Goodyear FIA ETRC, Sürdürülebilir Şampiyonalar Endeksi’nde sırasını yükseltti

0
630
Goodyear FIA ETRC
Goodyear FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası (ETRC), en son Sürdürülebilir Şampiyonalar Endeksi (SChI) sıralamasında 13'üncü sıraya yerleşti.
Renault Trucks

Goodyear FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası (ETRC), en son Sürdürülebilir Şampiyonalar Endeksi (SChI) sıralamasında 13’üncü sıraya yerleşerek sürdürülebilir motorsporlarında etki yaratmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl şampiyona kayda değer bir başarı kazanmış ve dünya çapında tanınan 105 motorsporları şampiyonası arasında 16’ncı sırayı almıştı.

Sürdürülebilir Şampiyonalar Endeksi (SChI); ABB FIA Formula E, FIA Formula One ve MotoGP gibi motorsporları şampiyonalarının sürdürülebilirlik performansını değerlendiriyor ve sıralıyor. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve ESG çerçevesine göre iki ve dört tekerlekli motorsporlarındaki sürdürülebilirlik uygulamalarını ölçen ve raporlayan tek küresel performans Endeksi olarak dikkat çekiyor.

Goodyear FIA ETRC‘nin 13’üncü sıraya yükselişi, kamyon yarışlarının heyecan verici ve benzersiz karakterini korurken çevre dostu uygulamaları benimseyip teşvik ederek taşımacılık sektöründe olumlu değişim yaratma kararlılığını yansıtıyor.

ETRA Genel Müdürü Georg Fuchs, konuyla ilgili olarak “Goodyear FIA ETRC’nin Sürdürülebilir Şampiyonalar Endeksi’nde 13’üncü sıraya yükseldiğini görmekten büyük gurur duyuyoruz. Bu takdir, kamyon yarışlarında sürdürülebilir uygulamalara öncülük etme konusundaki süregelen kararlılığımızı yansıtıyor ve çevre üzerinde olumlu bir etki yaratmaya ve ağır yük taşıtı endüstrisinde alternatif teknolojilerin kabulünü ileriye taşımaya yönelik kolektif çabalarımızın bir kanıtı.” dedi.

Goodyear FIA ETRC
Sürdürülebilir Şampiyonalar Endeksi (SChI); ABB FIA Formula E, FIA Formula One ve MotoGP gibi motorsporları şampiyonalarının sürdürülebilirlik performansını değerlendiriyor ve sıralıyor.

Şampiyonanın sürdürülebilirlik girişimleri bu başarıda etkili oldu. 2021 yılında, 2038 yılına kadar karbon nötrlüğü sağlamaya yönelik plan ve eylemlerin ana hatlarını çizen bir sürdürülebilirlik yol haritası açıklandı. Goodyear FIA ETRC, yüzde 100 sürdürülebilir yakıt ve biyo-LNG’ye geçiş yapan ilk motorsporları serisi oldu. Buna ek olarak, isim ortağı Goodyear ile yarış lastikleri geri dönüştürülüyor, böylece doğal kaynak kullanımı, atık ve enerji tüketimi azaltılıyor.

2019’dan bu yana #onetruckfamily kampanyası, Avrupa genelinde kamyon şoförü sıkıntısının sosyo-ekonomik sorununu ele alıyor. Ayrıca, yerel Etkinlik Organizatörleri ve Uluslararası Yılın Kamyonu (ITOY) ile işbirliği içinde düzenlenen İnovasyon Kampı, üreticilere ETRC etkinliklerinde sürdürülebilir gelişmeleri ve alternatif güç aktarma organlarını sergilemeleri için bir platform sağladı.

Goodyear FIA ETRC‘de mevcut nesil içten yanmalı motorlu yarış kamyonlarının yanı sıra tamamen elektrikli ve hibrit güç aktarma organlarına da izin veren teknik düzenlemelerdeki değişikliğin ardından, 2023’te Team Hahn Racing tarafından üretilen ilk tamamen elektrikli Iveco yarış kamyonunun dünya prömiyeri yapıldı.

Sürdürülebilir Şampiyonalar Endeksi; şampiyonaları, sertifikalar, çevresel kriterler, sosyal kriterler, katılım ve ortaklıklar ve sürdürülebilirlik yaklaşımı dahil olmak üzere sürdürülebilirliğin altı temel boyutuna göre değerlendiriyor. Enovation Consulting tarafından Profesör Paolo Taticchi ile işbirliği içinde geliştirilen endeks, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve ESG çerçevesiyle uyumlu küresel bir performans sistemi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz