Renault Grubu, hafif ticari taşıt yelpazesine hidrojeni ekledi

0
1884
renault-HYDROGEN_Light_Commercial_Vehicles
Renault Grubu, hafif ticari taşıtlardaki deneyimi ve Avrupa’da elektrikli hafif ticari taşıtlardaki öncülüğü ve önderliğiyle 2019 sonunda Renault KANGOO Z.E. Hydrogen’i ve 2020’de de Renault MASTER Z.E. Hydrogen’i yelpazesine ekliyor.

Renault, hidrojen ile elektrikli hafif ticari taşıtlarının kullanımını uzatıyor. Renault Grubu’nun 2014’ten beri denenen hidrojen teknolojisi Michelin Grubu’nun bir alt kuruluşu olan Symbio ortaklığıyla geliştirildi. Araçlar, Renault MASTER Z.E. Hydrogen ve Renault KANGOO Z.E. Hydrogen’in menzilini 350 km’den fazla artırmak için 10 kW elektrik ve termal güç sağlayan yakıt hücresi menzil uzatıcı ile donatılıyor. Hidrojenin bir başka avantajı dolumun sadece 5 ila 10 dakika sürmesi. Hidrojen, profesyonellerin elektrikli araçlar tarafından karşılanamayan özellikle uzun mesafeli seyahat ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

HYDROGEN_Light_Commercial_Vehicles
Renault MASTER Z.E. Hydrogen ve Renault KANGOO Z.E. Hydrogen

Renault-Nissan İttifakı Başkan Yardımcısı, Hafif Ticari Araçlar Küresel Başkanı Denis Le Vot, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: Renault Grubu, Renault MASTER Z.E. Hydrogen ve Renault KANGOO Z.E. Hydrogen’in tanıtımıyla elektrikli hafif ticari taşıtlar yelpazesini tamamladı. Bu araçla, rekor dolum süresi ile profesyonellerin uzun mesafeli seyahatlerinde ihtiyaç duydukları menzil sağlanıyor. Ve faydalar bununla bitmiyor Renault MASTER Z.E. Hydrogen ve Renault KANGOO Z.E. Hydrogen, elektrikli sürüşün tüm konforunu sunarken çevreye saygılı karbonsuz enerji ile sürülüyor.

H2_HYDROGEN_Light_Commercial_Vehicles
Hidrojen, bazı kullanımlarda menzil önündeki engeli kaldırarak profesyonellerin kent merkezlerine ulaşmaları için yeni bir çözüm sunuyor ve Renault’nun elektrik ve hibrit stratejisini tamamlayıcı bir çözüm olarak geliyor.

2020’nin ilk yarısında sunulması beklenen Renault MASTER Z.E. Hydrogen, menzili 120 km’den 350 km’ye yaklaşık üç kat artıracak ve van (iki sürüm) ve şasi kabin (iki sürüm) olarak alınabilecek. Araç gövdesinin altına yerleştirilen iki hidrojen tankıyla donatılan araç sadece 200 kg’lik ek bir ağırlık ile 10.8’den 20 metrekübe kadar yükleme hacmi sunuyor.

Renault-Z-E-HYDROGEN_Light_Commercial_Vehicles
Hidrojen yakıt hücresi, sadece 5’ten 10 dk’ye kadar dolum süresiyle yüzde 100 elektrikli araçlardan 3 kat daha fazla menzil için ek enerji sağlıyor.

2019’un sonundan itibaren Renault KANGOO Z.E. Hydrogen, 370 km‘lik bir kullanım menzili (230 km WLTP Kangoo Z.E. ile) sağlayacak. Sadece 110 kg’lik ek ağırlıkla 3.9 metreküplük yükleme hacmi sunulacak.

renault-HYDROGEN
Renault MASTER Z.E. Hydrogen ve Renault KANGOO Z.E. Hydrogen, elektrikli sürüşün tüm konforunu sunarken çevreye saygılı karbonsuz enerji ile sürülüyor.

Bu hidrojen elektrik araçlar, elektrik motoruna elektrik gücü vermek için tanklardan gelen hidrojeni havadan gelen oksijen ile bir araya getiren yakıt hücresi ile çalışıyor. Bu araçlar kentsel hareketliliğin yeni çevresel zorluklarıyla başa çıkabiliyor. Bunlara ek olarak artırılmış menzil, hızlı hidrojen dolumu (5’ten 10 dakikaya kadar) ve kolay bakım sunuyor. Bu avantajlar, hidrojen elektrik hafif ticari taşıtları profesyonellerin, büyük kentsel alanlardan kent çevrelerine kadar olan taşımacılık ve lojistik, kentsel dağıtım ve teknik hizmetler, belediye ve yerel yönetim hizmetleri, hızlı ve özel posta gibi ihtiyaçları ve kullanımları için ideal hale getiriyor.

Renault-KANGOO-ZE-Hydrogen
370 km‘lik bir kullanım menzili sağlayan Renault KANGOO Z.E. Hydrogen, sadece 110 kg’lik ek ağırlıkla 3.9 metreküplük yükleme hacmi sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here