İtalyan taşımacılık şirketi LC3, LNG’li çekicilere yatırım yapıyor

0
1612

Sıvılaştırılmış metan ile çalışan çekicileri kullanan ilk İtalyan taşımacılık firması olan LC3, 2018 yılında yüzde 70’i LNG’li olmak üzere 190 çekicilik bir filoya ulaşmayı hedefliyor.

2009 yılında İtalya’nın orta kısımlarındaki Gubbio’da kurulan ve konteyner taşımacılığı ile geniş ölçekli dağıtım üzerinde uzmanlaşan firmanın Genel Müdürü Mario Ambrogi, sürdürülebilir bir gelecek için 2011 yılında IVECO ile ağır yük taşımacılığında sıvılaştırılmış metanla çalışan motorların geliştirilmesi için işbirliği yaptıklarını dile getirdi. 2012 yılında firma olarak İtalya’nın ilk sıvılaştırılmış metan dolum istasyonunun kurulması için öneride bulunduklarını kaydeden Mario Ambrogi, istasyonun iki yıl sonra Eni tarafından şu anda bulundukları Piacenza’da kurulduğunu söyledi.

2017 yılında 30 adet yeni nesil 400 beygirlik LNG’li IVECO Stralis NP çekiciyi filosuna katan LC3, bu çekicilerle uluslararası ölçekte de çalışmaya başladı.

Sıvılaştırılmış metan ile çalışan çekicileri kullanan ilk İtalyan taşımacılık firması

LNG dolum istasyonunun kurulmasıyla birlikte 2014 yılında beş adet 330 beygirlik LNG’li IVECO Stralis çekici ile birlikte sıvılaştırılmış metanla (LNG) çalışan çekicileri kullanan ilk İtalyan firması olduklarının altını çizen Mario Ambrogi, ağır taşımacılıkta sıvılaştırılmış doğal gazın kullanılması için Avrupa Birliği’nin geliştirme ve araştırma projesi Blue Corridors’un (Mavi Koridorlar) bir ortağı olduklarını ve İtalya’yı temsil etmeleri için Paris’e davet edildiklerini açıkladı.

Test ettikleri ilk beş adet LNG’li çekicinin performansından memnun kaldıkları için 2015 yılında filolarına 35 adet daha 330 beygirlik LNG’li IVECO Stralis çekici kattıklarını ifade eden Mario Ambrogi, 2016 yılında ana ofislerinin bulunduğu Gubbio’da “Haydi Mavi bir gelecek inşa edelim – karayolunda yük taşımacılığında metan ve biyometanın kullanımı” adıyla bir konferans düzenleyerek IVECO yetkililerini, kamu yöneticilerini, karar verici mercileri ve müşterilerini davet ettiklerini dile getirdi.

2017 yılında ise 30 adet yeni nesil 400 beygirlik LNG’li IVECO Stralis NP çekici ile filolarındaki LNG’li çekici sayısını artırdıklarını söyleyen Mario Ambrogi, yeni çekicilerle etkinliklerini ve sığalarını yükselttiklerini belirterek, daha güçlü motora sahip bu çekicilerle uluslararası ölçekte de çalışmaya başladıklarına dikkat çekti.

LC3 Genel Müdürü Mario Ambrogi

2018 hedefi yüzde 70’i LNG’li çekicilerden oluşan bir filo

2015 yılında filolarının yüzde 66’sı Euro 5 dizel, yüzde 11’i Euro 6 dizel ve yüzde 23’ü LNG’li olmak üzere toplam 151 çekiciden oluştuğunu, 2016 yılında araç sayılarının 156’ya çıktığını ve bu dağılımın yüzde 45 Euro 5 dizel , yüzde 29 Euro 6 dizel ve yüzde 26 LNG’li çekiciler olarak gerçekleştiğini kaydeden Mario Ambrogi, 2017 yılında sahip oldukları toplam 172 adet çekicinin yüzde 38’inin Euro 5 dizel, yüzde 21’inin Euro 6 dizel ve yüzde 41’inin LNG’li araçlardan meydana geldiğini belirterek, 2018 yılı hedeflerinin yüzde 70’i LNG’li, yüzde 30’u da Euro 6 dizel olmak üzere 190 çekicilik bir filoya ulaşmak olduğunu açıkladı. Bu hedefe ulaşmak için 2018 yılında yarısı pazara yeni sunulan 460 beygirlik Cursor 13 doğal gaz motoruna, diğer yarısı da 400 beygirlik Cursor 9 doğal gaz motoruna sahip 50 adet IVECO Stralis NP çekiciyi filolarına katacaklarını söyleyen Mario Ambrogi, 2018’in ikinci yarısından itibaren araçlarda biyometan kullanmayı ümit ettiklerini dile getirdi.

LC3 Genel Müdürü Mario Ambrogi, diğer firma yöneticileriyle birlikte neden LNG’li IVECO Stralis cekicileri tercih ettiklerini açıkladı.

Daha düşük yayım, güvenli kullanım ve hızlı dolum süreleri

Sıvılaştırılmış metanın (LNG) faydalarını kirletici yayımlarda belirgin oranda düşüş, kullanım sırasındaki güvenlik ve istasyonlarda hızlı dolum süresi olarak açıklayan Mario Ambrogi, filolarındaki araçların toplam 15.5 milyon km yol katettiği 2016 yılında Euro 6 dizel araçlara oranla karbondioksit yayımını bir milyon kg, azotoksit yayımını 720 bin g ve parçacık madde yayımını da 31 milyon mg azalttıklarını vurgulayarak, filolarının yüzde 70’inin LNG’li araçlardan oluşacağı 2018 yılında karbondioksit yayımını 10 milyon kg’nin üzerinde, azotoksit yayımını 2 milyon g ve parçacık madde yayımını da yaklaşık 103 milyon mg azaltacaklarına dikkat çekti. LNG’li araçların gürültü seviyelerinin dizel eşdeğerlerine göre 5 dB(A) daha düşük olduğunu, bunun da insanın ses algısı bakımından dört kat daha fazla sessizlik anlamına geldiğini ifade eden Mario Ambrogi, ortalama 35 ton toplam yüklü ağırlık ile LNG’li çekici – yarı treyler bütünlerinin ortalama menzilinin bin 500 – bin 600 km olduğunu kaydederek, daha hafif ağırlığa sahip çekici – yarı treyler bütünlerinde menzilin daha da arttığını söyledi.

İki adet 400 kg’lik LNG tankı Iveco Stralis NP’ye bin 600 km’ye kadar menzil sağlıyor.

Daha düşük Toplam Sahiplik Maliyeti (TCO)

Doğal gazlı çekicilerin ilk alım maliyetinin dizel eşdeğerlerine göre daha yüksek olduğunu; ancak şu anda verilen teşvikler sayesinde dizel çekici fiyatlarına çok yakın bir hale geldiğini ifade eden Mario Ambrogi, normal şartlarda zaten LNG’li kamyonların işletme maliyetlerinin dizel kamyonlara göre daha düşük olduğunu belirterek, daha ilk aydan itibaren işletme maliyetlerinde avantaj elde etmeye başladıklarını sözlerine ekledi.

Asya-Pasifik Bölgesi’nden gelen gazeteciler, Piacenza’daki IVECO OK Trucks Center’da LC3, CNH Industrial ve IVECO yöneticileriyle bir araya geldiler.

LNG, tüm taşımacılık görevleri için şu andaki tek seçenek yakıt çözümü

CNH Industrial Bölge Satış Müdürü Fabrizio Buffa, IVECO olarak hem çevresel hem de ekonomik sürdürülebilirlik için çalıştıklarını belirterek, bir yandan havayı kirleten gazları azaltan diğer yandan da Toplam Sahiplik Maliyeti’ni (TCO) düşürerek müşterilerinin kârlılığını artıran çözümler sunduklarını ifade etti. Bu çözümler için tek bir teknoloji olmadığını; ancak kentiçi dağıtımdan uluslararası uzun yol taşımacılığına kadar tüm taşımacılık görevleri için şu anda kullanıma hazır, kendini kanıtlamış ve en etkin teknolojinin doğal gaz olduğuna dikkat çeken Fabrizio Buffa, IVECO’nun uzun yıllardır doğal gaz teknolojisine yatırım yaptığını ve bugüne kadar Avrupa’da otobüsler de dahil olmak üzere 22 bin adedin üzerinde doğal gazlı ticari taşıt sattığını dile getirdi.

Doğal gazlı taşıtların, Euro 6 ölçütündeki dizel taşıtlara göre parçacık yayımını yüzde 99, azotoksit yayımını yüzde 70, karbondioksit yayımını yüzde 15’e kadar, organik atıklardan, tarımdan ya da kentsel atıktan elde edilen biyometan kullanımında ise yüzde 95’e kadar azalttığını, motor gürültüsünü de 3 db (A) düşürdüğünü kaydeden Fabrizio Buffa, biyometan ile çalışan 12 ton toplam yüklü ağırlığa sahip bir kamyonun 15 elektrikli otomobile, 26 ton toplam yüklü ağırlığa sahip bir kamyonun 40 elektrikli otomobile ve 40 ton toplam yüklü ağırlığa sahip bir çekici yarı treyler bütününün 72 elektrikli otomobile eşdeğer karbondioksit salınımı yaptığını açıkladı.

CNH Industrial Bölge Satış Müdürü Fabrizio Buffa

3.5 tondan 44 tona kadar doğal gazlı taşıt yelpazesi

3.5 tonluk Daily’den 44 tonluk Stralis’e kadar en geniş doğal gazlı ticari taşıt yelpazesini pazara sunduklarını söyleyen Fabrizio Buffa, Daily serisinde 140 beygirlik F1C, orta sınıf Eurocargo serisinde 210 beygirlik Tector 6, Stralis serisinde ise 330 beygirlik Cursor 8, 400 beygirlik Cursor 9 ve en yeni motorları olan 460 beygirlik Cursor 13 doğal gaz motorlarını kullandıklarını dile getirdi.

İtalya’daki ilk LNG dolum istasyonu 2014 yılında Eni tarafından Piacenza’da kuruldu. 2017 yılı sonu itibariyle İtalya’da toplam 20 adet LNG dolum istasyonu bulunuyor.

Stralıs NP ile ekonomik sürdürülebilirlik

Stralis serisinde sadece CNG, CNG + LNG ya da sadece LNG olmak üzere üç farklı sürüm bulunduğunu, sadece CNG ile 570 km’ye kadar, CNG + LNG ile 1035 km’ye kadar, sadece LNG ile de 1600 km’ye kadar menzil sağlandığını ifade eden Fabrizio Buffa; Hi-Way kabin, Eco-Roll işlevli otomatik vites kutusu, yeni arka dingil, yeni düşük yuvarlanma dirençli Michelin lastikler ve 400 beygirlik Cursor 9 motoruyla donatılan yeni Stralis NP’nin dizel eşdeğeriyle aynı yükleme sığasını ve aynı ticari hızı sunarken, yüzde 15’a kadar daha düşük yakıt tüketimi ve ülkelere göre yüzde 20 ile 40 arasında daha düşük yakıt birim fiyatıyla işletme maliyetlerini daha ilk kullanımdan itibaren azalttığını vurguladı.

Avrupa’da LNG istasyon ağı genişliyor

2015 yılında iki adet LNG dolum istasyonu bulunan İtalya’da istasyon sayısının 2016’da yedi adede, 2017 yılının sonu itibariyle de 20 adede ulaştığını, CNG istasyonlarının sayısının ise bin adedin üzerinde olduğunu kaydeden Fabrizio Buffa, doğal gaz dağıtım ağının Hollanda, Birleşik Krallık, İspanya, Fransa ve İtalya’da ve yakın bir gelecekte de Almanya’da daha da gelişeceğini belirterek, doğal gazlı kamyonlarda niş pazardan kitlesel pazara doğru kayış yaşandığını söyledi.

Kuzey İtalya’daki ana yolların kesişim noktasında yer alan Piacenza’da bulunan IVECO OK Trucks Center, 1965 yılında FIAT Ticari Taşıtlar yetkili servisi olarak hizmete açıldı. Tesisin adı 1975 yılında IVECO markasının doğmasıyla birlikte ilk kez değişti. 1992 yılında tesis IVECO Used Center adıyla ikinci el kamyon satış etkinliklerine de başladı. 2015 yılında tesisin adı son kez değişerek IVECO OK Trucks Center oldu. İçinde bir IVECO yetkili servisinin de bulunduğu merkezde 10‘u ikinci el işinde, 40’ı da yetkili serviste olmak üzere 50 kişi çalışıyor. Merkezde yılda İtalya ve diğer pazarlardan gelen yaklaşık iki bin adet ikinci el kamyon satılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz