Ford Trucks, yeni serisini Doğu Avrupa pazarlarına sunuyor

0
1791
Renault Trucks


Yeni nesil Ecotorq motorlarla donatılan yeni Ford Trucks çekici, yol kamyonu ve inşaat serileri Doğu Avrupa pazarlarına sunuldu. Güç, teknoloji ve verimlilik hedefiyle geliştirilen yeni Ford Trucks serisi, yeni Euro 6 Ecotorq motorunun yanı sıra Şerit Takip Sistemi ve Aktif Acil Durum Frenleme Sistemi gibi teknolojileriyle Doğu Avrupalı müşterilerin ilgisini çekecek gibi görünüyor. Doğu Avrupa pazarı, 2020 yılında 50 ülkede yapılanmasını tamamlamayı hedefleyen Ford Trucks’ın küresel kamyon pazarının önemli oyuncuları arasına girme stratejisinin önemli bir parçasını oluşturuyor.

Ford Trucks’ın Romanya’daki resmi distribütörü Cefin Trucks’ın başkent Bükreş’teki merkezinin açılışında Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Lisa King, Ford Trucks İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kınay, Ford Trucks Uluslararası Pazarlar Direktörü Emrah Duman, Cefin Trucks CEO’su Stefano Albarosa, Francesca Albarosa, Cefin Trucks Satış Müdürü Emilian Nahorniac ve Cefin Trucks ortağı Sjors Van Heertum hazır bulundu.

Yeni Ford Trucks çekici, yol kamyonu ve inşaat serileri Doğu Avrupa pazarlarına sunuldu.

Doğu Avrupa, Ford Trucks’ın öncelikli pazarı

Güçlü ürün yelpazesinin ve “Her Yükte Birlikte” marka sloganının Ford Otosan’ın gelecekteki büyüme stratejisinin önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Lisa King, Ford Trucks olarak güçlü bir satış ve satış sonrası ağı kurarken rekabetçiliği yüksek ürün ve hizmetler sunduklarını dile getirdi. Ford Trucks’ın marka değerini yükseltmenin Türkiye’de ve tüm dünyada arzu ettikleri seviyeye ulaşmak için önemli bir kriter olduğunun altını çizen Lisa King, yeni “Her Yükte Birlikte” marka sloganlarının müşterilerinin tüm pazarlarda kendilerinden beklediği sorumluluğu almaya hazır olduklarını gösterdiğini ifade etti.

Ortadoğu, Kuzey ve Sahra Altı Afrika, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri gibi pazarlarda varlıklarını güçlendirdiklerini ve Doğu Avrupa’nın şu anda kendileri için öncelikli pazar haline geldiğini kaydeden Lisa King, Romanya’daki distribütörleri Cefin Trucks’ın Avrupa’daki en büyük Ford tesisi olan yeni merkezinin Doğu Avrupa’daki varlıkları için önemli bir km taşı olduğunu belirterek, kendileri için çok önemli bir iş ortağı olan Cefin Trucks’ın ve yeni açtığı merkezin Romanya’daki ve Doğu Avrupa’daki Ford Trucks varlığına önemli bir katkı yaptığını sözlerine ekledi.

Ford Trucks’ın uluslararası bayi ağı geliştirme çalışmaları hakkında bilgi veren Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Lisa King, bayi ağlarının Ortadoğu, Kuzey ve Sahra Altı Afrika, Rusya, Türk Cumhuriyetleri ve son olarak da Doğu Avrupa olmak üzere 29 ülkede etkinlikte bulunduğunu söyledi. Şu anda en çok önem verdikleri pazar olan Doğu Avrupa’daki bayi ağı yapılanmalarının 2016 yılında devreye girdiğini ve Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Macaristan, Bosna Hersek, Bulgaristan ve Makedonya olmak üzere yedi ülkede bayi atadıklarını kaydeden Lisa King, genişleme planlarının Polonya, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Litvanya, Letonya ve Beyaz Rusya olmak üzere sekiz ülkeyi daha kapsadığını dile getirdi. Müşterilerine yüksek nitelikli destek sağlamak için Batı Avrupa da dahil olmak üzere bölgede bir satış sonrası hizmet ağı oluşturduklarını ifade eden Lisa King, Euro 6 motorları sayesinde çıktıkları Avrupa yolculuğunun da desteğiyle uzun dönemli hedeflerinin ürettikleri her üç kamyondan birini ihraç etmek ve ihraç ettikleri her iki kamyondan birini de Avrupa pazarlarında satmak olduğunu açıkladı.

Romanya ticari taşıt pazarı ve Cefin Trucks

Romanya’da 2016 yılında, 2015 yılına göre, yüzde 32.6’lık artışla yaklaşık 17 bin adet 3.5 ton ve üzeri ticari taşıt satıldı. Bu 17 bin adet ticari taşıtın 8 bin 846 adedini, bir önceki yıla göre, yüzde 25.9 artışla 16 ton üzeri ağır kamyonlar, 387 adedini, bir önceki yıla göre, yüzde 35.3 artışla 6.01 – 16 ton arası orta kamyonlar ve 7 bin 632 adedini, bir önceki yıla göre, yüzde 41.3 artışla 3.5 – 6.0 ton arası hafif ticari taşıtlar oluşturdu.
2016 yılında Romanya’da 3.5 – 6 ton arası sınıfta 7 bin 623 adet hafif ticari taşıt trafiğe kaydedilirken, bu araçların yüzde 99’unu 3.5 ton sınıfındaki hafif ticari taşıtlar oluşturdu. Bu sınıfta yüzde 20.2’lik pazar payıyla önder olan Ford’u yüzde 16.9 pazar payıyla Fiat ve yüzde 16.4 pazar payıyla Iveco izliyor. Iveco, 2015 yılına göre, Daily ile çok iyi bir performans göstererek pazar payını dört puan artırdı. Bu sınıfta Renault yüzde 11.5 pazar payıyla dördüncülüğü elde ederken, eski pazar önderi Mercedes-Benz yüzde 10.9 pazar payıyla beşinci oldu.

Cefin Trucks’ın Bükreş’teki merkezinin açılışı nedeniyle düzenlenen törene katılan Yılın Uluslararası Kamyonu (IToY) jürisi üyeleri, düzenlenen basın toplantısında Ford Trucks’ın Doğu Avrupa pazarlarındaki etkinlikleri ve yeni nesil Euro 6 Ecotorq motorla donatılan yeni Ford Trucks serisi hakkında bilgi edindiler ve yeni Ford Trucks uzun yol serisi çekiciler ile deneme sürüşü yapma olanağı buldular. Jüri üyelerine Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Lisa King, Ford Trucks İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kınay, Ford Trucks Uluslararası Pazarlar Direktörü Emrah Duman, Ford Trucks Uluslararası İş Geliştirme Müdürü Dominique Pollien, Ford Trucks Romanya Ülke Müdürü Selim Yazıcı, Ford Trucks Pazarlama Müdürü Armağan Hazar, Ford Otosan Kurumsal İletişim Müdürü Gonca Sofuoğlu ve diğer Ford Otosan yöneticileri eşlik etti.

6.01 – 16 ton arası orta sınıf ticari taşıt pazarı büyümesine karşın halen çok niş bir pazar. Kamu hizmetleri, damper ve soğutuculu taşımacılık gibi özel uygulama alanlarına seslenen araçların satıldığı bu pazarda, trafiğe kaydolan 387 adet aracın 234 adedini satan Iveco, yüzde 60 pazar payıyla önder konumda bulunuyor.

Romanya’da 16 ton üzeri ağır ticari taşıt pazarında, 2015 yılına göre, yüzde 25.9 artışla 8 bin 846 adet yeni ağır kamyon trafiğe kaydoldu. Bu pazarda Mercedes-Benz yüzde 20 payla (2015’te yüzde 22) ilk sırada yer alırken, onu sırasıyla yüzde 18 payla Volvo Trucks (2015’te yüzde 20), yüzde 15’er payla MAN (2015’te yüzde 16) ve DAF (2015’te yüzde 12), yüzde 13 payla Scania (2015’te yüzde 12), yüzde 12 payla Iveco (2015’te yüzde 11) ve yüzde 6 payla Renault Trucks (2015’te yüzde 7) takip etti. 2015 yılında diğer markaların yüzde 0 olan pazar payı 2016’da yüzde 1’e çıktı. Ağır kamyonların yüzde 89’unu çekiciler oluştururken, inşaat kamyonlarının payı yüzde 3, özel amaçlı kamyonların payı da yüzde 8 oldu. 2017 yılında Romanya’da, 2016 yılına göre, yüzde 14.3 artışla 8 bin 885 adedi çekici, 412 adedi inşaat kamyonu ve 814 adedi de özel amaçlı kamyon olmak üzere toplam 10 bin 111 adet ağır kamyon satılması bekleniyor.

Romanya’da 2016 yılında 25 bin 482 adet 3.5 ton ve üzeri ikinci el ticari taşıt satıldı. Bunların 9 bin 502 adedi (yüzde 37.3) ağır kamyonlardı. 2015 yılında ağır kamyonların oranı yüzde 41 idi. Tüm ikinci el pazarının yüzde 4.4 oranında büyümesine karşın artışta en önemli pay, bir önceki yıla göre, yüzde 10 büyüyen hafif sınıfındı.

16 ton üzeri ikinci el kamyonların yüzde 79’unu çekiciler, yüzde 8.5’ini inşaat kamyonları, yüzde 12.5’ini de özel amaçlı kamyonlar oluşturdu. Romanya’da damperli kamyon kullanımındaki artış, ikinci el inşaat kamyonları satışlarının, 2015 yılına göre, yüzde 1.5 oranında artmasına neden oldu.

Ford Trucks’ın Romanya pazarındaki ithalatçısı ve distribütörü olan Cefin Trucks, 2017 yılında 185 adet, 2018 yılında da 300 adet yeni Ford Trucks satmayı planlıyor. Ford Trucks’ın Romanya’daki hedefi yüzde 6 pazar payına ulaşmak.

Bükreş’te Güneydoğu Avrupa’nın en büyük kamyon merkezine sahip olan Cefin Trucks, tüm tipte ve markadaki kamyonlara, treylerlere ve yarı treylerlere mekanik, elektrik ve kaporta onarım hizmeti veriyor. 47 bin 139 metrekarelik bir arazi içinde bulunan merkezin 8 bin 559 metrekarelik kapalı alanının 2 bin 400 metrekaresini atölye kısmı oluşturuyor. Atölyede iki vardiyada 85 kişiyle ayda ortalama 600 bakım ve onarım yapılıyor. Bu da günde 25 kamyon ve yarı treyler anlamına geliyor. Her ay 7 bin çalışma saati fatura ediliyor.

Ford Trucks’ın Romanya’daki resmi distribütörü Cefin Trucks’ın Bükreş – Pitesti (A1) Otoyolu üzerindeki tesisi, toplam 17 bin metrekare alan üzerine kurulu. Ford Trucks’ın Avrupa’daki en büyük tesisi olma özelliğine sahip merkezde Ford Trucks’ın satış, servis ve yedek parça hizmetleri veriliyor. Merkezde ofisler, yedek parça deposu, servis alanı ve park alanı bulunuyor. Ford Trucks için ayrılmış dokuz adet bakım kanalının yedisinde bakım ve onarım, birinde periyodik teknik bakım ve birinde de kamyon yıkama hizmeti veriliyor.

Yeni Ford Trucks serisi

Türkiye’de geliştirilen ve üretilen tek ağır ticari taşıt motoru olan Ecotorq ile donatılan yeni Ford Trucks serisi; Euro 3, Euro 5 ve Euro 6 ölçütlerinde 330’dan 480 beygire kadar güç seçenekleri sunuyor.
Bir önceki nesle göre yedi kat daha güçlü fren sistemine sahip olan yeni Ford Trucks serisi, 400 KW’lik standart motor frenine ek olarak istek üzerine alınabilen 600 KW’lik Intarder ile toplamda 1000 KW’lik frenleme gücüne ulaşıyor.
Bağımsız kuruluşlar tarafından yapılan yol testleri 480 beygirlik motora sahip yeni Ford Trucks çekicinin, bir önceki nesle göre, yüzde 8.5 daha az yakıt tükettiğini onaylıyor. Yeni Ford Trucks çekici serisi, yüzde 20 daha fazla tork sunarken 120 bin km’ye uzatılmış bakım aralıkları sayesinde işletme maliyetini yüzde 25 oranında düşürüyor.

Yeni Ford Trucks çekici serisi, yüzde 20 daha fazla tork sunarken 120 bin km’ye uzatılmış bakım aralıkları sayesinde işletme maliyetini yüzde 25 oranında düşürüyor. Bağımsız kuruluşlar tarafından yapılan yol testleri 480 beygirlik motora sahip yeni Ford Trucks çekicinin, bir önceki nesle göre, yüzde 8.5 daha az yakıt tükettiğini onaylıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz