FPT Industrial, IVECO ve Snam, biyohareketlilik ve hidrojen kullanarak taşımacılığı karbonsuzlaştıracak

0
495
veicolo-commerciale-pesante-IVECO-S-WAY-NP-(Natural-Power)
IVECO S-WAY NP Natural Power

CNH Industrial N.V.’nin aktarma organları tasarlayan ve üreten markası FPT Industrial ve ticari taşıtlar tasarlayan ve üreten markası IVECO, dünyanın önde gelen enerji altyapı operatörlerinden biri olan Snam ile birlikte biyohareketlilik (biyogaz ve doğal gaz) ve hidrojen geliştirerek hem İtalya’da hem de uluslararası alanda taşımacılık sektörünün karbonsuzlaştırılmasına katkı sağlayacak teknololojik ve ticari işbirliği için bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Mutabakat ilk olarak, doğal gaz (biyoCNG ve biyoLNG) ve hidrojen ile hareketliliğin merkezi rolünü geliştirmek için üç ortak arasında motorlardan (FPT Industrial ile) ve ticari taşıtlardan (IVECO) dağıtım altyapısı ve hizmetlerine (Snam, Snam4Mobility aracılığıyla) kadar tüm tedarik zinciri boyunca etkin bir işbirliği gerektiriyor. Bu, otobüsler kadar hafif ve ağır ticari taştılar için uçtan-uca çözümler sunmayı amaçlayan yenilikçi iş modellerini içerecek.

Amaç, araçların ve dağıtım altyapısının ortak bir şekilde geliştirilmesine yönelik ortak bir strateji ile alternatif tahrikli araçların daha fazla kullanılmasını sağlamak için bütünleşik sürdürülebilir hareketlilik geliştirmek. Bu yolla, işbirliği, filolar ve profesyonel müşteriler için yenilikçi yakıt ikmal çözümleri, teknolojileri ve altyapısı ile planlamak ve denemek amacıyla tasarlanmış çalışmaları derlemeye de odaklanacak.

Ayrıca, FPT Industrial, IVECO ve Snam, yerel toplu taşıma ve kamu hizmetleri alanında sürdürülebilir hareketlilik projeleri üzerinde işbirliği yapmayı planlıyor. Bu içerik kapsamında, bölgesel, ulusal ve Avrupa düzeyinde kurumlarla angajman ve savunuculuğu birleştiren diğer girişimler, doğal gaz ve hidrojeni temel alan sürdürülebilir hareketlilik çözümlerinin genişletilmesini kolaylaştırmayı amaçlayacak.

Snam4Mobility CEO’su Alessio Torelli, konuyla ilgili olarak “Bu anlaşma ile doğal gazın, yayımların azaltılması için acil bir çözüm olarak rolünü güçlendirmeyi, bu sektördeki İtalyan önderliğini desteklemeyi ve özellikle ağır hizmet araçlarında gelecekte sürdürülebilir hareketlilik için temel çözümler olarak biyometanı ve ardından hidrojeni geliştirmeyi hedefliyoruz. Snam4Mobility sayesinde, halihazırda biyohareketliliğin hizmetinde olan ve yakında hidrojen için olacak olan, giderek yaygınlaşan bir dağıtım altyapısı inşa ediyoruz. FPT Industrial ve IVECO ile yaptığımız gibi ticari ortaklıklarımız aracılığıyla, toplumun yararı için kirletici yayımların azaltılmasına ve iklim değişikliği hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olarak değer zinciri içinde uluslararası düzeyde teknolojiyi büyütmek ve geliştirmek için sektördeki kilit oyuncularla işbirliği yapmak istiyoruz.” dedi.

motore-Cursor-13-NG-(Natural-Gas)-di-FPT-Industrial
FPT Industrial Cursor 13 NG Doğal Gaz Motoru

IVECO Orta & Ağır Kamyonlar Küresel Ürün Grubu Başkan Yardımcısı Marco Liccardo ise şunları söyledi: “IVECO, sıfır yayıma doğru ilerleyen ağır hizmet taşımacılığı endüstrisinde her zaman karbonsuzlaşmanın ön saflarında yer almıştır. Bu zaten başlayan ve hidrojenin önder rol oynadığı bir dönüşüm. Bugün, aslında, doğal gazın ve biyometanın temel bir kolaylaştırıcı etken ve hidrojene giden bir köprü olduğu bilgisiyle geleceğe bakıyoruz. Hidrojen, 2023 yılına kadar yakıt hücreli ağır hizmet kamyonumuzu piyasaya sürmek için Nikola ile ortak çabamızla tutarlı bir şekilde katı 2025 Avrupa yayım azaltma hedefleri ışığında uzun yol taşımacılığı için çözüm sağlayacak. Bu nedenle, Snam ile bu işbirliği IVECO’nun sürdürülebilir hareketliliğe olan adanmışlığında bir başka adımı temsil ediyor ve İtalyan tedarik zinciri kapsamında gerekli altyapının geliştirilmesi için bir fırsat.

FPT Industrial Ürün Mühendisliği Başkan Yardımcısı Pierpaolo Biffali de şöyle konuştu: “Alternatif motorlar alanında her zaman öncüydük ve doğal gaz teknolojisi geliştirmede 20 yıllık deneyime sahibiz. 50 binden fazla metan ve biyometan motoru satarak ve 460 beygirlik Cursor 13 yüzde 100 doğal gaz motoru ile ticari taşıtlarda en güçlü motoru sunarak pazar önderiyiz. Daha şimdiden biyometanla çalışan motorlarımız, iklim değişikliğine karşı mücadeleyi destekleyerek karbondioksit yayımlarını sıfıra yaklaştırıyor. Hidrojenin, özellikle uzun mesafeli taşımacılık sektöründe orta ve uzun vadede anahtar olduğuna inanıyoruz. Hidrojen teknolojisine olan bağlılığımızın bir kanıtı olarak FPT Industrial ve IVECO, H2Haul’un (karayolu taşımacılığı için hidrojenle çalışan kamyonları sunmak ve kullanmak için bir Avrupa projesi) bir parçası konumundalar ve ağır hizmet uygulamaları için sıfır yayımlı çözümler sağlamaya devam ediyorlar. Bu araştırma, çok uzak olmayan bir gelecekte bu tür teknolojinin gelişmesinin önünü açarak oldukça önemli sonuçlar sağlayacak. Bu anlayış sayesinde birlikte daha sürdürülebilir bir gelecek yaratabileceğimize eminiz.

Anlaşma, tarafların projelerin uygulanmasına ilişkin hüküm ve koşulları ana hatlarıyla belirleyeceği başka bağlayıcı anlaşmalara tabi olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz