Moskova’ya 100 adet KAMAZ elektrikli otobüs

0
621
kamaz-electric-bus
İkinci nesil KAMAZ-6282 elektrikli otobüs, elektrikli tahrik dingilini ve 10 yıl hizmet ömrüne sahip lityum-titanat aküleri de içeren en son nesil elektrikli tahrik parçalarına sahip.

KAMAZ, Mosgotrans’a 100 adet elektrikli otobüs ve ultra-hızlı dolum istasyonları tedariğini içeren ihaleyi kazandı. İhale şartları kapsamında Rusya’nın en büyük kamyon üreticisi teslim edilecek araçların 15 yıl boyunca bakımını da gerçekleştirecek.

Alçak tabanlı otobüslerin satın alma şartnamesi en az 85 yolcuyu ve en az 30 koltuğu içeriyordu. Modern otobüslerin iklimlendirme kontrolü, kapalı devre televizyon ve uydu navigasyon sistemleri, mobil cihazları doldurmak için USB bağlantıları ve Wi-Fi erişimi gibi en son donanımlara sahip olması da isteniyordu. KAMAZ-6282 elektrikli otobüsler, bu ve diğer tüm gereksinimleri karşılıyor. Bu model, son iki yıl boyunca Moskova yollarında denendi ve olumlu geribildirim aldı.

İkinci nesil KAMAZ-6282 elektrikli otobüs, elektrikli tahrik dingilini ve 10 yıl hizmet ömrüne sahip lityum-titanat aküleri de içeren en son nesil elektrikli tahrik parçalarına sahip. Bu aküler, sadece 10 -20 dakikada yeniden dolduruluyor. Bu da bir önceki nesil akülerden 10 kat daha hızlı dolum anlamına geliyor. Elektrikli otobüs, tek kollu pantograf yardımıyla ultra-hızlı dolum istasyonlarında dolduruluyor. Ayrıca depoda gece dolumu için gövdede bulunan üç fazlı 380V AC akü doldurucuyu da kullanabiliyor. Ultra-hızlı dolum istasyonu, lityum-titanat aküleri kullanım ömürlerini kısaltmadan hızlı bir şekilde dolduruyor. Hızlı dolum elektrikli bir otobüs için daha az akü ve daha fazla yolcu anlamına geliyor. Aküler en az 20 bin kez tam dolum/boşalma döngüsüne sahip.

Hepsinden önemlisi bir elektrikli otobüsün düşük sıcaklıklarda yeniden doldurulabilmesi: aküler kışın ekstra ısıtma sistemi olmadan çalışıyor. Böylece KAMAZ-6282 elektrikli otobüs tüm yıl boyunca yolcu taşıyabiliyor.

Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Maksim Liksutov’a göre ilk elektrikli otobüsler başkentin yollarında bu sonbaharda görülecek. Yeni nesil taşımacılığın güzergahları Moskova’nın kuzey-doğu ve kuzey bölgelerinde yer alacak. 2019 yılı sonunda yaklaşık 600 elektrikli otobüs başkentin yollarında dolaşıyor olacak. 2021 yılından itibaren kent yetkilileri yolcu taşımacılığı için dizel otobüs alımını durduracak ve elektrikli otobüsleri odaklanacak.

Aralık ayında başka bir 100 adet elektrikli otobüs için ihaleye çıkılacak. KAMAZ, bu ve onu takip edecek ihalelere katılacak. Şirket, gerektiğinde Moskova ve Rusya’nın diğer bölgeleri için yılda bin adede kadar elektrikli otobüs üretmeye hazır. Elektrikli otobüslerin içten yanmalı motorlu otobüslere göre ana avantajları çevreci, sessiz ve ekonomik olmaları. Elektrikli tahriğe geçiş Rusya’daki kentlerin hava kalitelerinin iyileştirilmesinin bir yolu haline gelebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here