E-Karat, 436 ton karbondioksit yayımını engelledi

0
1560

Bozankaya’nın tamamen yerli teknolojiyle tasarlayıp ürettiği ve dört buçuk ayda bir milyonun üzerinde yolcu taşıyan İzmir’in elektrikli E-Karat otobüs filosu, toplu ulaşımda 162 bin 692 litrelik akaryakıttan tasarruf ederek 436 ton karbondioksit yayımının önüne geçti. Bu rakam, hava kirliliğiyle mücadelede 97 bin ağaçlık bir ormanın sağlayacağı oksijene eşit.

E-Karat ile 436 ton karbondioksit yayımının önüne geçildi

Yeni nesil elektrikli taşıt projeleriyle adını dünyaya duyuran Bozankaya, Türkiye’de elektrikli toplu ulaşım sistemlerine geçişte dönüşümün öncüsü oldu. Bozankaya’nın ürettiği 20 elektrikli otobüsten oluşan İzmir filosu, hizmete girdiği nisan ayından itibaren bir milyonun üzerinde yolcu taşıdı. Elektrikli otobüsler sayesinde İzmir’in toplu ulaşımında 162 bin 692 litre akaryakıttan tasarruf edildi ve 436 ton karbondioksit yayımının önüne geçildi. Bu rakam, hava kirliliğiyle mücadelede 97 bin ağaçlık bir ormanın sağlayacağı oksijene eşit. Menzili yaklaşık 250 kilometre olan ve kilometrede yaklaşık 25 kuruş yakan çevre dostu, sıfır yayımlı yüzde 100 elektrikli otobüsler dizel seçeneklerine oranla yüzde 80’lik tasarruf sağlıyor.

Son iki yılda altı farklı ilde altı ihale

Türkiye’de son iki yılda altı farklı ilde katıldığı altı ihaleyi de alarak rekora imza attıklarını vurgulayan Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, “Konya, Eskişehir, İzmir ve Malatya’da çevreci yeni nesil araçlarımızla 6.5 milyon vatandaşa hizmet veriyoruz. Elazığ ve Şanlıurfa teslimatları da tamamlandığında bu rakam 8 milyona çıkacak. Türkiye’de kentler artık elektrikli ulaşım sistemlerine gün geçtikçe daha fazla ihtiyaç duyuyor. Sağladığı mali ve çevreci avantajlar özellikle büyük şehirlerde elektrikli çözümleri zorunlu kılıyor. Geleceğimiz için elektrikli araçların yaygınlaşması çok önemli, çevresel dönüşüme katkıda bulunmak isteyen tüm belediyelerimizin taleplerine yanıt vermeye hazırız.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz