 265 ila 375 kW (360 ila 510 bg) güç ve 2.300 Nm’ye kadar azami tork üreten 12,8 litrelik sıralı altı silindirli OM 460 dizel motora sahip seri, ağır hizmet için tasarlandı. Arazide sürücüler yüksek eğim ve yaklaşma/uzaklaşma açılarından ve sudan geçme yüksekliğinden yararlanırken, devreye sokulabilir boyuna ve enine diferansiyel kilitleri sürüş durumuna bağlı olarak çekişi ve manevra kabiliyetini artırabiliyor. Zetros 8×8 aynı zamanda taşıma performansını önemli ölçüde artırırken tam arazi kabiliyetini de koruyor.

Zetros 4x4
Zetros serisinin bir diğer modeli ise 12,8 litre hacme ve 265 kW (360 bg) güce sahip Mercedes-Benz OM460 Euro III altı silindirli motorla donatılan Zetros 4×4.

Gelecekte iki adet dört dingilli sürüm sunulacak

Yeni Zetros 8×8 iki sürümle satışa sunulacak. İlk sürümde önde iki aks ve arkada iki aks bulunuyor ve iki ön aks yönlendirilebiliyor. İkinci sürümde yönlendirilebilir bir ön aks ve üç arka aks bulunuyor. Üç arka akstan sonuncusu dönüş yarıçapını azaltmak için yönlendirilebiliyor. Her iki sürüm da hem çekici hem de geniş üstyapı alanına sahip kamyon olarak satışa sunulacak.

Gelecekte tüm Zetros araçları zırhlı kabinle de satışa sunulacak

Yeni Zetros 8×8‘in üretiminin başlangıcı, aynı şekilde yeni fabrika çıkışı zırhlı kabin seçeneğinin tanıtılmasının ardından geldi. Özel kabin zırhlaması sayesinde araç içindeki sürücü ve mürettebat balistik yangınlardan veya mayınlardan korunabiliyor. Zırhlı kabin, Zetros 6×6 için zaten mevcut ve 2025’ten itibaren yüksek arazi kabiliyetli Zetros serisinin tüm ürün yelpazesi için proje temelli olarak siparişe açık olacak. Mercedes-Benz Special Trucks böylece ürün yelpazesini genişletiyor ve gelecekte büyük siparişler için bile zırhlı kabinler de dahil olmak üzere araç çözümlerini tek elden sunabilecek. Müşteriler için bu şu anlama geliyor: tek iletişim ortağı, tek üretici, uyumlu bileşenlere sahip eksiksiz bir araç, tek fatura. Mercedes-Benz Special Trucks ayrıca kapsamlı servis ve yedek parça bulunabilirliği de sağlıyor. Mercedes-Benz Special Trucks, özel müşteri taleplerini ve ulusal gereklilikleri gerçekleştirmek için askeri kamyonlar ve askeri şasiler için zırhlı sürücü kabinleri ve zırhlı hücreler üreticileriyle işbirliği yapmaya da devam edecek.

Eurosatory’de askeri kamyonlar sergilenecek

Avrupa’nın önde gelen Güvenlik ve Savunma Fuarı, 17-21 Haziran 2024 tarihleri ​​arasında Paris’te gerçekleşecek. Mercedes-Benz Special Trucks, Eurosatory‘de altı araç sergileyecek.

Arocs 6x6
Eurosatory’de Mercedes-Benz Special Trucks, Zetros modelleriyle aynı motora sahip bir Arocs 6×6 sergileyecek

Büyük Kanada siparişinden konteynerli Zetros 8×8

Yeni Zetros 8×8, 11,15 metre uzunluğa, 2,60 metre genişliğe ve 3,70 metre yüksekliğe sahip. Araç, gücünü 12,8 litre hacimli Euro V OM 460 altı silindirli sıralı motordan alıyor. Dizel motor 376 kW (510 bg) güç sağlıyor. Allison 4500 SP otomatik şanzıman, yüksek sürüş dinamiği sağlıyor. Kum ve çamurda sürüş sırasında lastik basıncı, lastik basıncı düzenleme sistemi kullanılarak hareket halindeyken ayarlanabiliyor. Su geçişleri ve yüksek arazi hareketliliği için Zetros, özel bir özellik olarak 1,50 metrelik su geçme kabiliyetiyle birlikte geliyor. Konteynerlerin hızlı yüklenmesi ve boşaltılması için bir kanca kaldırma sistemi bulunuyor.

Zırhlı kabinli ve kendinden sızdırmaz tanker üstyapılı Zetros 6×6

Mercedes-Benz Special Trucks’ın zırhlı kabinli bir Zetros’u da Eurosatory’de sergilenecek. Sergide, WEW Westerwälder Eisenwerk GmbH ile işbirliği içinde üretilen ve kendinden sızdırmaz Lindner & Fischer firmasına ait bir tanker yer alıyor. Bu, sıvının dışarı sızması durumunda kaplamayla reaksiyona gireceği ve genellikle hasarlı alanı yeniden kapatacağı anlamına geliyor. Tanker gövdesi, döner kilitli bağlantı elemanlarına sahip değiştirilebilir bir çerçeve kullanılarak yerine sabitlenebiliyor ve bu nedenle sadece birkaç dakika içinde takılıp çıkarılabiliyor.

Unimog U 5000
Eurosatory’de sergilenen Unimog U 5000, 163 kW (222 bg) gücündeki Euro 3 OM 924 motorla donatılıyor.

Düz kasalı/ brandalı Zetros 4×4

Zetros serisinin bir diğer modeli ise 12,8 litre hacme ve 265 kW (360 bg) güce sahip Mercedes-Benz OM460 Euro III altı silindirli motorla donatılan Zetros 4×4. Sergilenen araç, personel ve malzeme taşımak için burulma oranı düşük bir düz kasaya ve brandaya sahip.

Çift vinçli Arocs 6×6 çekici

Ağır hizmet tahrik bileşenleri ve sağlam şasi ve süspansiyon tasarımıyla Mercedes-Benz Arocs, zorlu iklim ve çevre koşullarında bile arazi operasyonları için uygun bir araç. Eurosatory’de Mercedes-Benz Special Trucks, Zetros modelleriyle aynı motora sahip bir Arocs 6×6 sergileyecek: Güçlü OM460, 310 kW (421 bg) güç üretiyor. Çift lastikleri ve çift vinci olan çekici, örneğin zırhlı çekici ünitesi olarak ağır arazi taşımacılığına uygun. Çift halatlı vinç, hasarlı araçları kurtarmak ve bunları alçak treylere yüklemek ve boşaltmak için kullanılabiliyor.

MB FGA şasi
“Zırhlı üstyapılara yönelik şasi”, 9,5 ila 14,8 ton azami yüklü ağırlığa sahip zırhlı hücrelere sahip zırhlı taktik askeri tekerlekli araçların (ZPT) temelini oluşturuyor.

Düz kasalı/ brandalı Unimog U 5000

Mercedes-Benz Special Trucks bir Unimog da sergiliyor. Bu evrensel motorlu araç, neredeyse 75 yıldır ülkelerin silahlı kuvvetlerinin araç filolarının bir parçası olageldi. Sergilenen Unimog U 5000, 163 kW (222 bg) gücündeki Euro 3 OM 924 motorla donatılıyor. Asker taşıyıcı olarak bükülmeyen düz kasa EMPL Fahrzeugwerk GmbH’den geliyor.

FGA şasisi

Zırhlı üstyapılara yönelik şasi”, 9,5 ila 14,8 ton azami yüklü ağırlığa sahip zırhlı hücrelere sahip zırhlı taktik askeri tekerlekli araçların (ZPT) temelini oluşturuyor. Çok sayıda uluslararası askeri özel araç üreticisi, ürünlerini Unimog’dan türetilen bu şasi üzerine inşa ediyor. Şasinin yüksek arazi kabiliyeti ve sağlamlığından, kapsamlı servis ve yedek parça tedariğinden ve Mercedes-Benz Special Trucks mühendislerinin sağladığı destek ve tavsiyelerden yararlanıyorlar.

14.8 özel şasinin aktarma organları, altı oranlı Allison 3500 otomatik şanzımanla eşleştirilen 240 kW (336 bg) güce sahip Euro III altı silindirli OM 926 LA dizel motorla donatılıyor. Şasi, çok çeşitli üstyapılara uygun mekanik, elektrik, hidrolik ve havalı arayüzlere sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz