Volvo Trucks ve Boliden, madencilik için yer altı elektrikli kamyonların kullanılması konusunda işbirliği yapıyor

0
1585
volvotrucks-boliden
Boliden ve Volvo Trucks arasındaki yeni işbirliği anlaşması, iki ağır, elektrikli Volvo kamyonun İsveç'in kuzeyindeki Skellefteå dışında, Boliden'in Kankberg madeninde kullanılacağı anlamına geliyor.
Renault Trucks

Volvo Trucks ve madencilik şirketi Boliden şimdi yer altı ortamlarında elektrikli kamyon taşımacılığını uygulamak için güçlerini birleştiriyor.

İsveçli madencilik grubu Boliden, 2023’ten itibaren ağır yeraltı taşımacılığı için akü elektrikli kamyonları dünyada ilk kullanan şirketlerden biri oluyor. Madencilik ortamlarında elektrikli kamyonlar, egzoz yayımı olmaması, daha güvenli bir iş yeri ve daha sessiz çalışma koşulları dahil olmak üzere birçok büyük avantaj sağlayabiliyor.

Madencilik endüstrisi bugün hızlı bir değişim döneminden geçiyor ve birçok oyuncu, daha düşük iklim ayak izi ile metaller sağlamak için daha sürdürülebilir üretim yöntemlerine geçiyor. Tıpkı diğer birçok madende olduğu gibi, Boliden‘in madenlerinden çıkan karbondioksit yayımlarının büyük bir kısmından dizel araçlardan çıkan egzoz gazları sorumlu. Şirket, CO2 yayımlarını 2030 yılına kadar yüzde 40 oranında azaltmayı taahhüt ediyor ve Boliden’in iklim hedeflerine ulaşması için taşımacılığın elektriklendirilmesi kritik bir rol oynayacak.

Boliden ve Volvo Trucks arasındaki yeni işbirliği anlaşması, iki ağır, elektrikli Volvo kamyonun İsveç’in kuzeyindeki Skellefteå dışında, Boliden’in Kankberg madeninde kullanılacağı anlamına geliyor. Eğer madendeki tüm kamyonlar elektrikli olsaydı, madenden çıkan CO2 yayımları yüzde 25’ten fazla azaltılabilecekti.

Volvo Trucks Proje Müdürü Jessica Lindholm, konuyla ilgili olarak “Bu, çok zorlu taleplerin olduğu bir ortamda heyecan verici bir işbirliği; dik yokuşlar, ağır yükler ve araçları yıpratan nemli hava. Boliden ile işbirliği, elektrikli kamyonların yeraltında sürüldüğünde performansı hakkında bize değerli bilgiler verecek ve aktarma organları ile akülerin nasıl etkilendiğine ilişkin sorulara yanıtlar sağlayacak. Maden taşımacılığı için azaltılmış karbondioksit yayımları, dolaylı olarak kendi CO2 yayımlarımızı da azaltacağımız anlamına geliyor, çünkü kamyonlarımızda madencilik endüstrisinin hammaddeleri kullanılıyor.” dedi.

Kankberg madenine hizmet verecek ilk kamyon olan Volvo FH Electric, kaya cıvatalarını ve diğer donanımları madene taşımak için kullanılacak ve 2023’te hizmete girecek. İlk kamyonla elde edilen deneyime dayanarak, daha sonra başka bir Volvo FH Electric işletmeye alınacak ve kaya ve cevherin yer altında taşınması için kullanılacak.

Boliden Proje Müdürü Dennis Forslund ise yorumu yaptı: “Volvo ile işbirliğini, elektrik teknolojisini ileriye taşımak ve aynı zamanda operasyonlarımızı fosilsiz yer altı taşımacılığına geçiş için nasıl uyarlayacağımızı öğrenmek için harika bir fırsat olarak görüyoruz. Kamyonların en büyük yararı, hem yayımlar hem de çalışanlarımız için çalışma ortamı açısından daha sürdürülebilir bir madene katkıda bulunacak olmaları. Ayrıca, elektrikli tahrik dizel motora göre daha enerji verimli olduğundan ve yokuş aşağı inişlerde motor freni sırasında geri kazanılan elektriği yakalamak mümkün olduğundan madende tüketilen toplam enerji miktarı daha düşük olacak.

Volvo Trucks, seri üretimdeki altı elektrikli kamyon modeliyle sektörün en geniş elektrikli kamyon yelpazesini sunuyor ve Avrupa ve ABD’de ağır elektrikli kamyonlarda pazar önderi konumunda bulunuyor. Şirketin elektrikli kamyonları, kentiçi dağıtım ve atık bertarafından bölgesel taşımacılık ve inşaat taşımacılığına kadar pek çok farklı taşıma ihtiyacını karşılayabiliyor. Volvo’nun hedefi, 2030’da satacağı yeni kamyonlarının yüzde 50’sinin elektrikli olması.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here