Bozankaya, yeni nesil Sileo elektrikli otobüslerini Transist 2017 Fuarı’nda sergiledi

8
3622

Bozankaya, yeni nesil Sileo S10 ve S25 araçlarının gösterimini Türkiye’de ilk kez Transist 2017 Fuarı’nda gerçekleştirdi. Busworld 2017 Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılan Sileo araçları, Türk halkı tarafından da yoğun ilgi gördü.

Bozankaya, elektrikli otobüsü Sileo’nun yeni neslini Türkiye’de ilk defa Transist 2017 Fuarı’nda tanıttı. Ulaşım alanında yeni teknolojilerin ve stratejilerin yer aldığı Transist 2017’de, Bozankaya, 10,7 m ve 25 m’lik yeni nesil elektrikli Sileo S10 ve S25 aracını sergiledi.

Ekim ayında Belçika’da düzenlenen Busworld 2017 fuarında dünya tanıtımı yapılan yeni Sileo’ya fuar ziyaretçilerinin ilgisi ise oldukça yoğundu. Bozankaya standında bir konuşma yapan Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay; “Elektrikli otobüsümüz Sileo’nun ilk neslini 4 yıl önce ürettik. Bu araçlarımız Türkiye’de çeşitli illerde 2,5 yıldır sorunsuz şekilde yolcu taşıyor. Transist 2017 Fuarı’nda sergilediğimiz araçlarımız ise Sileo modelimizin yeni nesilleridir. 4 saatlik şarjla kullanıma bağlı olarak 400 km’ye kadar mesafe kat edilebiliyor. Ayrıca rejeneratif enerji üretimiyle de aküleri yolda giderken doldurabilme olanağı bulunuyor.” dedi.

Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay

Türkiye’de bugüne kadar elektrikli otobüslerle ilgili yapılan 7 ihaleyi de kazandıklarını belirten Aytunç Günay, “En son Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesine tek teklif veren firma bizdik. Bu ihaleyi aldık ve 2018 yılında Manisa halkı sıfır yayımlı, yeni nesil elektrikli otobüslerle güvenli yolculuk yapacak. Gelecek yıl Manisa ile birlikte Elazığ ilimiz de yeni nesil Sileo’lara kavuşacak. Elazığ’a 15 adet 18 m’lik, Manisa’ya 22 adet 18 ve 25 m’lik araç teslim edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Şehrin sessiz yıldızı: Yeni nesil Sileo elektrikli otobüsler

Bozankaya tarafından üretilen çevre dostu, sessiz, verimli ve sıfır yayım özellikleriyle ön plana çıkan yeni nesil Sileo otobüsler, yüzde 100 elektrikli 10, 12, 18 ve 25 metre uzunluğunda modellere sahip. 4 saatlik bir şarjla 400 km mesafeyi kat edebilen yeni Sileo, sahip olduğu rejeneratif enerji ile de fren enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüp aracın bataryasını dinamik olarak şarj edebiliyor. İçten yanmalı motor yerine, aks üzeri elektrikli motor kullanılması geniş ve ferah bir iç hacim yaratırken, aracın yolcu taşıma kapasitesi de farklı uzunluklara göre 75 kişiden 232 kişiye kadar artırılabiliyor.

İlk nesil araca oranla ağırlığı artmadan araç iskeletinde farklı malzemelerin de kullanıldığı yeni nesil Sileo’da tasarım da artık daha modern çizgileri barındırıyor. Modern şehirlerin yeni ulaşım aracı olmayı hedefleyen yeni Sileo’nun tüm Ar-Ge geliştirmeleri Bozankaya Ar-Ge Merkezi’nde yüzde 100 yerli sermaye ve Türk mühendislerin çalışmalarıyla gerçekleştirildi. Hızlı yolcu indirme ve bindirme olanağı sağlayan yüzde 100 alçak tabanıyla yeni Sileo, kentiçi ulaşımda sıfır yayım ile çevre dostu bölgeler oluşturulmasına yardımcı olacak. Yeni nesil Sileo yüzde 75’e kadar fren enerjisini geri dönüştürebiliyor ve bu sayede sürüş mesafesini de büyük ölçüde artırabiliyor. Bir jeneratör görevi gören çekiş motoru, frenleme enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüyor ve sürüş esnasında bataryayı dinamik olarak şarj ediyor. Tüm yol koşulları dikkate alındığında yeni Sileo ortalama 0,8 kWh/km tüketim sergiliyor. Yolculuk esnasında rahatsız edici hiçbir motor gürültüsü bulunmayan yeni Sileo, bu şekliyle modern kent hayatına da uyum sağlıyor.

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz