İpek Yolu Rallisi’ni Kamaz kazandı

0
1731

7 Temmuz’da Moskova’daki Kızıl Meydan’da düzenlenen bir törenle başlayan ve 22 Temmuz’da Çin’deki Xi’an şehrinde sona eren  2017 Silk Way (İpek Yolu) Rallisi’ni KAMAZ-master Takımı kazandı. Yarışçılar, Rusya, Kazakistan ve Çin olmak üzere üç ülkede toplam 9 bin 608 kilometrelik bir güzergahta toplam 14 ayakta yarışacak olmalarına karşın 14’üncü son ayağın kötü hava şartları nedeniyle iptal edilmesiyle yarış sıralaması 13 ayak sonuçlarına göre belirlendi. KAMAZ-master Takımı pilotları Dmitry Sotnikov, Anton Shibalov ve Airat Mardeev sırasıyla yarışı birinci, ikinci ve üçüncü olarak bitirerek yeni bir başarı daha elde ettiler. İpek Yolu Rallisi’ne ilk kez katılan PETRONAS De Rooy IVECO Takımı’nın Kazak pilotu Artur Ardavichus, IVECO Powerstar ile dördüncü olma başarısını gösterdi. PETRONAS De Rooy IVECO Takımı’nın bir diğer pilotu olan Ton van Genugten ise IVECO Trakker kamyonu ile yarışı altıncı sırada bitirdi. PETRONAS De Rooy IVECO Takım Önderi Gerard De Rooy, aldığı 100 saatlik cezanın da etkisiyle Powerstar kamyonu ile 16’ncılığı elde etti.

KAMAZ-master Takımı pilotları Dmitry Sotnikov, Anton Shbalov ve Airat Mardeev sırasıyla yarışı birinci, ikinci ve üçüncü olarak bitirerek yeni bir başarı daha elde ettiler.

KAMAZ-master Takımı, tüm önemli rakiplerinin yer aldığı bu yarışta önemli bir zafer kazandı. Renault Takımı’nın her üç pilotu da yarışı bırakmak zorunda kalırken Gerard de Rooy ve Martin Kolomy gibi önemli sürücüler özel ayağı terk ettikleri için 100 saat ceza aldılar ama yarışı bitirmeyi başardılar.

Dmitry Sotnikov, yeni Kamaz yarış kamyonu ile genel sıralamada ilk sırayı elde ederken onu ikinci sırayı alan Anton Shibalov ve üçüncü olan Airat Mardeev takip etti. Dmitry Sotnikov, yarış sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Herşey süper. Podyum için savaşacağımızı biliyordum; ama sonuç mükemmel. Yeni kamyonumuz ilk sırayı aldı. Bu başarı tüm takımımızın olağanüstü çabasıyla kazanıldı. Çok çalıştık ve ödülünü aldık. Ancak buraya geldiğimizde yolda sıcaklık olmadığı için ne kadar şanslı olduğumuzu anladık; çünkü aracımızda klima yoktu.

KAMAZ-master Team Önderi  Sergey Savostin ise şu açıklamayı yaptı: “Öncelikle bu sonucun tüm takımın, fabrikanın ve tüm ortaklarımızın başarısı olduğunu söylemeliyim. Bu başarıya ulaşmamızı sağlayan ortaklarımıza ve tüm Kamaz fabrikası çalışanlarına teşekkür borçluyuz. Rekabetin çok güçlü olduğu bu yarışta elde ettiğimiz sonuçlar gerçekten çok iyi. Rakiplerimiz; pilotlarımızın, tüm takımımızın ve kamyonları hazırlayan tüm yardımcı grupların çabaları nedeniyle bizi geçemediler. Tabii ki şans da yardım etti; ancak bu sonuca gerçekten çok çalışarak ulaştık. Kamaz, yarış sırasında yeni motoru için önemli teknolojileri de test etme olanağı buldu. İpek Yolu Rallisi en uzun yarışlardan biri. 35 ülkeden 60 takım yaklaşık 9 bin 500 km’lik bir güzergahta Rusya’nın açık alanlarından, Kazak steplerinden, Tien Shan’ın bayırlarındann ve Çin’deki Gobi Çölü’nden geçtiler. İpek yolu Rallisi pilotlar ve kamyonlar için gerçek bir meydan okuma. Şampiyonlarımızı, Rus teknolojilerindeki gelişmeleri, kamyonlarımızı ve Rus ruhunu onurlandırdıkları için tebrik ediyorum.

PETRONAS De Rooy IVECO Takımı’nın Kazak pilotu Artur Ardavichus, IVECO Powerstar kamyonu ile 13’üncü ayağı altıncı sırada bitirdi ve genel sıralamada dördüncü oldu. Takımın en yeni pilotu olan Artur Ardavichus, yarış sonrasında şunları söyledi: “Son ayak çok zordu ve bu ayaktan çok hoşlanmadım. Büyük kum tepelerinde sürüş yapmayı küçük tepelerde inip çıkmaktan daha çok seviyorum. Tüm gün beşinci ve altıncı viteste sürdük, daha yüksek viteslere çıkamadık. Hız yoktu sadece aşağı ve yukarı vardı.

PETRONAS De Rooy IVECO Takımı’nın Kazak pilotu Artur Ardavichus IVECO Powerstar ile dördüncü olma başarısını gösterdi.

PETRONAS De Rooy IVECO Takım Önderi Gerard De Rooy ise yarış sonrasında şu açıklamayı yaptı: “İpek Yolu Rallisi, Dakar Rallisi’ne hazırlanırken yeni kamyon hakkında fikir edinmek için önemli bir test oldu.

İpek Yolu Rallisi 2017 Genel Sıralaması

 1. Dmitry Sotnikov (Kamaz) 43s 45dk 38sn
 2. Anton Shibalov (Kamaz) + 6dk 04sn
 3. Airat Mardeev (Kamaz) + 23dk 12 sn
 4. Artur Ardavichus (IVECO) + 2s 40 dk 27sn
 5. Siarhei Viazovich (Maz) + 6s 28dk 56sn
 6. Ton Van Genugten (IVECO) + 9s 39 dk 10sn
 7. Aliaksei Vishneuski (Maz) + 9s 57 dk 27sn
 8. Aleksandr Vasilevski (Maz) + 10s 37dk 07sn
 9. Miklos Kovacs (Scania) + 17s 53dk 15sn
 10. Eduard Nikolaev (Kamaz) + 108s 16dk 53sn
 11. Martin Kolomy (Tatra) + 112s 12dk 10sn
 12. Teruhito Sugawara (Hino) + 114s 03dk 34sn
 13. Serge Lacourt (MAN) + 131s 22dk 44sn
 14. Mikhail Shklyaev (Gaz) + 134s 59dk 04sn
 15. Michel Boucou (DAF) + 142s 48dk 21s
 16. Gerard De Rooy (IVECO) + 321s 25 dk 54sn

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz