Volvo Group, tam elektrikli ürünlerinin müşteri teslimatlarına başladı

0
215
volvo-eletric-range_org
Fransız yüklenici Eiffage, tamamen elektrikli bir Volvo FE Electric kamyonu ve bir Volvo ECR25 Electric kompakt ekskavatörü teslim aldı ve ürünlerin Fransa'daki ilk alıcısı oldu.

Yeni nesil sıfır egzoz yayımlı ürünleri kullanmaya başlayan önder Fransız yüklenici Eiffage, tamamen elektrikli bir Volvo FE Electric kamyonu ve bir Volvo ECR25 Electric kompakt ekskavatörü teslim aldı ve ürünlerin Fransa’daki ilk alıcısı oldu.

17 Aralık’ta Volvo Construction Equipment‘ın (Volvo CE) iş makinesinin ve tamamen elektrikli Volvo FE kamyonun Fransa’daki ilk teslimatı gerçekleştirildi. Bu sayede daha sürdürülebilir taşımacılık ve altyapı çözümlerine uzun vadeli dönüşüm hızlandırılacak.

Elektrik tahrikli vince sahip olan bir elektrikli Volvo FE kamyonu ve bir Volvo ECR25 Electric kompakt ekskavatörü içeren yeni ürünlerin alıcısı önder Fransız yüklenici ve uzun dönemli Volvo müşterisi Eiffage idi. Makineler, Eiffage’ın düşük karbon stratejisini destekliyor ve Fransa’nın başkentindeki iddialı Grand Paris Express taşımacılık projesinde çalışacak. Fransa’nın başkentinde inşa edilen ve bittiğinde günde iki milyon yolcuya hizmet verecek otonom metro projesi ile mevcut hatta 200 kilometrelik yeni hat ve 68 yeni istasyon eklenmiş olacak. 

Volvo Trucks ve Volvo Construction Equipment’ın ilk tam elektrikli ürünlerinin teslimi nedeniyle Paris’te küçük bir tören düzenlendi. Törende Eiffage Group CEO’su Benoit de Ruffray ile Volvo Trucks ve Volvo CE‘nin Fransa’daki takımlarının temsilcileri hazır bulundu. COVID-19 seyahat yasakları nedeniyle Volvo Group CEO’su Martin Lundstedt, Volvo CE Başkanı Melker Jernberg ve Volvo Trucks Başkanı Roger Alm törene dijital olarak katıldı.

Volvo Group CEO’su Martin Lundstedt, konuyla ilgili olarak “2030’a kadar, Volvo Group’un sattığı makinelerin üçte birinden fazlasının elektrikli olmasını istiyoruz. Bunu tek başımıza yapamayız, bunu müşterilerimiz, Eiffage gibi ortaklarımız ve daha geniş toplumla birlikte yapmak istiyoruz. Bugün, taşımacılığın ve altyapının geleceğini şekillendirmek için bu yolculukta heyecan verici bir dönüm noktası.” dedi.

Volvo CE Başkanı Melker Jernberg ise şunları söyledi: “Bu elektrikli kamyon ve inşaat makinesinin bugünkü teslimatları, taşımacılık ve altyapı çözümlerinde bir devrimin başlangıcıdır. Hiç kuşkunuz olmasın, elektrikli makineler niş bir ürün alanı olarak kalmayacak. Önümüzdeki yıllar ve on yıllar boyunca, düşük veya sıfır yayım gücünün baskın kaynağı olacak. Temiz enerjiyle birleştiğinde, iklim değişikliği hedeflerini destekleme, hava kalitesini iyileştirme ve hepimizin yaşamak istediğimiz dünyayı inşa etmeye yardımcı olma potansiyelleri küçümsenemez. Bu yolculuğa Eiffage gibi arkadaşlarla başladığımız için çok mutluyum.

Volvo Trucks Başkanı Roger Alm da şu açıklamayı yaptı: “Eiffage gibi ileri görüşlü müşterilerin desteği, sürdürülebilir taşımacılık çözümlerinin gelecekteki gelişimi için önemli. Müşterilerle yakın bir diyalog sürdürmek, hepimizin daha hızlı öğrenmesi ve birlikte fosilsiz bir geleceğe gerekli geçişi hızlandırabileceğiz anlamına geliyor.

Fransa’daki ilk teslimat, hem Volvo CE hem de Volvo Trucks için sıfır yayıma giden yolda önemli ve gerçek bir adımı temsil ediyor. Düşük gürültü ve titreşim seviyelerinin yanı sıra egzoz yayımlarının olmaması sayesinde elektrikli kamyonlar ve makineler, kentsel alanlarda, kapalı alanlarda veya özel işlerde zorlu çevre düzenlemelerini karşılamak için çok uygun. Kentleşme ve yol altyapıları için yeni fırsatlar sunuyorlar.

Volvo FE Electric 6×2 kamyon, Volvo‘nun Fransa’daki Blainville sur Orne fabrikasında üretiliyor. Kamyon, Grand Paris Express projesinin Kısım 1 -hat 16 ve hat 15’in Kısım T2B yıkım işleri için aletlerin ve yedek parçaların dağıtımı ve toplanması için kullanılacak. Günde tamamı sıfır egzoz yayımıyla yaklaşık 150 km yol yapacak.

Volvo ECR25 Electric kompakt ekskavatör, yine sıfır karbondioksit yayımı ve geleneksel dizel motorlu makinelerden çok daha düşük gürültü ve titreşim seviyeleri ile Eiffage tarafından yıkım ve söküm faaliyetlerine destek olarak kullanılacak. 2.5 tonluk makine dizel eşdeğeriyle aynı performansa sahip ve akü paketi uygulamaya bağlı olarak dört saatlik çalışma sunuyor. Volvo ECR25 Electric, Volvo CE‘nin Fransa’daki Belley fabrikasında geliştirildi ve üretildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here