Iveco Group, Foggia’daki yeni fabrikasını açtı ve İtalya’da otobüs üretmeye başladı

0
1561
Inaugurazione-IVECO-BUS-Foggia-da-sin-Gerrit-Marx-Adolfo-Urso-Domenico-Nucera-Michele-Emiliano
Fabrikanın açılış kurdelesi Iveco Group CEO'su Gerrit Marx, İtalya Ticaret ve Made in İtaly Bakanı Adolfo Urso, Iveco Group Otobüs İş Birimi Başkanı Domenico Nucera ve Puglia Bölgesi Başkanı Michele Emiliano (soldan sağa) tarafından kesildi.
Renault Trucks

Iveco Group N.V.‘nin (MI: IVG) kentiçi, kentlerarası ve turizm otobüsü markası IVECO BUS; kamu yetkilileri, sendika temsilcileri, müşteriler, tedarikçiler ve ortakların katılımıyla sıfır ve düşük yayımlı otobüslerin üretimine adanmış yeni Foggia fabrikasının açılışını yaptı.

Etkinliğe İtalya Ticaret ve Made in İtaly Bakanı Adolfo Urso ve Puglia Bölgesi Başkanı Michele Emiliano katıldı. Çevre ve Enerji Güvenliği Bakanı Gilberto Pichetto Fratin ise bir video mesajı gönderdi.

Sanayi planına göre yeni tesis, en ileri Endüstri 4.0 teknolojileri ile donatılmış çalışma hatlarında son derece uzmanlaşmış 100 kişiyi istihdam edecek. Tesisin üretim hacmi yılda 1.000 araç olacak: sıfır yayımlı tahrikli (akü elektrik ve hidrojen elektrik) ve düşük yayımlı tahrikli (metan/biyometan, geleneksel yakıtlar ve biyoyakıtlar).

Tesis sıfır net CO2 yayımı salıyor. Enerjisinin yüzde 100’ü, yılda 640 MWh üreten 1.000’den fazla fotovoltaik panel de dahil olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan geliyor. Tüm proje; yüksek performanslı inşaat malzemeleri, Akıllı LED aydınlatma ve yağmur suyunun yeniden kullanımı ile enerji tüketimini azaltmaya ve geri dönüşüme odaklanıyor.

Iveco Group, endüstriyel motorların üretimine yönelik FPT Industrial tesisi ve 1.600 çalışanı ile Foggia’da zaten bulunuyor ve bu da burayı Puglia’daki en büyük endüstriyel kuruluş yapıyor. Kısmen Ulusal İyileşme ve Dayanıklılık Planı’ndan (PNRR), gelen fonlarla dengelenecek olan yaklaşık 40 milyon Euro’luk yeni fabrika yatırımı stratejik ve PNRR’nin iki sütununu uygulamaya koyuyor: “Yeşil devrim ve ekolojik geçiş” ve “Sürdürülebilir hareketlilik için altyapı“.

Yeni fabrikanın açılışı, ilk taşın koyulmasından sadece sekiz ay sonra ve IVECO BUS‘un İtalya’da otobüs üretmeye geri dönme niyetini açıklamasından bir yıldan kısa bir süre sonra gerçekleşti. Bu “İtalyan Otobüs Tedarik Zincirinin Sürdürülebilir İyileştirilmesi” projesi aracılığıyla IVECO BUS, İtalya’da toplu taşıma için enerji ve ekolojik geçiş sürecine katkıda bulunuyor ve ülke için yeni teknolojilerin edinilmesini sağlıyor. Proje, Foggia’ya ek olarak diğer Iveco Grubu tesislerini ve İtalyan tedarikçilerini de kapsıyor: Sıfır yayımlı tahrikler ve akü üretimi ile ilgili Araştırma ve Geliştirme faaliyeti, Grubun güç aktarma teknolojisi markası olan FPT Industrial‘ın Torino tesisinde yürütülüyor ve yeni Foggia fabrikasında gerçekleşecek otobüs üretiminin tamamlanmasında ise İtalyan tedarik zinciri tarafından sağlanan (koltuklardan bilgi teknolojisi sistemlerine kadar) parçalar kullanılacak.

Iveco Group CEO’su Gerrit Marx, konuyla ilgili olarak “Foggia’daki yeni IVECO BUS fabrikası, Foggia’daki tarihi motor fabrikamız gibi mükemmellik merkezlerinde İtalya’daki varlığımızı sürdürme ve güçlendirme stratejimizle tamamen uyumlu olan Iveco Group için önemli bir yatırımı temsil ediyor. Bu nedenle, bugün otobüs üretimimizin İtalya’ya dönüşünü somut olarak kutlamaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bu sayede İtalyan toplu taşıma sektörüne teknolojik olarak en gelişmiş ve çevresel olarak sürdürülebilir araçlarımızı sunacağız.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz