Filo kiralama şirketi tercihlerindeki en önemli kriter

0
285
TEB_Arval_Arastirma_2019_Gorsel
Filo kiralama şirketi tercihlerinde artık en önemli kriter finansal güç

TEB Arval’in desteğiyle filo sektörünün mevcut durumu ve geleceğine ışık tutmak amacıyla gerçekleştirilen Arval Mobility Observatory Filo Barometre‘nin 2019 sonuçları açıklandı. Araştırma, uluslararası çaptaki 13 ülkede yapılan analizlere dayanıyor. Araştırma kapsamında 317’si Türkiye’den ve 3 bin 613’ü Avrupa’dan olmak üzere 3 bin 930 filo yöneticisi ve çalışanın görüşleri alındı.

Şirketlerin filo büyüme beklentileri geçmiş dönemlere kıyasla düşüş gösteriyor

Arval Mobility Observatory araştırması filo yöneticilerinin şirket filolarının büyüme potansiyeline yönelik beklentilerini de ortaya koyuyor. Arval Mobility Observatory araştırmasına katılan Türk şirketlerin yüzde 27’si filo büyüklüğü ne olursa olsun önümüzdeki 3 yıl içerisinde filolarında büyüme bekliyor. Bu oran Avrupa’daki şirketlerde ise yüzde 18 seviyelerinde.

2019 yılındaki ekonomik dalgalanmalara rağmen filo yöneticileri, şirket araçlarının büyümesi ile ilgili iyimser görünüyor. Filo büyüme beklentisi olan şirketlerin oranı, filolarında düşüş bekleyenlerden +18 puanla daha yüksek. Ancak bu, 2010 yılından beri kaydedilen en düşük oran olarak dikkat çekiyor. Filo büyüme beklentisi oranı 2018 yılı ile kıyaslandığında +32 puandan +18 puana geriledi.  

ARVAL_MobilityObservatory
TEB Arval’in desteğiyle filo sektörünün mevcut durumu ve geleceğine ışık tutmak amacıyla gerçekleştirilen Arval Mobility Observatory Filo Barometre’nin 2019 sonuçları açıklandı.

Türkiye’de şirket araçlarının kullanım süreleri Avrupa’ya göre çok daha kısa

Avrupa ile kıyaslandığındaTürkiye’de araçların kullanım ömrü ortalama 4.4 yıl olarak görünürken; Avrupa’da 6 yıl olarak görünüyor.  Araç kullanım ömrü büyük filolarda 3.6 yıl olarak gerçekleşirken, küçük işletmelerde araç kullanımı 4.8 yıla kadar çıkıyor.

Büyük filolarda operasyonel kiralama ön plana çıkıyor

Şirket araçlarının nasıl finanse edildiğinin de araştırıldığı  Arval Mobility Observatory araştırmasına katılan firmaların yüzde 43’ünün peşin satın alımı, yüzde 19’unun operasyonel kiralamayı, yüzde 29’unun taşıt kredisini, yüzde 9’unun ise finansal kiralamayı tercih ettiği görülüyor.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerde yüzde 48 ile peşin satın alım yöntemi ön plana çıkarken, büyük filolara sahip şirketlerde Operasyonel kiralama yüzde 44 ile ilk yöntem olarak göze çarpıyor.

Operasyonel kiralamayı tercih eden şirketler aylık sabit ödemenin yanı sıra yıllık peşin ödeme ve ön ödemeli alternatifleri de değerlendirdiklerini belirtiyorlar. Yüzde 73 ile aylık sabit ödeme ilk tercih olsa da, filo yöneticilerinin yüzde 17’si yıllık peşin ödeme, yüzde 7’si de ön ödemeli seçenekleri değerlendiriyorlar.

Kiralama şirketlerinin güçlü bir finansal yapıya sahip olması en önemli kriter oldu

Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 86’sı kiralama şirketinin finansal olarak güçlü bir kuruluş olmasının en önemli tercih sebebi olduğunu belirtiyor, bunun yanı sıra yüzde 85 ile sunulan ürünlerin çeşitliliği, yüzde 80 ile uygun fiyatlı olması, yüzde 78 ile ödeme çeşitliliği geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here