Büyük bir engeli aşan Euro 7 anlaşması, Avrupa’nın yayım standartlarında dünya önderi konumunu güçlendiriyor

0
537
Euro 7
13 Mart tarihindeki Euro 7 Avrupa Parlamentosu oylaması, Avrupa'nın otomobiller, vanlar, kamyonlar ve otobüsler için yayım standartları konusunda küresel öncü olma konumunu sağlamlaştırıyor.
Renault Trucks

13 Mart tarihindeki Euro 7 Avrupa Parlamentosu oylaması, Avrupa’nın otomobiller, vanlar, kamyonlar ve otobüsler için yayım standartları konusunda küresel öncü olma konumunu sağlamlaştırıyor.

ACEA (Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği) Genel Müdürü Sigrid de Vries, konuyla ilgili olarak “Bugünkü Euro 7 oylaması, en önemli noktaya, yani otomobiller ve vanlar için araç freni yayımları ve elektrikli araç aküsü gereklilikleri gibi geleceğe yönelik zorluklara odaklandı.” dedi.

Sigrid de Vries, şöyle devam etti: “Ancak hata yapmayın: Euro 7 hâlâ egzoz yayımlarını ve test prosedürlerini sıkılaştırıyor. Özellikle kamyon ve otobüs üreticileri, hayati önem taşıyan koşulların yokluğunda, hızla yaklaşan 2030 karbonsuzlaştırma hedeflerini tutturmak için zaten zorlu bir tırmanışla karşı karşıya olduklarından çok daha sıkı kurallarla karşı karşıya kalacaklar.

Dünya önderi yayım standartları, Avrupa’nın araç endüstrisinin içten yanmalı motorlardan elektrikli güç aktarma organlarına geçiş yaptığı kritik bir zamanda ortaya çıkıyor. Aynı zamanda Çin ve ABD’den gelen daha sert rekabetle, Avrupa’da iş yapmanın artan maliyetleriyle ve Avrupa’nın rekabet gücünü kaçınılmaz olarak baltalayan yamalı bir düzenleyici çerçeveyle karşı karşıya.

İlk Euro standardı ile Euro 6’nın ilk sürümü arasında araç yayımlarının yüzde 90 oranında azaltılmasıyla bugüne kadar kaydedilen önemli ilerlemeyi hatırlamak önemli. Araç üreticilerinin ve politika yapıcıların şimdiye kadar kolektif olarak gurur duyabileceği çok şey var. Ancak Euro 7’nin neyi başarmayı amaçladığını gerçekten anlayabilmek için, politika yapıcıların yollardaki eski, daha kirletici araçları en gelişmiş yayım teknolojisiyle donatılmış daha yeni modellerle değiştirmek için daha fazlasını yapmaları gerekiyor. Bu sadece yeni araçların pazardaki alımını artırmaya yönelik teşviklerle ilgili değil, aynı zamanda mobiliteyi tüm Avrupalılar için uygun fiyatlı tutacak bütünsel bir düzenleyici çerçeve oluşturmakla da ilgili.

Karar vericilerin yine de ikincil mevzuat yoluyla temel unsurlara karar vermesi gerekecek ve metindeki bazı önemli tutarsızlıkların hâlâ uygun bir şekilde düzeltilmesi gerekiyor. ACEA, çevresel kaygılar ile rekabetçiliği dengeleyen gerçekçi ve orantılı bir Euro 7 sağlamak için çalışmaya devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz