Yeni Scania V8 serisi

0
1333
scania-770s
770 beygir güç ve 3700 Nm tork üreten yeni V8, bugün muhtemelen üretimde olan en güçlü seri üretim motor.

Scania’nın yeni V8 motorları yalnızca rekor düzeyde güç sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda büyük ölçüde iyileştirilmiş yakıt verimliliği sunuyor. Toplam tasarruf, aktarma organlarına yeni G33 vites kutusu dahil olduğunda, doğru şartlar altında yüzde 6’ya hatta daha fazlasına ulaşıyor. Bu oranda bir yakıt tasarrufu uzun dönemde hem iklim hem de taşımacılar için uzun vadede büyük bir fark yaratıyor. Scania Satış ve Pazarlama Başkanı ve Başkan Yardımcısı Alexander Vlaskamp, konuyla ilgili olarak “Fosilsiz taşımacılığa geçerken mevcut çözümlerimizi iyileştirmek için herşeyi yapmak zorundayız. Yeni bir tanesi inşa edildiği için evinizin yanmasına müsaade edemezsiniz. Geçiş kesintisiz olmalı.” dedi.

scania-v8-05
Scania’nın yeni V8 motorları yalnızca rekor düzeyde güç sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda büyük ölçüde iyileştirilmiş yakıt verimliliği sunuyor.

Yakıt tasarrufu, Scania mühendisleri tarafından içten yanmalı motor gelişiminin ön saflarında yer alan teknolojileri içeren kapsamlı ince ayar ve geliştirmenin bir sonucu. Bunların arasında 70’den fazla yeni parça tarafından sağlanan, azaltılmış iç sürtünme, daha yüksek sıkıştırma oranları, iyileştirilmiş egzoz sonrası sistemleri ve yeni bir güçlü motor yönetim sistemi (EMS) bulunuyor.

scania-v8-03
Yeni V8 serisinde toplam yakıt tasarrufu, aktarma organlarına yeni G33 vites kutusu dahil olduğunda, doğru şartlar altında yüzde 6’ya hatta daha fazlasına ulaşıyor.

Gelecek, elektrikli taşımacılık gündemin en üst sıralarında yer alırken, dünya hala içten yanmalı motorlarla çalışan kamyonlarla yapılan taşımalara bel bağlıyor ve bu nedenle Scania’nın yeni güçlü V8 motorları bu kadar önemli bir rol oynuyor.

scania-v8-xt
Daha uzun ve ağır kamyonlar, hem biyodizel hem de biyodizel olmayan yakıtlarla artırılmış taşımacılık verimliliği ve düşük karbondioksit yayımları sunuyor

Alexander Vlaskamp, şöyle devam etti: “Tipik bir uzun yol kamyonu Avrupa’da yılda yaklaşık 150 bin kilometre yol yapıyor. Daha uzun ve daha ağır kombinasyonlara izin verilen pazarlarda yeni V8’imize sahip bir kamyon için tasarruf yılda 3 – 4 bin litreye kadar çıkabilir. Bu da her açıdan muazzam bir gelişme.

scania-v8-motor-01
Scania’nın yeni nesil V8 motorları, yeni Scania Opticruise vites kutularıyla birleştirildiğinde yüzde 6’ya kadar tasarruf sağlıyor. Bu da karbon ayak izinde ve yakıt maliyetinde önemli bir düşüş anlamına geliyor.

Şimdiye kadarki en yüksek güç

Yeni V8 neslinde şüphesiz en çok ilgiyi muhtemelen bugün üretimde olan en güçlü seri üretim motor olan 770 beygir güç ve 3700 Nm tork üreten sürüm çekiyor. Bu güce nerede ve ne zaman ihtiyaç duyuluyor?

Alexander Vlaskamp, bu soruyu şöyle yanıtlandırıyor: “Bu tabii ki herkes için değil, ancak özellikle karayolu kombinasyonları için 60 ton ve daha fazla toplam yüklü ağırlığa sahip kamyon talebinde bir artış görüyoruz. Taşımacılık verimliliğini artırmanın en hızlı yolu daha uzun ve ağır kamyon kombinasyonları. Ağır araçlar için ihtiyaç olan daha fazla yakıt daha yüksek yükleme sığasıyla telafi ediliyor. Ton başına karbondioksit hesaplaması uygun ve buna ek olarak Scania V8 kamyonunuzu yenilenebilir biyoyakıtlar ile çalıştırma olanağınız var.

scania-V8-01
Yeni V8 motorlar; 530, 590, 660 ve 770 beygir güç üretiyor.

Scania V8 motorlu kamyonlara özellikle İskandinav ülkeleri gibi daha yüksek toplam yüklü ağırlıklara izin verilen ülkelerde talebin daha yüksek olması normal. Ancak İtalya ve İspanya gibi dağlık ve zorlu yolların olduğu ülkelerde de (ve Avrupa dışında bazı pazarlar) V8’ler tercih ediliyor.

scania-v8-motor-02
Azaltılmış iç sürtünme, çift AdBlue dozajı ile yeni egzoz sonrası sistem, aktif giriş ölçümlü yeni yüksek basınçlı yakıt pompası, tamamen yeni motor yönetimi donanımı ve yazılımı, artırılmış sıkıştırma oranı ve tepe silindir basıncı, hava kompresörü gibi devre dışı bırakılan yardımcılar ve 770 beygirlik sürümde rulmanlı turbo yükleme ile Scania V8 teknolojisi en tepe noktasına ulaşmış durumda.

Alexander Vlaskamp, sözlerini şöyle tamamladı: “İlk 770 beygir kamyonun nerede fark yaratmaya başlayacağına dair net bir resme sahibiz. Böyle bir kamyon sipariş etmenin güçlü bir mantığı var. Bu müşteriler, daha fazla yükün daha yüksek verimlilik, daha fazla gelir ve daha yüksek artık değer anlamına geldiğinin bilincinde olarak en iyi toplam işletme ekonomisini arıyorlar. Ama biliyorum ki, bazı müşterilerimiz de böylesine muhteşem bir çalışma aletini kullanmanın mutluluğunu ve heyecanını yüreklerinde hissedecekler.

scania-v8-02
Scania V8 motorlu kamyonlara özellikle İskandinav ülkeleri gibi daha yüksek toplam yüklü ağırlıklara izin verilen ülkelerde talep daha yüksek. Ancak İtalya ve İspanya gibi dağlık ve zorlu yolların olduğu ülkelerde de V8’ler tercih ediliyor.

Scania, yüksek teknolojili vites kutusu serisi sundu

Scania, mevcut tüm otomatikleştirilmiş Scania Opticruise çözümlerinin yerini alacak yeni bir vites kutusu serisi sunuyor. Yeni serinin ilk üyesi olan G33CM, geliştirilmiş V8‘ler ve Scania’nın 500 ve 540 beygirlik yüksek verimli 13 litrelik motorları ile kombine edildi. Scania, premium konumunu güçlendirmek için yeni seriye 400 milyon Euro’dan fazla yatırım yaptı. Yeni otomatikleştirilmiş vites kutusu serisi, referans nitelikleri ile Scania’nın başarılı, düşük devirli ve yakıt tasarruflu güç aktarma organlarının bu on yılda önderliğini korumasını sağlıyor.

scania-gearbox-02
Tamamen sıfırdan geliştirilen yeni Scania Opticruise vites kutusu, mevcut seri ile hiçbir ortak parça içermiyor. Scania’nın düşük devirli motorları ile mükemmel uyum sağlayan yeni vites kutusu serisi yaklaşık yüzde 1’lik yakıt tasarrufu sağlıyor.

Alexander Vlaskamp, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Bu sunuş, 2030’a kadar ICE tabanlı güç aktarma organlarında son derece rekabetçi kalmaya bir başka önemli Scania parçası ekliyor. Yeni vites kutusu serisi, sürdürülebilir bir şekilde müşterilerimize artırılmış yakıt ve taşımacılık verimliliği getiren Scania’nın teknolojik mükemmelliğinin en önemli örneği.

Scania, Scania Opticruise adı altında ilk kez 1990’ların başında piyasaya sürülen otomatikleştirilmiş manuel vites kutuları sunma konusunda uzun ve gururlu bir geleneğe sahip. Peki, Scania zaten piyasadaki en iyi çözümlerden biri olarak kabul edilene sahipken neden yeni bir vites kutusu serisi geliştirmek için yatırım yaptı?

scania-gearbox-01
Scania’nın yeni vites kutusu tamemen alüminyum muhafazası ve daha küçük boyutları ile yaklaşık 60 kg’lik ağırlık avantajı sunuyor. Daha düşük iç sürtünme ve daha geniş vites oranları aralığı ile Scania’nın düşük devirli motorlarının gerekliliklerini daha iyi karşılıyor ve yakıt tasarrufuna katkıda bulunuyor.

Alexander Vlaskamp, bu soruyu şöyle yanıtlandırdı: “Kesinlikle gerekliydi. Yeni vites kutularımız, gelecek on yılda daha verimli ve sürdürülebilir karayolu taşımacılığı için ihtiyaç duyulan iyileştirmeleri sunuyor. Yeni vites kutularımız, daha geniş vites oranları aralığı sayesinde düşük devirli motorlarımızla daha iyi uyum sağlıyor ve yakıt tasarrufu sunuyor.

Yeni vites kutularının ilk sürümü için satış ekim ayında başlayacak. Yeni vites kutuları, dört Euro 6 V8 motorun üçü ve iki sıralı altı silindirli motorla kombine edilebiliyor. G33CM temelli Scania Opticruise çözümlü ilk müşteri kamyonları 2021’in ilk çeyreğinde üretilmiş olacak.

Scania V8 motor serisi

scania-v8-770
scania-v8-DC16

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here