Ford, sürücülerin yoldayken cep telefonlarından en iyi verimi almasına yardımcı oluyor

0
1130

Ford’un araç içi bilgi ve eğlence sistemi SYNC 3, topluluk tabanlı trafik ve navigasyon uygulaması Waze ile güçleniyor. Ford SYNC 3, nisan ayından itibaren Waze üzerinden navigasyon desteği sunacak.

 Ford, “Make it Driveable” Paris AppLink Yarışması’nın kazananlarından olan Acast’in de yakın zamanda sürücülerin hizmetine sunulacağını duyurdu. Kişiye özel podcast hizmeti sunan Acast, seyahate en uygun tavsiyelerde bulunarak araç içindeki ses ve müziği düzenliyor.

Ford, 2018 Mobil Dünya Kongresi’nde ayrıca yeni SYNC 3 AppLink platformu ile kullanılacak uygulamaları da tanıttı.

Ford, Barselona’da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC – Mobile World Congress), popüler navigasyon ve trafik uygulaması Waze’in Nisan 2018’den itibaren dünya çapındaki Ford sahiplerinin kullanımına sunulacağını duyurdu. 100 milyonun üzerinde aktif kullanıcı ile dünyanın topluluk tabanlı en büyük navigasyon uygulaması olan Waze, sürücülerin birlikte akıllı bir şekilde trafik sıkışıklığının üstesinden gelmelerine yardımcı oluyor.

İlk olarak bu yılın ocak ayında ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen dünyanın en büyük elektronik fuarı CES’te duyurusu yapılan işbirliğinin ayrıntıları, Mobil Dünya Kongresi’nde ziyaretçilere tanıtıldı. Waze entegrasyonu ile Apple iPhone sahipleri, navigasyon uygulamasını Ford otomobillerindeki ekrana yansıtabilecek.

Ford hâlihazırda Applink platformu üzerinden mobil navigasyon uygulaması olan Sygic’i sunarken bununla birlikte SYNC 3 Navigasyon Sistemi‘ni FordPass Canlı Trafik ile birlikte sunuyor.

Ford SYNC AppLink, sürücülerin gelişmiş ses ve direksiyon kontrolleri ile desteklenen akıllı telefon uygulamalarını araçlarının bütünleşik dokunmatik ekranı üzerinden kullanabilmesine olanak veriyor. AppLink, bir dizi otomobil üreticisi tarafından desteklenen bir açık kaynak yazılım çözümü olan SmartDeviceLink (SDL) ile çalışıyor. SDL, uygulamalar ile araçlar arasında ortak bir ara yüz sağlıyor.

Barselona’da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’ne katılan Ford’un Bağlantılı Araçlar ve Hizmetler’den Sorumlu İcra Kurulu Direktörü Don Butler, yeni işbirliği hakkında “İnsanların, varış noktalarına güvenli ve daha etkin şekilde erişmelerine yardımcı olmak üzere, bir dizi navigasyon uygulaması kullandığını biliyoruz. Ortaklarımızla bu güvenli sürüşü sağlamak üzere çalışıyoruz. SYNC 3 AppLink platformu ile sürücüler, bir yandan en sevdikleri uygulamalara güvenli ve kusursuz şekilde erişebilirken diğer yandan da gözlerini yolda, ellerini de direksiyonda tutabiliyorlar.” dedi.

Waze Araçiçi Uygulamalar Ürün Lideri Jens Baron ise işbirliği ile ilgili olarak “Waze, yollardaki 100 milyon dostunuzdan size özel bir uyarı sistemi sunuyor. Sistem artık bu işbirliği ile yolculuk sırasında güvenle araç ekranlarında bize ulaşacak Ford kullanıcılarını da kapsıyor. Waze, yol haritasının üzerindeki kırmızı çizgilerden çok daha fazlasını temsil ediyor; dünyanın dört bir yanında akıllı bir şekilde trafik sıkışıklığının birlikte üstesinden gelen, hareket halindeki devasa bir sürücü topluluğunu yansıtıyor.” diye konuştu. Ford, Mobil Dünya Kongresi’ne kapsamında ayrıca, geçen yıl Fransa’nın Paris kentinde düzenlenen “Make it DriveableParis AppLink Yarışması’nın kazananlarından olan Acast’in de sürücülerin hizmetine sunulacağını duyurdu. Kişiye özel podcast hizmeti sunan Acast, yolculuk süresini analiz ederek bu süre içerisinde en uygun çevrimdışı yüklemeleri öneriyor.

Ford’un fuarda yakında AppLink’e geleceğini duyurduğu diğer uygulamalar ise şunlar:

BPme – Sistem, sürücülerin araçlarından çıkmadan BP benzin istasyonlarını bularak yakıt ücretini ödemesini sağlıyor.

Radioplayer – Mart ayı itibariyle kullanıma sunulacak bu uygulama sayesinde yolcular en sevdikleri radyo programlarını, podcastları keşfedebilecekler.

Cisco WebEx – Bu uygulama sesli komutlar ile güvenli bir şekilde toplantılara katılmayı mümkün kılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz