Volvo Trucks, 2021’de Avrupa’da tam bir elektrikli kamyon yelpazesi sunacak

0
635
volvotrucks-electricrange
Volvo Trucks Avrupa elektrikli kamyon yelpazesi

Gelecek yıl Avrupa’daki taşımacılar Volvo’nun ağır hizmet kamyonlarının tamamen elektrikli sürümlerini sipariş edebilecekler. Bu, Volvo Trucks’ın  2021’de Avrupa’da elektrik tahrikli tam bir ağır hizmet yelpazesi sunacağı anlamına geliyor. Volvo Trucks‘ın elektriklendirmeye olan büyük güdüsü fosilsiz taşımacılığa giden yolda atılan büyük bir adımı temsil ediyor.

Volvo Trucks, şu anda Avrupa’da bölgesel dağıtım ve kentiçi inşaat operasyonlarında kullanılacak elektrikli ağır hizmet Volvo FH, Volvo FM ve Volvo FMX kamyonların testlerini yürütüyor. Bu kamyonlar, 44 tona kadar toplam yüklü katar ağırlığına sahip olacaklar. Akü konfigürasyonuna bağlı olarak menzil 300 km’ye kadar çıkıyor. Satışlar gelecek yıl ve yüksek hacimli üretim 2022 yılında başlayacak. Bu da 2021’den itibaren Volvo Trucks’ın dağıtım, atık toplama, bölgesel taşımacılık ve kentiçi inşaat operasyonları için Avrupa’da tam bir akü elektrikli kamyon yelpazesi sunacağı anlamına geliyor.

volvotrucks-rogeralm
Volvo Trucks Başkanı Roger Alm

Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, konuyla ilgili olarak “Elektrikli ağır hizmet kamyonlarının sayısını hızla artırarak müşterilerimizin ve taşımacılık satın alıcılarının iddialı sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak istiyoruz. Sektörümüzü sürdürülebilir bir geleceğe doğru yönlendirmeye kararlıyız.” dedi.

Volvo Trucks; Volvo FL Electric ve Volvo FE Electric’i 2019 yılında üretmeye başladı. Bunlar esas olarak Avrupa’da kentiçi dağıtım ve atık toplama operasyonlarını hedefleyen elektrikli kamyonlar. Kuzey Amerika’da bir bölgesel dağıtım kamyonu olan Volvo VNR Electric’in satışları 3 Aralık 2020’de başlayacak.

volvotrucks-flelectric
Volvo FL Electric

Fosilsiz şeçeneklere kademeli geçiş

Bu on yılda zorlu ve ağır uzun yol operasyonları için elektrikli araçlar kullanılmaya başlanacak. Bunlar akü elektrikli ve daha uzun menzil için yakıt hücreli elektrikli kamyonlar olacak. Volvo Trucks, bu on yılın ikinci yarısında hidrojen yakıt hücresiyle güçlendirilen elektrikli kamyonlar satmaya başlayacak. Volvo Trucks’ın hedefi 2040 yılı itibariyle tüm ürün yelpazesinin fosilsiz olması.

Roger Alm, şunları söyledi: “Taşımacılığın iklime olan etkisini azaltmak için fosil yakıtlardan elektrik gibi seçeneklere hızlı bir geçiş yapmamız gerekiyor. Ancak bu geçişi gerçekleştirme koşulları ve dolayısıyla geçişin hızı, finansal teşvikler, dolum altyapısına erişim ve nakliye operasyonlarının türü gibi birçok değişkene bağlı olarak farklı nakliyeciler ve pazarlar arasında önemli ölçüde değişiklik gösteriyor.

Bu nedenle çoğu taşımacılık firması kademeli olarak elektrikli operasyona geçecek. Uygulamada birçoğu geçiş sürecinde farklı yakıtlarla güçlendirilen karışık bir filoya sahip olacak.

volvotrucks-electromobility
Volvo Trucks, 2021’den itibaren dağıtım, atık toplama, bölgesel taşımacılık ve kentiçi inşaat operasyonları için Avrupa’da tam bir akü elektrikli kamyon yelpazesi sunacak.

Roger Alm, şöyle devam etti: “Şasilerimiz kullanılan aktarma organlarından bağımsız olarak tasarlandı. Müşterilerimiz aynı modelden birçok Volvo kamyon seçebilirler. Bunların bazıları elektrikli ve bazıları gazlı veya dizel olabilir. Sürücü ortamı, güvenilirlik ve güvenlik gibi ürün özellikleri bağlamında tüm araçlarımız aynı yüksek standartları karşılıyor. Sürücüler araçlarına alışkın olmalı ve kullanılan yakıttan bağımsız olarak onları güvenli ve verimli bir şekilde kullanabilmeliler.

Volvo Trucks açısından daha sürdürülebilir taşımacılığa geçiş, büyük ölçüde taşımacılık operatörleri için geçişi mümkün olduğunca sorunsuz hale getirmekle ilgili. Böylece kendilerini ayarlamaya başlayabilirler. Sunulan çözümler fosilsiz olmalı ve taşımacıların gerekli verimlilik ve üretkenlik seviyesine ulaşmalarını sağlamalı.

Roger Alm, sözlerini şöyle tamamladı: “Ana görevimiz elektrikli araçlara geçişi kolaylaştırmak. Bunu; rota planlamayı, doğru özelliklerde araçları, dolum donanımlarını, finansı ve hizmetleri içeren bütünsel çözümler sunarak yapıyoruz. Bizim ve küresel bayi ağımızın ve servis atölyelerimizin müşterilerimize sağladığı uzun vadeli güvenlik her zamankinden daha önemli olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here