FPT Industrial, Çin pazarı için üç yeni Cursor GBVI motor ile yenilikçiliği sürdürüyor

0
203
Cursor-13-01
FPT Industrial teknolojileri sayesinde geliştirilen yenilikçi Cursor 9, Cursor 11 ve Cursor 13 motorları, 1 Temmuz 2021'den itibaren Çin'de tamamen uygulanacak olan GBVI yayım standartlarını önceden karşılıyor.

En son dünya önderi FPT Industrial teknolojileri sayesinde geliştirilen yenilikçi Cursor 9, Cursor 11 ve Cursor 13 motorları, 1 Temmuz 2021’den itibaren Çin’de tamamen uygulanacak olan GBVI yayım standartlarını önceden karşılıyor.

Üç yeni motor, FPT Industrial tarafından SFH ile birlikte, 20 Nisan tarihinde 19. Şangay Uluslararası Otomobil Endüstrisi Fuarı‘nda, sürekli teknolojik gelişimi temel alan “Olağanüstü FPT teknolojisi, yenilik yapmaya devam et” sloganıyla marka ürün gücünü tam anlamıyla ifade eden bir basın toplantısı ile tanıtıldı. Cursor GBVI motorlarını donatan en önemli gelişmeler, motorun durdurulamaz olmasını garanti eden Ti-V (Titanyum – Vanadyum) ve GBVI’yi ağır hizmet kamyonu için en iyi seçenek haline getiren Cursor 13 için eVGT (Elektronik Kontrollü Değişken Geometrili Turboşarj).

SCR’den HI-eSCR’ye ve GBIII’den GBVI’ya kadar SFH, FPT’nin önde gelen teknolojisini Çin’e tanıtmaya devam etti, pazar ve kullanıcı ihtiyaçlarına hızla yanıt verdi ve yenilikçi, verimli ve güvenilir güç aktarma sistemi çözümleri sağladı. Cursor GBVI motoru, Çin’in katı yayım yönetmeliğine tam uyum için FPT’nin en yeni nesil Yüksek Verimli SCR Son İşlem Sistemi’nden (HI-eSCR) yararlanıyor.

HI-eSCR teknolojisi, son derece yüksek nitrojen oksit dönüştürme verimliliği (>% 95) sağlıyor ve bir egzoz gazı devridaim (EGR) sistemi gerektirmiyor. Sonuç, hem nitrojen oksit yayımlarının hem de yakıt tüketiminin etkili bir şekilde azaltılmasının yanı sıra motor performansı ve güvenilirliğinde istikrarlı bir iyileştirme. Maliyet düşüşünden bahsetmeye gerek bile yok. EGR tabanlı sistemlerle karşılaştırıldığında, HI-eSCR sistemi yakıt tüketimini yüzde 3’e kadar azaltabiliyor. Ek olarak, DPF pasif rejenerasyon sayesinde, DPF bakım aralıkları, yağ değişim aralıklarında olduğu gibi (100.000 kilometreye kadar) daha uzun ve bu da aracın daha kısa kullanım dışı kalması demek.

Egzoz gazı devridaim sistemine gerek olmaması ve püskürtme sonrası olmaması, genel motor karmaşıklığının azaltılması ve daha iyi güvenilirlik anlamına geliyor. Daha az bileşen sayesinde, bu kompakt sistemin düzenlenmesi ve kurulumu aynı zamanda bir iyileştirme çözümü olarak daha kolay. Geçtiğimiz 25 yıl boyunca geliştirilen FPT Industrial‘ın SCR teknolojisi; 8 patentle, 14 yıldan fazla karayolu uygulama deneyimiyle, Avrupa pazarında HI-eSCR teknolojisi ile donatılmış 200.000’den fazla araçla ve tüm sektörlerde kullanımda olan 1.5 milyondan fazla SCR’li araçla altıncı nesle ulaştı. Orta ve ağır hizmet motorları için bu kanıtlanmış ve oldukça uygun maliyetli bir çözüm.

Şangay’da yeni tanıtılan Cursor GBVI serisinde yer alan yeni anahtar teknolojiler bunlardan ikisi. İlki Ti-V (Titanyum – Vanadyum) son işlem teknolojisi. Bu çözümle, müşteriler zorunlu rejenerasyon duraklamasından, yakıt püskürtmesinden ve hatta kamyon kumanda panelindeki rejenerasyon düğmesinden kurtuluyor. Bu da daha fazla çalışma süresi, daha az yakıt tüketimi ve daha basit kesintisiz çalışma anlamına geliyor. Her 8 bin kilometrede 40 ila 90 dakikalık zorunlu rejenerasyon duraklaması gerektiren diğer ürünlere kıyasla büyük bir ilerleme.

Ek olarak, Ti-V son işlem sistemi, yüksek kükürt direnci ve düşük kaliteli yakıtlara daha yüksek uyarlanabilirlik özelliğine sahip. Daha düşük çalışma sıcaklıkları ve yüksek güvenilirlik sağlanıyor. Son olarak, DPF servis aralığı, rakiplerinden yüzde 50 daha fazla olarak 450.000 kilometreye çıkarıldı.

İkinci çekirdek teknoloji, Cursor 13 motorunda eVGT (Elektronik Kontrollü Değişken Geometrili Turboşarj) teknolojisi. 16 ton Azami Yüklü Ağırlık’ın üzerindeki uzun yol ve ağır hizmet kamyonları için en iyi çözüm olan Cursor 13, sınıfının en iyisi geçici tepki için yeni eVGT teknolojisine sahip. Başka bir deyişle, eVGT, 950 devir/dk’ye kadar düşük bir motor devrinde 2.500 Nm’ye kadar azami torkun üretilmesine izin veriyor. Böylece araç çalıştırılırken ve hızlanırken anında tam gücü kullanabiliyor ve bu da alışılageldik süperşarjların hızlanma tepkisini iki katına çıkarıyor. Buna ek olarak, eVGT, Cursor motorun silindir içi frenleme etkisini yüzde 60’tan fazla artırabiliyor. Böylece fren balatalarının aşınması ve sürücü yorgunluğu büyük ölçüde azalıyor. Son olarak, eVGT teknolojisi otomatikleştirilmiş manuel şanzıman (AMT) ile yüksek bir uyum sağlıyor. Çalışma verilerinin otomatik olarak toplanması, sıkıştırma basıncının otomatik olarak ayarlanması ve otomatik vites değiştirme sayesinde, daha akıllı ve kullanışlı bir sürüş deneyimi yaratıyor.

Cursor 9 

Cursor 9, daha küçük arka aks hız oranı için uygun olan ve yüksek rakımlı çalışma ortamları için optimize edilmiş olan geliştirilmiş bir turboşarj kullanıyor ve bu da onu inşaat araçları için ilk tercih haline getiriyor.

Cursor-9-01
Cursor 9

Tip: Sıralı 6 silindir

Bore x Stroke: 117mm x 135mm 

Toplam hacim: 8.7L 

Supaplar/Silindir: 4 supap 

Püskürtme tipi: Elektronik kontrollü yüksek basınçlı common rail sistemi 

Hava alış: Waste-gate turbo

Azami Güç: 390 BG @2100 devir/dk 

Azami Tork: 1600 Nm @1100-1500 devir/dk 

Yayım: GBVI 

Boyut: U 1186mm x G 981mm x Y 873mm 

Son işlem: DOC + DPF + Hi-eSCR Sistemi + CUC 

Cursor 11 

Cursor 11, biri damper ve diğeri de çekiciler için olmak üzere, özelleştirilmiş harici karakteristik eğriler elde eden özel olarak tasarlanmış iki farklı turboşarja sahip. Düşük torka odaklanan çekiciler, yalnızca 950 devir/dk’de 2100 Nm’lik tepe değerlere ulaşabilirken, damperler 3.000 metrelik rakıma kadar güç düşüşü yaşamıyor. Cursor 11, otoyol taşımacılığı için en iyi seçim olarak ortaya çıkıyor.

Cursor-11-01
Cursor 11

Tip: Sıralı 6 silindir

Bore x Stroke: 128mm x 144mm  

Toplam hacim: 11.12L  

Supaplar/Silindir: 4 supap 

Püskürtme tipi: Common rail sistemi 

Hava alış: Waste-gate turbo

Azami Güç: 460 BG @1900 devir/dk 

Azami Tork (Çekici): 2100 Nm @950-1400 devir/dk 

Azami Tork (Damper): 2100 Nm @1100-1400 devir/dk 

Yayım: GBVI 

Boyut: U 1285mm x G 965mm x Y 1135mm  

Son işlem: DOC + DPF + Hi-eSCR Sistemi + CUC 

Cursor 13 

Cursor 13 eVGT’nin 2500 Nm tepe torku, vites değiştirme sayısını büyük ölçüde azaltan, 950 devir/dk – 1600 devir/dk (damper) gibi oldukça geniş bir devir aralığına sahip; düşük devirlerde hızlanma tepkisi yüzde 100 artıyor; frenleme verimliliği yüzde 60 artıyor ve yokuş aşağı giderken daha güvenli ve fren balatalarının aşınmasını etkili bir şekilde azaltıyor. Piyasada bir ilk olan Cursor 13 için eVGT teknolojileri sayesinde, FPT Industrial verimli güç sunuyor.

Cursor-13-01
Cursor 13

Tip: Sıralı 6 silindir

Bore x Stroke: 135mm x 150mm  

Toplam hacim: 12.88L  

Supaplar/Silindir: 4 supap 

Püskürtme tipi: Elektronik kontrollü yüksek basınçlı common rail sistemi 

Hava alış: Elektronik değişken turbo

Azami Güç: 560 BG @1900 devir/dk 

Azami Tork: 2500 Nm @950-1500 devir/dk 

Yayım: GBVI 

Boyut: U 1505mm x G 1077mm x Y 1150mm  

Son işlem: DOC + DPF + Hi-eSCR Sistemi + CUC 

AMEA Ülkeleri Ürün Mühendisliği’nden Marco Rossotto, konuyla ilgili olarak “FPT Industrial olarak, Çinli son kullanıcıların GBVI’nin birçok faydasından yararlanabileceklerinden ve işlerinde doğru kişi olabileceklerinden eminiz. Güç aldığımız anahtar özellikler arasında çoklu senaryolara yüksek uyarlanabilirliği korurken uzun çalışma süresinden, yüksek verimlilikten ve düşük yakıt tüketiminden gurur duyuyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here