IVECO’dan 500 adet doğal gazlı çekici teslimatı

0
3441

Jost Group, 2020 yılına kadar filosunun yüzde 35’ini LNG ile çalışan araçlara dönüştürme hedefiyle, 500 adet IVECO Stralis NP çekici için anlaşma imzaladı.

IVECO, Avrupa’nın önde gelen taşımacılık ve lojistik firmalarından biri olan Jost Group’un kullanıma alacağı 500 adet yeni Stralis NP ile bugüne kadarki en büyük anlaşmasını imzaladı. Şimdiye kadar üretilen en dayanıklı uzun mesafe ağır çekici olan Stralis NP, piyasada şu anda kullanılabilen yakıtlar arasında dizelin en büyük “seçenek” rakibi kabul edilen LNG ile çalışıyor.

LNG ile çalışan Stralis NP çekici, yüksek bir güç ağırlık oranı ve daha sessiz bir çalışma sağlıyor.

Anlaşmaya göre ilk 150 aracın 2018 yılı içinde hizmete alınacağı, tüm filonun ise 2020 yılına kadar tamamlanacağı belirtiliyor.

Belçikalı şirketin bir dizi satın almayla istikrarlı bir şekilde büyüyen; bin 400 çekici ve 3 bin treylerden oluşan filosundaki 4 ile 5 yaşındaki dizelle çalışan araçların yerini Stralis NP alıyor. Şirketin filosunda hâlihazırda ikisi sıkıştırılmış doğal gazla çalışan 132 adet Stralis mevcut.

Jost Group’un sahibi Roland Jost, anlaşma hakkında şunları söyledi: “Bu, daha sürdürülebilir bir taşımacılık talep eden müşterilerimizin istediği şekilde dizele olan bağımlılığımızı çevreye duyarlı lojistiğe doğru yönlendiren stratejik harekete başladığımız şirketimiz için anahtar bir dönüm noktasıdır. Stralis Euro 5 EEV dizel araçlarla olan mükemmel deneyimimiz sonucunda, IVECO ile Belçika’da oldukça güçlü bir servis ağı tarafından desteklenen sağlam bir ilişki kurduk. Bu da en iyi çözüm olan IVECO Stralis NP’yi seçerek sürdürülebilirlik yolundaki bir sonraki adımı atma kararımızda kilit bir rol oynadı. Bu yeni teknolojiye ilk sahip olanlar arasında olmaktan gurur duyuyoruz. Önümüzdeki üç yılda hedefimiz, filomuzun yüzde 35’inin LNG ile çalışan araçlardan oluşması. Şirketler grubumuz, Belçika’daki büyük merkezlerimizde üç adete kadar dolum istasyonu açma planları içeren, kendi LNG yakıt dolum altyapımıza yatırım yapma kararıyla bunu destekliyor.”

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte ise: “Gaz, ticari araç piyasasında dizelin yerini alacak en geniş seçenekleri sunuyor. Gaz artık geleceğin değil, bugünün yakıtı. Bu, Avrupa’nın en büyük filolarından birinin filo yenileme programında öncülük etmesi için LNG ile çalışan Stralis NP’yi seçme kararıyla göz önüne serilmiş oldu. Jost Group, açık sürdürülebilirlik hedeflerine sahip ve doğal gazla çalışan araçlar konusundaki gelişmiş deneyimimizin işletmelerine sağlayacağı faydaları görüyor. Filolarındaki payımızı artırma ve Stralis NP ile LNG’yi işletmelerine tanıtma konusunda büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Alman Taşımacılık ve Dijital Altyapı Bakanlığı’nın (BMVI) LNG’yi kısa vadede ve önümüzdeki 10 ile 15 yıl boyunca en iyi uygulanabilir çözüm olarak göstermesiyle Avrupa genelinde LNG talebi hızla artıyor. Doğal gazla çalışan Stralis NP’nin CO2 salınımları dizel eşdeğerine kıyasla yüzde 10 daha düşük. Göreve ve gaz bileşimine bağlı olarak bu oran biyometanın kullanılmasıyla yüzde 95 düzeyine kadar çıkabiliyor. IVECO’nun doğal gaz teknolojisiyle partikül düzeyi yok denecek kadar düşüktür, NOx düzeyi ise uzun mesafe görevlerinde dizelle kıyaslandığında yüzde 50 daha düşük. Motor gürültü seviyeleri ise yüzde 50 oranında düşük; çok daha sessiz, bu da şehir bölgelerindeki teslimatların yapılmasında yardımcı oluryor.

1991 yılındaki üretimiyle dünyadaki taşımacılık sektöründe doğal gazın potansiyelini fark eden ilk üretici konumunda olan IVECO, doğal gazla çalışan kamyonlar, tırlar ve otobüslerden oluşan tam bir filo geliştirip, bugüne kadar 22 bin adetten daha fazla doğal gazla çalışan araç sunmuş durumda.

Jost Group, Avrupa ve Kuzey Afrika’da 10 ülkede ofisleri bulunan ve 2 bin 800’den fazla çalışana sahip bir aile şirketi. Kuru navlun ve ısı kontrollü kargolar dahil tam, kısmi ve büyük hacimli yüklerin yanı sıra konteyner, tehlikeli madde ve atık taşıması gerçekleştiriyor. Jost Group, toplamda 300 bin m² olan bağlantılı depolarıyla intermodal, hava ve deniz navlun taşımacılığı ve depo lojistiği hizmetleri sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz