İlk DAF CF askeri kamyonlar Belçika Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi

0
1355
DAF-CF-Military-trucks-8x8-vehicles-for-Belgian-Army-handover
Belçika Ordusu, ilki DAF Başkanı Harald Seidel (solda) tarafından Tümgeneral Thierry Esser ve Korgeneral Frédéric Goetynck'e teslim edilen 879 DAF CF askeri kamyonu teslim alacak.
Renault Trucks
Volvo Trucks
Ford Trucks

DAF Trucks, toplam 879 kamyonun ilk askeri aracını Belçika Silahlı Kuvvetleri‘ne teslim etti. Tümgeneral Thierry Esser ve Korgeneral Frédéric Goetynck, anahtarları DAF Trucks Başkanı Harald Seidel‘den aldı. Teslimat, DAF’ın Belçika Westerlo’daki aks ve kabin fabrikasında gerçekleştirildi.

Belçika Silahlı Kuvvetleri’nden alınan sipariş, genel nakliye amaçlı 4×4 aktarma organlarına sahip 636 adet 2 dingilli kamyon ve özel uygulamalar (damper, konteyner taşımacılığı ve vinçlerin gerekli olduğu görevler) için 8×8 aktarma organlarına sahip 243 adet 4 dingilli kamyondan oluşuyor.

Araçların yüzde kırkı, askeri operasyonlar sırasında personele yüksek düzeyde koruma sağlayan zırhlı kabinlerle donatılıyor.

İlk 150 ağır aracın Belçika Ordusu (Motorlu Tugay ve Özel Harekat Alayı) ve Belçika Silahlı Kuvvetleri’nin Tıbbi Birimi’ne teslimi için hazırlıklar sürüyor.

Yüksek arazi performansı

DAF, CF askeri kamyonlar konusunda Çek araç üreticisi TATRA TRUCKS ile yakın işbirliği içinde çalışıyor. Bu kamyonlar, tüm tekerlerden çekişli aktarma organları ve bağımsız süspansiyon ile merkezi, yük taşıyan bir boruya sahip benzersiz bir şasi tasarımına sahip. Bağımsız süspansiyon, benzersiz TATRA şasisi ve Merkezi Lastik Şişirme Sistemi, en zorlu arazide bile yüksek arazi performansı ve son derece konforlu sürüş sağlıyor.

Kamyonlar, sırasıyla 300 kW/410 bg ve 340 kW/460 bg güce sahip 10,8 litre PACCAR MX-11 (4×4) veya 12,9 litre PACCAR MX-13 (8×8) motorla donatılıyor. Azaltılmış yükseklik, CF askeri kamyonun bir başka önemli özelliği. 20 fitlik deniz konteynırlarını taşırken bile toplam araç yüksekliği asla dört metreyi geçmiyor.

DAF-CF-Military-trucks-8x8-vehicles-for-Belgian-Army-03
DAF, CF askeri kamyonlar konusunda Çek araç üreticisi TATRA TRUCKS ile yakın işbirliği içinde çalışıyor. Bu kamyonlar, tüm tekerlerden çekişli aktarma organları ve bağımsız süspansiyon ile merkezi, yük taşıyan bir boruya sahip benzersiz bir şasi tasarımına sahip.

Belçika’da üretilmiş kabinler

CF askeri kamyonlar için zırhsız kabinler baştan sona DAF‘ın Westerlo’daki fabrikasında üretiliyor. TATRA DEFENCE VEHICLES tarafından tedarik edilen son teknoloji korumalı kabinlerin iç döşemeleri de Westerlo’da üretiliyor. Kumandalar her iki kabin tipinde de aynı ve sürücülerin bir araç tipinden diğerine kolayca geçiş yapmasına olanak tanıyor.

Dünya çapında bakım

DAF, CF askeri kamyonların bakımını sağlamak için Belçika Silahlı Kuvvetleri ile yakın işbirliği içinde çalışacak. Belçika DAF bayi ağı, Houthalen ve Grâce-Hollogne’daki belirlenmiş destek merkezleriyle çok önemli bir rol oynayacak. Belçika sınırları dışındaki bakıma gelince, dünya çapında 1.100’den fazla konuma sahip DAF bayi ağı ve DAF International Truck Service destek ekibi destek verecek. DAF bayi organizasyonu, yüksek parça bulunurluğu için PACCAR Parts‘ın desteğine güveniyor.

İleriye doğru büyük bir adım

Savunma Bakanı Ludivine Dedonder şu açıklamayı yaptı: “Askeri operasyonların başarısı için iyi gelişmiş lojistik ve nakliye yetenekleri şart. Bu yeni nakliye araçlarının kullanıma girmesi Silahlı Kuvvetler için ileriye doğru atılmış bir başka büyük adım.

Her türlü operasyona uygun olan bu yeni araçlar, güvenliğimiz için her gün hayatlarını riske atan askeri personelimiz için de tam anlamıyla hayati öneme sahip. Bu araçların en az yüzde 40’ı zırhlı ve hareket halindeyken personelimiz için hayati koruma sağlıyor. Gerekirse personelimizin güvenliğini sağlamak için diğer araçlara da aynı tip zırh giydirilebilir.

Üretimin büyük bir bölümünün de Belçika’da gerçekleştirilecek olmasından elbette çok memnunum. Belçikalı şirketlerle stratejik özerkliğimiz ve askeri personelimizin güvenliği için çalışarak aslında sadece Silahlı Kuvvetlerimizi değil, tüm ülkeyi güçlendiriyoruz.

DAF-CF-Military-trucks-8x8-vehicles-for-Belgian-Army-02
Araçların yüzde kırkı, askeri operasyonlar sırasında personele yüksek düzeyde koruma sağlayan zırhlı kabinlerle donatılıyor.

Ekipmanınıza güvenin

DAF Trucks Başkanı Harald Seidel ise konuyla ilgili olarak “Bir ordu, en talepkar ve en zorlu koşullar altında teçhizatına güvenebilmelidir. Bu nedenle, Belçika Ordusu’nun CF askeri kamyonlarımızın güvenilirliğini ve rakipsiz niteliklerini seçmesinden son derece gurur duyuyoruz. Araçlarımızın çok yönlülüğü, DAF’ın tüm askeri amaçlar için de mükemmel nakliye çözümleri sunduğunu gösteriyor.” dedi.

DGMR (Malzeme Kaynakları Genel Müdürlüğü) Genel Müdürü Korgeneral Frédéric Goetynck de şunları söyledi: “Güvenilir ekipman ve personelimizin güvenliği son derece önemli. 30 yıllık zırhsız kamyonlarımızı, kendi kategorisinde güçlü arazi kabiliyetine sahip araçlarla görevlerde personelin güvenliğini sağlamak için, zırhlı araçlarla değiştirmemiz gerekiyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here